Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Az USA-ban miért nem téglából,...

Az USA-ban miért nem téglából, vasbetonból építkeznek a tornádók, hurrikánok ellen?

Figyelt kérdés

2024. máj. 25. 20:01
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
86%

Ismerősömnek nézegettünk házakat Floridán.

Azonos méretű masszív házak 2,5-3 szorosába kerültek.

Persze más volt a környék is.

2024. máj. 25. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

Csak a monolit beton házak bírják ki a tornádókat szerkezeti károsodás nélkül! Csillagászati ára van csak a középosztaly felettiek engedhetik meg maguknak.


A könnyűszerkezetes házak a földrengeseket bírják jól, a fém rendszerek 7,2 esrősség felett szenvednek csak komoly szerkezeti károkat, de még nem dőlnek össze. A tégla ház mar 6-6,5 körül össze dől.


Tornádos helyen a fa szerkezetes ház előny. A biztosító fizeti az újra építést, és pillanatok alatt eltüntetik a régi nyomait. 4-6 hónap alatt kulcsra kész. Arra felé a legolcsóbb építőanyag a fa.

2024. máj. 26. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
63%

Olcsó a fa. Kanadából rengeteg fát tudnak jó áron importálni.

Durván drága a munkadíj. A könnyűszerkezetes, félkészen a helyszínre szállított házaknál a legkevesebb a szakik munkaórája.

Sok embernek a munkahelyváltás a költözéssel egyenlő (nagyok a távolságok az országban) szóval az átlagember 5-10 évben gondolkodik amikor beköltözik egy házba, nincs igény az 50-100 évet kibíró épületekre.

2024. máj. 26. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
Én pl. nem érezném biztonságban magam egy amerikai házban.
2024. máj. 26. 18:41
 15/20 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy írtam a 10-esben, ne a mi gondolkodásunkkal nézd az ameikai házakat! Ők ilyen házakban születtek, nőttek fel több generációra visszemenőleg, ugyanez igaz az összes rokonukra, szomszédukra, stb.... nekik ez a természetes.
2024. máj. 26. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
20%

"az átlagember 5-10 évben gondolkodik amikor beköltözik egy házba, nincs igény az 50-100 évet kibíró épületekre."


Tehát szerinted a tégla ház FA födéme, FA tetőszerkezete, FA nyílászárói, FA szerkezetes terasza nem bír ki 50-100 évet :))))

A vályog házak 100-200 évesek soknak még az eredeti a födém és a tetőszerkezete is. Az első kocka házak 70+ évesek..., és nem cserélik le a azokat a karókat, hanem még cserepes lemezzel borítják.

A tetőteres családi házak emeleti rész a parapet fal felett fa szerkezetes, a válaszfalak pedig fa vagy Fém!


A könnyűszerkezetes házakat statikai tervek nélkül nem lehet felépíteni!

2024. máj. 26. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
64%

A vályogházakkal azért elég sok probléma van/volt, szerintem jócskán többet kellet ledózerolni már mint amennyi megmaradt. A megmaradtakat meg toldozzák-foltozzák, tele vannak repedésekkel, sok a megsüllyedt, jónéhánynak alapja sincs rendes, utólag kell aláalapozni, meg a falak is vizesednek, szerkezeti károkat okozva.

A kocka házak közül is jónéhányat le kellett bontani pl. alaptörés, süllyedés miatt, bár a kockákat már többnyire rendes kerámia téglából (esetleg gázszilikát vagy kohósalak blokktéglából) így belőlük azért több maradt fenn, mint amennyit lebontottak. De ezeknél is vizesedési, repedési problémák szoktak lenni, utóbbiban pl. a betonkoszorú hiánya egy domináns tényező, az épület utólagos koszorúval, vasalásokkal, falvarrással, alapmegerősítéssel, stb. stabilizálható.

A fafödémekkel is jócskán szokott probléma lenni, annak ellenére hogy a ma 50-100 éves paraszt -és kockaházaknál gyakran olyan jó minőségű úsztatott vörösfenyőt használtak, amilyen minőség ma már csak elvétve létezik, sok esetben van szükség teljes födémcserére a fa gombabetegségei és rovarkárok, ill. a korhadás végett.

