Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Könnyűszerkezetes ház építés...

Könnyűszerkezetes ház építés vagy téglaház vásárlás?

Figyelt kérdés

Ti melyiket választanátok?



Szóval..:

Nem vagyok ebben jártas.

2 lehetőség van:

Vagy veszünk egy telket és később rá építkezünk egy könnyű szerkezetes házat. Ebben annyi a negatív, hogy max 60nm telne, viszont teljesen új kulcsrakész ház lenne.


Ebben még annyi pozitívum lenne, hogy talán hamarabb betudnánk költözni, mint egy téglaházba



A másik lehetőség:

Veszünk egy téglaházat 100-150 nm-es, de! Még azt fel kell újítani (amihez külön munkást is kell szereznem, mert a könnyűszerkezeteshez már adott a munkás(ok))

Kicsit lehet később is tudnánk bele költözni, de nem tudom mennyivel érné meg jobban egy téglalakás. Sok jót hallok a könnyűszerkezetesről is.


Köszönöm a válaszokat!


2023. jan. 22. 17:03
A kérdező szavazást indított:
Könnyűszerkezetes
Téglaház
14 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
50%
a kérdés kb értelmetlen ennyi info alapján.
2023. jan. 22. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, 15 éve építkeztünk és akkor én is utánanéztem ennek, mert nekünk is kevés pénzünk volt a telek kifizetése után.

A könnyűszerkezetes házak jók, ma már nagyon jó variációkat lehet találni és mindenféle módozatok vannak a teljesen elemekből összerakhatótól a helyben felépíthetőn át egészen a konkrét gerendaházig.

Az ára azonban nem lesz kevesebb sajnos.

Ha végiggondolod egy építkezés menetét, akkor amihez egy téglaháznál idő kell az a beton alapzat kötésének ideje, majd ehhez hasonlóan napok kellenek a belső aljzatbeton megkötéséhez és később az első szint tetején a födémbeton megkötéséhez. Ez úgy 3 hét összesen, kedvezőtlen időjárásnál kicsit több - ha jól van szervezve.

A többi az nem tart tovább jelentősen, mint egy könnyűszerkezetes épület összeállítása. A tégla falakat 1-2 nap alatt felrakják, a födémgerendák megint 1-2 nap, a belső falak megint csak 1-2 nap. A nyílászárókat betenni, a külső-belső burkolást elvégezni, a fűtést kiépíteni, a vízvezetéket, csatornát, gázt bevezetni és a villanyvezetékeket kiépíteni vagy a tetőt befedni pont ugyanannyi időbe telnek, ha könnyűszerkezetes az épület meg ha tégla akkor is.

Ezek a munkák amik sokba kerülnek, amikhez szakember kell és ha nem tud időben jönni akkor várni kell rájuk. Nem a falak adják az építkezés költségének nagyobb részét, hanem ezek amiket felsoroltam és azt mindkét fajta épületbe bele kell tenni ha ott rendesen akarsz élni utána.

A tervezés, engedélyezés miatt július 25-én tudtuk elkezdeni az építkezést, akkor lett az első ásás elvégezve az alapozáson. ha lett volna annyi pénzünk, hogy egyben ki tudunk mindent fizetni, akkor folyamatosan mentek volna a munkák és valószínűleg januárban már be tudtunk volna költözni. Végül nagy házat építettünk, mire elkezdtük lett elég pénzünk rá, 5 szoba+nappali+konyha+előszoba+pince+garázs, a lakótér egy szinten, a padlás csak szigetelés nélkül cseréptetővel, a födém lett leszigetelve, hogy ha akarjuk akkor majd valamikor emeletbeépítést lehessen csinálni. Ezért is kellett betonozni, erős födémet építeni, ami többlet idő volt.

Közben el kellett adnunk a lakásunkat, ezért 2-szer leállt az építkezés 1-1,5 hónapra, egyszer 3 hétre, így költöztünk május 5-én.

