2023-ban vásároltunk párommal egy 1994ben épült házat. Földmérő megállapította, hogy a bal oldali szomszéd telkén lévő garázs is a mi tulajdonunk. Érdemes belemenni?
Ki építette a garázst, a szomszéd vagy az előző tulajdonos?
Én első körben az építési hatóságnál kezdeném az ügyintézést. Ott meg úgy is elmondják hogyan tovább.
A pontos telekhatár kitűzésére a földmérőket szokták felkérni pont azért mert gyakran csak megegyezésre, ránézésre avgy megszokás után építettek kerítéseket és nem ott van a valódi birtokhatár.
Természetesen ez már akkora méret amiért érdemes belekezdened. A legelső, hogy valóban kiméretteted a telek határait és igazolod a földmérő mérésével, hogy az a te területed. Onnan meg többféle megoldás lehetséges, attól függően milyenek a szomszédaid. Lehet, hoyg semmit nem tudnak a dologról és ők is úgy vették nem régen a telket amikor már megvolt a kerítés. Lehet, hogy hajlanának megegyezésre ami vagy a terület értékének valamiféle megfizetését jelenti vagy a kerítés arrébb tételét.
Az is lehetséges, hogy a korábbi tulajdonossal megegyeztek a mostani telekhatárról és ezt tudják bizonyítani is.
1. méresd ki a telekhatárokat
2. beszélj róla a szomszédokkal és tudd meg hogy állnak a helyzethez. Nem kell semmi olyat mondanod, hogy te mit akarsz, csak hogy rendezni kellene a helyzetet és kíváncsi vagy a véleményükre, majd utána átgondoljátok mi legyen.
3. ha lépni akarsz akkor keress ügyvédet, hogy olyan megoldást találjatok ami megvalósítható, nem teszi tönkre a szomszédokkal a kapcsolatodat és rendezi is a helyzetet véglegesen, legálisan.
#7 Jó felvetés, de az elbirtoklás csak akkor lehetőség ha azt időben intézte is az aki elbirtokolta.
Ha nincsen a földhivatalnál megváltoztatva a telek határa akkor nem történt meg az elbirtoklás és addig a tulajdonos felléphet vele szemben és jelezheti az igényét a területre. Az nem elég, hogy 30 éve a szomszéd kerítése a telekhatáron kívül volt és ő használta a területet, ez csak az alapja lehet egy elbirtoklásról szóló döntésnek. Azt azért kezdeményezni is kell és meg kell történjen a döntés is róla.
Igazad van abban, hogy elméletileg élhetne az elbirtoklás, hiszen 1994-től már eltelt hozzá elegendő idő. Azonban a 2023-as vásárlás szerintem itt egy jóhiszemű tulajdonváltást feltételez, hiszen a tulajdoni lapon szereplő ingatlan méretért fizettek. Ezt követően derült ki épp a tulajdonosok által elvégeztetett földmérés alapján, hogy a valódi telekhatár nem ott van ahol annak lennie kellene. A szomszédok ezt megelőzően nem jegyeztették be az elbirtoklást.
Itt persze az ügyvédek dolga kihámozni, hogy kinek mikor mit kellett megtennie, de ha abból indulunk ki ami a földhivatali papíron van és a korábbi tulajdonos azt a méretű telket adta el, az új meg azt a méretű telket fizette ki, akkor egyikük sem akart lemondani a tulajdonáról.
Az elbirtokláshoz az is kell, hogy sajátjaként használja és a terheit is fizesse a használó. Ha esetleg van a területen valamiféle ingatlanadó vagy hasonló ami a telek méretétől függő fizetendő pénz (az építményadó nem ilyen, ott az építmény hasznos területe számít), akkor abból is le lehet vezetni, hogy ki tartotta sajátjának azt a területet valójában. Ugyanígy ha a szomszédban felépített garázs után a szomszéd fizette amit kell stb. azzal meg ő bizonyíthatja az elbirtoklását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!