Egy családi házat mennyire lehet felépíteni egy belvárosi lakás mintájára?
Mit akarsz pontosan kérdezni?
MI neked a belvárosi lakás?
Amiből pl. a fővárosban rengeteg van, a régi 100-150 éves bérházakra gondolok.
Arra gondolok hogy belülről olyan hangulata legyen, mintha olyanban laknék. Nekem a családi házak és az olyan között valahogy óriási különbség van, nem tudom miért, szerintem nagyon nem ugyanolyan.
#2 A belmagasság a különbség. A régi belvárosi házakban a belmagasság minimum 3,5 méter, de voltam olyan lakásban ahol 4,5 méter volt és simán tudtak galériát is csinálni a szobába úgy, hogy alul és felül is rendesen fel lehetett állni.
Természetesen olyanra építed a házadat amilyenre akarod, ellenben a nagy belmagasság felesleges költséggel jár fűtési időszakban.
Nekem építészként gyakori küzdelmem, hogy jön egy ügyfél panelból, ott élte egész életét, és családi házban azt akarja megépíteni csak több szobával.
Nagyon nehéz elmagyarázni, hogy egy családi ház teljesen más rendszer, pl az udvarra nem a lépcsőházból kell kimenni, hanem lehet baromi nagy terasz, üvegfal a nappalihoz. Nem, ott legyen 2 db 90x150-es ablak, majd körbemegy az előszobába és úgy kijut a házból.
Magyarán meg lehet csinálni persze, csak nem érdemes. Egy 50 m2 lakás nem ugyanúgy és olyan terekkel működik, mint egy 120 m2-es családi ház.
Fölösleges a nagy belmagasság, mikor lehet építeni egy komplett emeletet/tetőteret, ami teljes értékűen működik, akár egy galériával, nagy belmagasságú nappalival.
Szóval ami konkrétan tetszik, és meg tudja fejteni az építész pontosan mi az számodra, ami érték, valószínűleg továbbfejlesztve, logikusan be tudja építeni egy új tervbe.
#5 Amikor építkezni akartunk szerencsére olyan tervezőt találtunk aki nagyon jó volt. Részletesen leírtuk mit szeretnénk és arra készített több vázlatot, majd el is tudta magyarázni mi az ami persze megvalósítható csak éppen vagy nem logikus vagy nem érdemes úgy csinálni. Pl. a divatos emeletes házat szerettük volna ahol a földszint a közösségi tér + 1 hálószoba, az emeleten meg külön a gyerekek szobái, hogy később le lehessen esetleg önálló lakássá választani, meg elkülönüljön. Pár egyszerű dologgal megmutatta miért is nem praktikus amit szerettünk volna és így 15 évvel később hálásak vagyunk amiért lebeszélt az emeletről, még 15 év és külön örvendezni fogunk, hogy nem kell állandóan lépcsőzni.
Az első terveink nekünk is nagyon érdekesek, magazinba illőek voltak, aztán a valóság ezekből eleve sokat levett a költségek/pénztárcánk viszonya miatt. A jó építész nagyon fontos, hogy ne olyan legyen a ház amilyet elképzelünk hanem olyan amiben utána jó lakni. Viszont tényleg csak egy szavunkba került volna és olyanra tervezi ahogy eredetileg elképzeltük, akkor is ha szerinte úgy nem igazán lett volna ésszerű.
Elvileg nem lehetetlen megépíttetni egy nagy belmagasságú házat, polgári lakás szerinti beosztással, csak nagyon nem okos ötlet.
Egyrészt az akkori belsö elrendezés ma már nagyon nem felel meg egy átlag család igényeinek, rengeteg hátránya lenne.
Másrészt a nagy magasság azt eredményezi, hogy sokkal többet kell füteni, mert a meleg felszáll, lenn meg marad hideg az egész, ha meg annyit fütesz, hogy kellemes hömérséklet legyen, rengeteget kell fizetned.
Ha meg a galéria-beépítésekre gondolsz, az csak szükségmegoldás (az elsö pontban említettek miatt szükséges rossz), egyáltalán nem kényelmes, kellemes megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!