Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Mitől ilyen drága az építkezés...

Mitől ilyen drága az építkezés Magyarországon?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősöm Amerikában új házat épít és a magyar árakhoz képest abszolút nem drága. Átszámolva a négyzetlábat és a dollárt, 210 négyzetméteres a ház, 1 szintes, 4 hálószoba, 2 fürdő és ha jól tudom lesz egy kis irodahelység is. Ez így a mai árfolyamon számítva 120 millio forint. A telek nincs benne, a közművek sem és az alapot is neki kell megcsinálnia. Ez a cég kijön és a kész házat elemekből összerakja a helyszinen. Ha kiszámolod akkor kb 570.000 forintos négyzetméter árra jön ki.


Ellenben Magyarországon egy építőipari cégnél dolgozó ismerősöm mondta hogy az ő cégük 650.000 forintos négyzetméter áron vállalja a ház építését kulcsra készen. Ugyan ebben az alap benne van de a közműveket szintén neked kell elintézned. Az alap árát nem tudom egyik országban sem, de nem hiszem hogy ezek alapján USAban annyival drágább lenne.


Mitől ilyen drága építkezni Magyarországon? Az amerikai ház ugyan könnyűszerkezetes, de azt mondják hogy Magyarországon sem olcsóbb a könnyűszerkezetes mint a tégla ház építése szóval nem ez a válasz a kérdésre.

Az amerikai munkaerő is jóval drágább. Az építőipari munkások bére kb 20 dollár oránként ami kb 8000 forint, a magyar melósok bére pedig kb 2500 ft per óra.


tegnapelőtt 03:52
1 2
 1/13 Telelő Teve ***** válasza:
87%

Az ő házán minimális lesz a szigetelés, ott kb. egy átlag új ingatlan értékének 1%-a szigetelés. Európában van olyan ország, ahol a szigorú energetikai előírások miatt ez 10%!

Szarok az ablakok, zsindely teteje van és gépészeti berendezésekből is használhat energiapazarló kiviteleket nagyon sok államban. Ha tippelnem kell az alaprajz kihasználtsága is elég szellős, logikátlan, bár már Magyarországon is egyre több béna elrendezésű ház épül a 2008-as válság óta.


Ami igazán olcsó az USA-ban azok a fűrészipari termékek, de inkább abban jók, hogy normaidő van az utolsó szög beverésére is, s az alapján adják az árajánlatot amit az RSMeans szoftver kidob, nem pedig a hasukra ütnek a kivitelezők, hogy a múltkor 2 hét alatt végeztünk akkor most is kb. annyi lesz.

A nagy költség amúgy ott sem a szerkezetkész állapot elérése, a vezetékezésre meg csatornázásra azért még alsó hangon 15-20.000 dollárt biztos rá fog költeni, szóval a közművesítést kihagyni elég sokat nyom a latba.


Ami viszont a felháborító az USA-ban, hogy mivel a piaci verseny hívei így nagyon szemét minőségű árukat is megvehetsz a boltokban ha nem figyelsz pl. szaniter vagy elektromos szerelvény kategóriában. Bemégy egy Loewe's- be vagy Home Depotba kb. sírva fakadsz a legolcsóbb termékek színvonalán, annyira hulladékok. De Super Mario is azért robbant be, mert az, hogy vízvezeték-szerelőt kell hívni a szar minőségű hálózathoz ott hétköznapi jelenség a sok gagyi csövezés miatt, Európában meg már azért elértük, hogy nem engedünk a kivitelezőnek beszerelni akármit.


Vannak államok ahol akadnak kísérletek az építőipari szabályokra, de alapvetően olcsóbban biztos, hogy rosszabb minőségű házat tud csak az USA-ban építeni, mint Európában.

tegnapelőtt 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 mindentudó99 ***** válasza:
59%
Kérdező szépen levezetted hogy nem is olcsóbb. Hisz nincs alap és hitványabb könnyűszerkezetes eloenben egy stabil tégkaházzal.
tegnapelőtt 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
63%

Szerintem arányosan drágább. Az olcsóbb házak azért terjedtek el, mert nem volt pénz ettől jobbra. Ráadásul felismerték, hogy egy háznak nem kell évszázadokig állni, főleg akkor ha az ami költözik 3-4x élete során.