Hazánkban már a 70-es évektől nem véletlen kezdték a családi házak építési gyakorlatában is alkalmazni a vasbetongerendás (először téglabetétes horcsik majd béléstestes) födémeket, már akkor tudták hogy ez sokkal jobb mint a korábban használt fafödém, és az azóta eltelt idő, a műszaki tapasztalatok ezt vissza is igazolták. USA-ban egyszerűen le vannak maradva, nem tanulnak a hibáikból, az esettanulmányok is többnyire reklámjellegűek. Mondjuk ez nem is csoda, az ipar más szakterületén is gyakran használnak korszerűtlen műszaki megoldásokat, a kérdező által feltett kérdésre a válasz is lényegében ebben keresendő. Hazánkban (és Európába valamennyi területén is) a mai újépítésű házaknál már csak elvétve és melléképületeknél használják a fafödémet. Kijelenthető, hogy a fafödém egy régi, elavult technika. Eljárt fölötte az idő. Sokkal jobb, egyszerűbb, tartósabb és biztonságosabb a betonfödém.

Ami a könnyűszerkezetes házakat/épületeket illeti, eddig a kereskedelmi félgyártmányokból csavaros és hegesztett kötésekkel létrehozott acélvázas mérnöki szerkezetek bizonyultak a legjobbnak, legtartósabbnak és leggazdaságosabbnak. Jelenleg a szálerősítésű műanyagok és kerámiák területén folyó kutatások és kísérleti eredmények jelenthetnek áttörést a jövőre nézve. A faanyagok tartószerkezeti felhasználása egyre inkább kiszorul, a romló faminőség és az ebből eredő túlméretezés szükségessége előbb-utóbb gazdaságtalanná válik.

2024. máj. 26. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
0%

- a mai újépítésű házaknál már csak elvétve és melléképületeknél használják a fafödémet.


Menyjél végig egy új házakkal teli utcában, és rájössz, hogy csak a tetőteres házaknak van beton födémje. Elvétve akad 1-1 földszintes beton födemmel

2024. máj. 27. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

17#

Az általad felsorolt problémák alapvetően általános szerkezeti hiányosságokra, karbantartás hiányára, és a leszarom hozzá állásra vezethető vissza.

A süllyedés okozta repedés és felázás altalános oka az ereszcsatorna hiánya és az esővíz elvezetése a háztól. Az alap törés általános problémája az esővíz okozta süllyedés és, hogy minden szart bele dobáltak az alapba, hogy kevesebb betont keljen keverni, a vasalásról ne is beszéljünk

A függőleges repedéseket a tető mozágása okozza, aminek 99%-ban 2 oka van az egyik a vasbeton koszorú hiánya, vagy pedig nem megfelelően kötötték össze a hozzá toldás tetőszerkezetét a régihez, ezért az új elhúzza a régit.

A fa szerkezetek korhadása egyértelműen beázásra vezethető vissza amit éveken keresztül nem javítottak ki. Jól látható hogy az elmúlt 40 évben épült házak fa tetőszerkezete és födémje mennyivel erősebb kivitelben készül, gomba gátló adalékokkal kezelik!

Ha egy 2024-es tégla házat 60-70 évig nem tart valaki karban akkor az éppen úgy ramaty állapotba tud kerülni.


A könnyűszerkezetes házak rosszhírét a 1990-2012 között épült tákolmányok okozták. Azért építették mert olcsón lakhatóvá lehetett tenni, csak éppen kihagyták min. mindennek a felét, mert nem látszik. 2000-es években már elvétve épültek jók belőle itthon. 2012-tól pedig nem tesz különbséget közöttük a bank és a biztosító sem! Ezek statikailg méretezett szerkezetek, még a tetőszerkezetéről is készül statikai terv doksi, ellenben a tégla házaknál csak akkor, ha az ember ki fizeti a felárát. És éppen ezért van annyi szarul össze rakott tető az új házakon (kömkel, szakiellemőr, stb). Egyáltalán nem jellemző a beton födém új házaknál, itt a környező falukban az elmúlt 10 évben min 200 földszintes ház épült, mindegyik fa födémes!

2024. máj. 27. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Pedig a fa födém nem biztonságos, csak a vasbeton véd meg a vihartól.
2024. máj. 28. 02:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!