Ház építés családi telek ti mennétek így?
Adott a férjem családi háza élnek a szülők még viszonylag elég fiatalok is. A férjemnek van egy bátyja,aki olyan személyiség,hogy van több helyre tartozása,nem mondanám munka kedvelőnek mivel gondol egyet aztán képes éveket a szülei nyakán lógni nem dolgozni meg stb szóval úgymond vannak vele gondok. A szülők fel ajánlották nekünk,hogy építkezzünk a telekre,mivel elég nagy a telkük. Ez a telek úgy lenne,hogy az egész telek felét ajándékoznák nekünk. Meg ugye a szülői ház felét a férjem örökli. Azzal a feltétellel ajándékoznák nekünk a telket,ha úgy iratnák a szerződést,hogy amíg meg nem halnak addig a házban van jogosultságuk arra az eltartási szerződésre gondolnak vagyis,hogy van egy szoba joguk és hogy gondozva lennének ha rá szorulnának. Ezzel semmi probléma nem is lenne mivel persze mégis csak övék és ne dobjuk ki őket szóval ez érthető,de az a másik feltételük,hogy a férjem testvérét is tartsuk ha pl öreglegény lenne és neki is legyen egy szoba joga meg hogy nem adhassák el a testvérek a családi házat.Nemtudom ilyen lehetséges úgy iratni hogy ne adhassák el vagy azt,hogy ha mi oda építkezünk akkor is tartanunk kéne a testvérét?
Mert így igazából nem mennék bele mert persze testvére ha gond van ki lenne segítve,de azért nem a gyerekem,hogy örökké tartsam meg fizessem a dolgait.Másik dolog meg hogy nem lehetne azt hogy oda építkezünk és később ha arra jut a dolog hogy megy a ház osztás a testvérek között akkor nem lehet hogy mi oda adnánk neki a házat úgymond vagy ez hogy működik itt kinek kéne kifizetni kit vagy ez ilyen esetben akkor nem lehetséges?
Na várjál. Tartási szerződést köthettek a házra és a telekre is.
(Azt nem tudom, hogy fél házra lehet-e kötni, de ezt egy ügyvéd meg tudja mondani)
Ha a másik gyerekük cselekvőképes, a nevében - helyette - hogy ti tartsátok el, nem kérhetnek. És amúgy is, az övé lesz a fél ház öröklés esetén, nem?
Olyat se kérhetnek, hogy haláluk után nem adhatjátok el a házat. Milyen jogon kérnének ilyet, és pláne, hogyan ellenőrzik ezt? :)
Visszajönnek kísérteni, vagy mi?
Én nem írnék alá semmit, cserébe jó messzire elköltöznék.
Ha van pénzetek építkezni, vegyetek már egy saját telket, aztán nem lesz semmi feszkó...
Párod szüleit meg ha öregek lesznek, így is úgy is illik shegíteni... a testvéréhez meg ilyen formában semmi közötök... nehogy már magatokra vállaljatok egy ingyenélőt...
A kérdést azért írtad ki mert nem akarsz belemenni és támogatást keresel hozzá.
Nem számít, hogy jó lenne-e vagy rossz. Te úgy érzed, hogy neked nem lenne jó - tehát nem szabad belemennetek.
Vannak olyan családok ahol ezzel nem lenne probléma. Az egyik barátnőm férjének öccse enyhén autista, olyan aki nagyjából tud magáról gondoskodni, kedves, jár dolgozni, de mintha egy 10 éves gyerek lenne. Náluk egyértelmű lenne ha ilyet akarnának a szülei, hogy a testvéréről is valamennyire gondoskodnia kell és barátnőm is szereti a fiút, neki se lenne vele gondja. Csak éppen pont amiatt nem kértek tőlük soha ilyet a szülők mert olyan jó a családi kapcsolat köztük és ők is értették, hogy ez milyen nehéz lenne nekik hosszú távon.
Kérdező, azzal pont nem tesztek jót a párod testvérének ha előre eldöntitek, hogy mindig lesz aki majd helyette megoldja az életét. nem mindenki akar vagy tud saját lábra állni, de sokaknak azért nem megy mert soha meg se kellett próbálnia.