A gagyi kivitelezés pedig futótűzként terjed nálunk is, mert pénz nincs ilyesmire. A világháború után egyrészt a nagyon rossz minőségű meglévő házak okoztak problémát, ott is a pénzhiány játszott, később pedig az anyaghiány tolta le a színvonalat.

tegnapelőtt 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Az USA árra számoltál adót?
tegnapelőtt 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
58%
Aztán nézed a NatGeo-n, ahogy azt az olcsó házat elviszi egy kisebb vihar.
tegnapelőtt 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

EU-ban sokkal szigorúbbak a műszaki előírások, szóval műszakilag nem érik el az USA házak az átlag EU szintet. És ahogy írják, a szigetelés jelentősen kevesebb az ottani házakban. Ámerikában nem csak a benzin van harmad áron, de bizony a villany is, a tüzifa köbmétere sem több pár ezer forintnál.


Új házaknál berakják a hőszivattyút és annak ellenére, hogy 200-300 m2 a lakótér, amin kevesebb szigetelés még mindig olcsóbban kifűtik, mint mi itthon a 80-100m2 házainkat gázzal.


A másik komoly különbség pedig az ÁFA.

[link]


Igen, jól látod, Alaszkában például csak 1.82% az ÁFA.


Meg van még egy dolog, ami nekem magyarként nagyon furcsa volt. A város széli új beépítés nem annyira népszerű. Qrva nagy városok vannak és aki kiköltözik a szélére az napi 4-5 órát (!) is ingázni fog az utóval be a központba. A fiatalok nem akarnak a semmi közepén élni. Amire pedig nincs nagy kereslet, annak az ára sem lesz túl magas.

A belső, jobban megközelíthető városrészek viszont felfoghatatlanul drágák. 1-1,5 millió dollárt lazán elkérnek egy felújítandó házért ha egyébként jó helyen van.

tegnapelőtt 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Egy kicsit szerintem el vagy tévedve a magyar építőipari bérekkel kapcsolatban. Még jó pénzért is lasszóval kell fogni az embereket. Annyiért, amit gyárban is megkeres nem megy el bepiszkolni a kezét építkezésen.
tegnapelőtt 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
A 7-est 100%-ban meg tudom erősíteni. 2500-ért csak az írni-olvasni alig tudó C-type van, akiket egy percre sem lehet egyedül hagyni, mert szétlopnak. Klímás-kantinos-sétálósmelós gyárból nem mennek ki az emberek a hidegbe-sárba-porba-hőségbe lapátolni kettőötért.
tegnapelőtt 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

A szigeteles tenyleg kevesebb de a gepeszet nem olcso. Csak a hűtés/fűtés kiépitése 5-6 millio alap hangon.

A ház amiről írtam az ugyan annyiba kerül varoson kivul mint a varosban. A telket o veszi es a ceg oda rakja a házat ahova kéri.

tegnapelőtt 11:19
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

USA-ban olcsó a gáz, mert ahol kőolaj van ott gáz is. Nem szigetelnek pluszban, csak azokban az államokban ahol tényleg hideg van.

Csak a vázszerkezetbe raknak 15 cm szálas gyapotot és ennyi a hőszigetelés. A nyílászárók jó esetben 2 rétegű üvegezésűek. Fából a sima gyalult fa pallót használnak.

A szerkezet jól van megépítve, ezzel nem sumákolnak soha, mert szét perlik a kivitelezőt, ha kiderül.


A komolyabb tornádót csak a monolit beton házak élnek túl szerkezeti károk nélkül. A tégla házakat éppen úgy bontani kéne, és arra felé a biztosítási összegből simán felépül a következő. Csak nem mindegy mennyi idő alatt.

Földrengéses zónákban amikor a tégla ház összedől vagy szerkezeti károk miatt bontásra ítélik a könnyűszerkezetesnek minimális javítások kellenek. A fém vázas házak pedig 7,2-es földrengést viselnek el szerkezeti károsodás nélkül! Ekkor már a monolit beton ház összedőlt.


Műszaki tartalom nélkül nehéz össze hasonlítani.

tegnapelőtt 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!