Miből legyen a kerítés? Mi a legkorszerubb?
Mit akarsz körbekeríteni? Egy lakóingatlannak egyáltalán nem kell masszív kerítés, mint mondjuk egy iparcsarnoknak, börtönnek vagy vadasparknak. Az esztétika fontosabb.
Javaslom, hogy a nem áttört vagy nehezen átlátható megoldásokat eleve zárd ki - sokan azt hiszik, hogy majd attól lesz privát szférájuk, ha jó magas meg robusztus kerítéseket építenek a házuk köré, de valójában pont akkor akar majd mindenki bekukucskálni a kertedbe, ha azt látják, hogy valamit rejtegetni akarsz. Egy sima drótkerítéses ház előtt csak elmennek az emberek. Arról nem is beszélve, hogy nyilván a HÉSZ sem engedi a legtöbb településen. A szomszéd felé lehet rakni belátásgátlókat, ha nem vagytok jóban vagy olyan a kertkapcsolat, de az utca felé semmiképp - ott feltétlen látszódjon az épület homlokzata.
Műszaki megoldások közül a vasalt lábazatos kerítésalapok ma már kerülendőek, mert akkor is szar ha ki kell bontani építkezés miatt meg akkor is, ha nem kell és megöregszik.
A fa oszlopok sem a legtartósabbak, bár az legalább olcsó és vannak rá technikák, hogy kicsit meghosszabbítsd a várható élettartamot, szóval ha tetszik lehet vele próbálkozni.
Nyilván vehetsz kovácsolt vas elemeket ha milliomos vagy - abba mondjuk nem lehet belekötni, hogy évszázadok múlva is használható lesz, de a legtöbben azért nem ilyen időtávra terveznek kerítést.
A legbiztosabb, ha megveszed egy kerítésgyártó rendszerét. Ne elemeket nézegess, hanem kérd egyben az oszlopot, kerítéstáblát, rögzítőket és akkor nem kell heteket gondolkodni rajta, hogy mi mivel passzol össze, hova milyen lukat kell fúrni, mert mindennek katalógus szerinti mérete lesz. Ráadásul ha kerítésrendszerekre szűkíted a keresést azért nincs végtelen választék - bökj rá egyre és akkor minden kompatibilis lesz mindennel.
Hátul nekem beton elemes van 2,5 méteres lenne, de 15-20 cmit el van ásva. Ez volt a legolcsóbb "örök" életű, amin nem látnak be, és még karbantartani sem kell.
Elől rendes vasalt sáv alap lesz. Az már eldőlt, hogy pórszórt alu kapuk lesznek zárt profilokkal vízszintesen burkolva 1 cm közökkel, 180 cm magassággal.
A lábazat még kérdéses, vagy leier kerítéskő, vagy pedig lábazat nélküli alu kerítés lesz.
Ezek az pórszórt alu elemek is karbantartás mentesek, és 10 év után is újnak látszanak.
Én nem szeretek feleslegesen dolgozni, lehet drágább az alu mint a fa, de a fát pár évente le kell csiszolni és felület kezelni, ha azt akarjuk szép maradjon. Vagy nem kezeljük rendszeresen és 10-15 év után kuka.
Tömör betonkerítés, megfelelően mély vasalt sávalappal. Ez a legmasszívabb, legtovább tartó, szinte gondozásmentes. Ehhez nagyon hasonlóan masszív a fagyállótéglából kiépített kerítés, pl.a katonakötésben falazott (esetleg vasalással erősített) kerítés híresen hasszív, hosszúéletű.
Ezután következő a sorban a vasalt sávalapra épített zártszelvény acélszerkezetes kerítés. Ez már igényli a gondozást, az időszakos rozsda elleni védelmet, csiszolást, újrafestést.
Ezután jön minden egyéb.
A #1 válaszolónak az alábbi megjegyzésével határozottan nem értek egyet:
"Műszaki megoldások közül a vasalt lábazatos kerítésalapok ma már kerülendőek, mert akkor is szar ha ki kell bontani építkezés miatt meg akkor is, ha nem kell és megöregszik."
Meglátásom szerint ponthogy a megfelelő alapozás a lelke a kerítésnek. Sok régi kerítésnek épp az a baja hogy nem szilárd és elég mély az alap, evégett a kerítés düledezik, omladozik. Az alap a fagyhatárnak alájáig leviendő hogy ne düledezzék!
Aztán hogy a mai műanyag és vékonylemezes kerítések milyenek, meddig bírják, azt a fene se tudja. Gyártóknak a marketing a fontos nem a minőség és a tartósság. Mire érvényesítenéd a garanciát, felszívódnak... Korunk további nehézsége hogy a haszonorientált gyártói tevékenység gyakran hanyag kivitelezéssel is párosul. Ugye avval kezdtem, hogy a betonkerítés a legmasszívabb. Nos, a mai világban már abból is sikerült szart csinálni, ami már beépítés után azonnal düledezett... Nos, ha ez ilyen, akkor a műanyagkerítés nem tudom milyen, lehet hogy az már kiszállítás során kettétörik...
A #4 válaszoló archaikus megközelítése feltétlen kerülendő. Ő maga is leírja, hogy mennyi rossz vasalt beton alapot látni és a mai világban mennyire szakszerűtlenül dolgoznak a kivitelezők, majd ezzel az érvrendszerrel akar a leginkább körültekintést igénylő, legpazarlóbb megoldás felé terelni? Teljes önellentmondás. Semmi szükség vasalt beton alapra, ha nem kell nagy tömegeket megtartani.
Arra pedig - számára kényelmes módon - egyáltalán nem reflektál, hogy a vasalt alapot nem fogod tudni kibontani mélyépítési munkálatok során. Mégis mi a francnak építenél a földhöz odabetonozott kerítésalapot, mikor egy átlagos háznál ennyi idő alatt tuti lesz olyan csőtörés/fakivágás/földkábel behúzás/stb. amikor nagyobb munkagéppel kell hozzáférni a kerthez? A kerítésépítés nem arról szól, hogy körülbástyázod a telked, ne legyél saját magad ellensége! Csak és kizárólag olyan kerítésalapot építs amit saját magad is könnyen vissza tudsz bontani legfeljebb egy hosszú délután alatt.
Ilyet ne!!! https://www.youtube.com/watch?v=MfjaaL35nOQ
Én az úgynevezett kovácsoltvas kerítést tartom a legjobbnak.
Én ilyet csináltattam, lehorganyozták és porszórták.
Szerintem engem meg a következő generációt is túl éli és sose kell se drótkefézni, se festeni.
Ez még a vadaknak is ellen áll.
A szárak 10*10-es tömör vasanyagból vannak, megcsavarva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!