Inkább keressetek más megoldást! Mondjátok el a szülőknek hogy köszönitek az ajánlatot, nagyon kedves tőlük, de nem tudjátok megígérni, hogy akár csak pár év múlva is még ott fogtok dolgozni ahol most és ha máshová kellene költöznötök majd a munkahely miatt akkor meg feleslegesen írtatok alá egy ilyen megegyezést. A saját telken saját házat simán el tudjátok adni és mehettek, más telkén egy ilyen közös ingatlant már nem és ott van, hogy ha elköltöztök akkor nem tudnátok róluk gondoskodni. Nagyon gyakori, hogy inkább a szülők is eladják a nekik már nagy házat és a gyerekek után költöznek egy kisebbe vagy épp hozzájuk. Az én anyósomék is idős korukra költöztek ide mellénk, az egyik ismerős idős pár is az utcából már harmadszorra költözött amióta nyugdíjasok, attól függően éppen melyik gyereküknek szerettek volna épp a közelében lenni, hogy segítsenek az unokáknál.
Nem láthatjátok előre, hogy ti milyen helyzetbe fogtok kerülni. Jöhet egy betegség, egy munkanélküliség, baleset, ne adja Isten akár válás is vagy csak egy nagyon jó munkalehetőség külföldön vagy az ország másik felében és akkor mit csináltok ha most egy ilyen egyezséget aláírtok?
Én ilyenbe csak úgy mennék bele, ha teljesen különálló a telek, tehát kerítéssel elválasztva a két udvar, és privát út a bejutásra a hátsó telekre. Ha a hész engedi meg kell oszttatni külön helyrajzi számossá, csak ebben az esetben kaphatsz különálló órákat.
Ha az osztás nem lehetséges, akkor használati megosztási szerződés kell, ez sem probléma. Az utóbbi években így épülnek az ikerházak. Ekkor csakis ikerórás mérőhelyeket lehet kialakítani.
A telek határt komolyan kell venni, mert lehet probléma a szülői ház eladása esetén az új tulajjal. Ezt jelenleg nem akarnák, de 10 év múlva már lehet igen.
Ezért mindenképpen földmérő mérje fel a használati szerződéshez szükséges telek határokat és ezt kell csatolni is hozzá.
Ezekkel elérted, hogy van egy piacképes könnyen eladható telked. Sokan elsumákolják ezeket a dolgokat mert fizetni kell érte, probléma esetén meg itt sírnak... Eszetekbe ne jusson közös órákat használni!!!
Én is így kaptam a telkemet pár éve, csak nekem külön utca frontom van. Emiatt nagyon képben vagyok a dolgokkal.
Az ajándékozást a telekre még véletlenül se! Csak adót kell befizetni érte arra az összegre amit a telek árra ír az ügyvéd. Mi 1 milliót irattunk az akkor 8at érő telekre. Az ajándékozást vissza lehet vonni egy egyszerű perrel, 10-20 évvel később is!
Nagyjából tudjátok mennyit ér a szülői ház, mennyit ér ott egy telek. A közművesítésre kérjetek árajánlatot, meg a telek kialakításra, ezt is számítsátok bele. Aztán ezzel az összeggel arányosan a férjed kevesebb %-ot kapjon a örökségéből.
Tehát, ha 50 millió a szülői ház, és + 10 millió a telek. Azaz 30-30 millió helyett, a tesó kap a szülői házból 60%-ot, a férjed 40%-ot. Ezzel minden féle eltartási jog igényt kikerültél.
Ha akarnak eltartási szerződést, az egy külön szerződés tárgya, de a link testvért még véletlenül se vegyétek bele. Ha ilyet akarnak, ezek a dolog a szülői ház tulajdonjogát érintsék csak.
Abba se menjetek bele, hogy bármelyik szülő, vagy testvér haszonélvezetet kapjon az épülő házatokra...
Az én esetemben is voltak hasonló elképzelések, de vázoltam a helyzetet, vagy jó nekik így, vagy veszek egy telket valahol. 1,5 éves gyötrelem a közművesítés, párhuzamosan fél év a telek papírozás, de utóbbi után már épülhet a ház. Áramot, vizet a szülői háztól lehet vinni építkezésre, aztán idővel érkeznek az órák is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!