Jó vállalkozót bíztunk meg, voltak jó emberei és jól szervezte a munkákat, ha mi bírtuk volna fizetni folyamatosan a költségeket, akkor kb. 6-6,5 hónap alatt költözésre kész lett volna a lakás. Tégla, ahogy írtam elég nagy, a pince sok időt követelt, külön kellett szigetelni a talajvíz miatt is. A beköltözéskor 1 fürdőszoba volt készen, 3 szobában még nem volt a padlón burkolat, a pince nem volt kifestve - hasonló apróságok, de minden más készen volt a kocsibeállóval, garázskapuval, riasztóval, padlófűtéssel, radiátorokkal, bekötött gázzal együtt. Kívülről nem volt leszigetelve a ház még, azt később tudtuk megcsináltatni.

Csak azért írtam le ilyen részletesen, hogy lásd mi az ami több idő az építkezésen és mi az ami könnyűszerkezetes háznál is időbe telik. Már persze ha nem olyat választotok aminél a szerkezeti elemekbe előre mindent beépítenek és csak össze kell legózni - de az tényleg sokba kerül cserébe a rövid építési időért.

Mi nem szerettünk volna könnyűszerkezetes házat ahol a belső falak nem erősek, hanem gipszkartonból vannak. De van akit ez nem zavar.

Megmondom őszintén engem ismerőseink riasztottak el a gondolatától is, akik könnyűszerkezetes épületet választottak maguknak. Ők is elmondták nekünk, hogy ha még egyszer dönthetnének nem ezt választanák, nem volt sem annyival olcsóbb, sem annyival gyorsabb, hogy megérje. Sajnos beköltözött pár egér is a házfalba, berágták magukat a szigetelésbe. Hiába nem voltak bent az épületben, a szerkezetnek köszönhetően minden mozdulatukat hallani lehetett éjszakánként amikor csend volt és sokáig azt hitték be is tudtak jönni a házba. Persze a kártevőirtó akkor megoldotta, de nem tudom volt-e vele újra gondjuk utána.

2023. jan. 22. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

azért durva a m2 eltérés.


nekem fém vázas van, kb ugyan annyiba került, mint egy tégla.

Ha az előírások be vannak tartva, talán a sima pallóból épült lesz olcsóbb, mint téglából. Viszont a falak költségéből esetleg nyersz max 30-40%-ot, ami a teljes költségvetéshez képest szinte jelentéktelen összeg.


Nekem bejött ez a ház. Függőleges, páruzamos, derékszög ,vízszint mindenhol. Nem patog, recseg meg hasonlók, mint a fa szerkezetes.


Hanggátlása jobb, mint a tégláé, de nem pont ugyan abban a frekvencia tartományban, viszont jó nagy az átfedés. szóval valamit jobban elnyel, valamit meg rosszabbul, de semmivel sem rosszabb e téren a téglánál.


Nagyon gyorsan fel lehet fűteni, és a mendemondákkal ellentétben nagyon jól tartja a hőmérsékletet. 5 perces szellőztetés 0 fokban 0,5-1 fokkal csökkenti a hőmérsékletet, amit max fél óra alatt vissza fűt a kazán.


nyáron a redőnyök miatt nem melegszik fel. Hajnalban átszellőzteted, aztán még dulután tartja a hajnali hőmérsékletet.


Az ember a melegítő tényező ilyenkor. 40 m2 a nappali konyha etkező. Ha egész délelöttömet ott töltöm 1,5 foktot emelkedik a belső hőmérséklet. 2 fővel 2-2,5 fok. 10 m2 es szobába, ha egyedül alszok reggelre +2 vel melegebb lesz.

erről nem a ház szerkezete tehet, hanem a 37 cm szigeteles a homlokzaton (15 gyapor+22eps). És mindenhol vastag...

650 m3 gáz megy el egy évben fűtésre és melegvízre. 95 m2, 23,5 mindenhol, a szobákba 20!

2023. jan. 22. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha végiggondolod, csak az egyik verzió lehet jó. 60 vs. 150 nm?


A könnyűszerkezethez még annyit, hogy ott fogod még a pénzt, hogy ha felépül a téglafal és jönnek a szakik, akkor azok először nekiállnak vésni, faragni, majd visszagipszelni. A könnyűszerkezetesnél meg ez nincs. A vázban elvezetnek mindent, majd utána jön bele a szigetelés, takarás.

De nem sokkal olcsóbb valóban, mint a tégla. Ellenben előnye van bőven, utána tudsz olvasni

2023. jan. 22. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
4 A könnyü szerkezetessel a legnagyobb probléma hogy sokkal könnyebb rosszúl megépiteni.
2023. jan. 22. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

#5: Ezt a témát még nem érintettük. De így van. Az a baj, hogy sokan gondolják azt, hogy maguk is fel tudják építeni, meg kell egy szögbelövő 20 perc youtube és lehet vállalkozni. Van olyan csatorna amin megnézel pár videót és gyakorlatilag fel is tudsz építeni bármit. De olyan is lesz.


#4

2023. jan. 22. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

3 vagyok:


Az a baj a könnyűszerkezetes házaknak nagyon rossz hírneve lett a 2000es évek elején épült olcsó tákolmányok miatt! És ahogy fentebb írták a jól megépítése a lényeg, bár ez manapság téglánál is ritka (szakiellenőr, kömkel videoi érdemes megnézni...). 2012 óta keményen beszabályozták az előírásokat, de sajnos mindig akadnak kókány munkák.


Nekem így van össze rakva a főfal:

vakolat

drywit háló

22 cm eps80

15 mm osb, illesztéseknél párazárva

15 cm fém váz, benne 15 cm gyapot

háló erősített párazáró fólia, rothoblaas barrier alu net sd150

5 cm előtétfal, ebben megy a gépészet, villany

12,5 mm gipszkarton

párazáró fólia

12,5 mm gipszkarton


Proép-Technolgy kft építette, facebookon rendszeresen töltik fel a képeket mindenféle munkafolyamatról. Őket csak ajánlani tudom :)) (minőségi anyagok, minőségi munka, határidőket tartják, hiba esetén korrekttül intézik a javítást is, -->stressz mentes építkezés, egy jól megépített házzal a végén)

2023. jan. 22. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

A konnyuszerkezetes nem olcsobb, viszont gyorsabb. Peldaul nem kell varni a vakolat szaradasara, nem kell vesni a falat sem. A gipszkarton mogott a vazban mindent elvezetnek meg a gipszkartonozas elott, igy sokkal gyorsabban megy a villanyszereles.

Akkor sporolsz ha bizonyos munkafolyamatokat meg tudsz csinalni sajat magad. En pl nem allnek neki a vazszerkezet felallitasanak es a tetonek sem. Egyedul gipszkartonozas, gletteles, festes, burkolas amit megcsinalnek, ja meg a szigeteles kivulre.

Tegla haznal nem allnek neki falazni, de ott is megcsinalnam a festest, burkolast, szigetelest.

Nekem konnyuszerkezetes hazam van, bar en USA-ban vagyok. Nincs vele gondom, en szeretem es nem masabb ebben lakni mint tegla hazban.

Egyik baratom Magyarorszagon konnyuszerkezetes hazat epitett es o ugy sporolt hogy sok munkat sajat maga csinalt meg a hazepitesnel.

60m2 az nagyon keves. Legalabb 100m2t epits vagy bele se kezdj. Ha nem is fejezed be az egeszet, akkor se csak 60m2 legyen a teto alatt. Le tudod zarni a haz egy reszet fallal, ajtoval es hasznalod tarolonak, kesobb pedig legipszkartonozod, valaszfalakat csinalsz, burkolsz mikor lesz penzed. Ugyan ugy ahogy a 2 szintes hazaknal szoktak hogy az elso szint kesz, az emelet meg evekkel kesobb mikor telik ra.

2023. jan. 23. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Használt házat apránként is fel lehet újítani.
2023. jan. 23. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
0%
Vegyél zöld ponyva sátort. Ketten fél nap alatt felállítjátok, és a költözés is csak pár nap ha az ország túlvégében kapsz munkát. Csak télen kicsit hűvösebb.
2023. okt. 8. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!