Vennétek könnyűszerkezetes házat?
Mik a hátrányai?
Meddig fognak állni?
Mennyire stabil?
Minden további nélkül, ha lenne rá keretem, de nem venném, építeném.
Előnyei szerintem abszolút a legmodernebb szigetelések, a legújabbak gyakorlatilag olyanok mint egy termosz... ha befűtesz bent marad a meleg, amíg ki nem nyitod.
Meddig fog állni? Odafigyelés és állagmegóvás kérdése... 20-2000év...
Attól függ, milyen célra, és hogy a fűtést mennyire tudnám megoldani. Élettartama rendszeres éves karbantartás mellett (festés stb) kb 30 év, még a konténerháznak is.
Utána gyakorlatilag széthullik, kivéve ha a könnyűszerkezet vas meg üveg (pl csarnokoknál), de az sem birja 50 évnél tovább.
Azért vicc, hogy a legolcsóbb, és a legegyszerűbb bírja a legtovább. Azaz fafödémes vályogház búboskemencével meg nádtetővel legalább 100 évig állni fog, hacsak le nem ég.
Laktam benne pár hónapot. Nekem nem tetszett.
Hangszigetelő képessége messze elmaradt a téglától, már májusban klímázni kellett a derűs napokon, télen viszont jó volt. Hamar meleg lett, de amint nem fűtőttél, óránként 1 fokot esett a hőmérséklet.
Vállalkozók imádják, mert nem kell várni semmivel hogy száradjon. Nincs nehéz anyagmozgatás. A munka nagy része szögelés, csavarozás, amit segédmunkás órabérrel lehet végeztetni. Nagyon jövedelmező a szempontjukból.
Nem volt régi ház, pár éves kint Németországban.
Kb. 20 cm szigetelés volt a falban.
Az, hogy hogy melegszik át, hogy hűl ki, rettenetesen sok múlik a tervezésen, tájoláson, milyen irányba neznek nyílászárók, milyenbe nem...
Legjobb gyerekkori barátom építeszmérnök, dugig van megrendelésekkel mert tervezett magának egy passtív házat, amivel csak a tájolással megoldotta, hogy nyáron hűvös legyen, télen pedig 10fok alá nem megy benne a hőmérséklet fűtés nélkül sem? Pusztán a nap energiájábol, de semmi kütyü, se napelem, se napkollektor nem kell ehhez... pusztan a délnyugati tájolás és az előtető ami pontosan úgy van méretezve, hogy májustól szeptember végéig a nappali nap nem süt be a házba, télen pedig igen.
Venni semmikepp.
Dolgoztam par evet epitkezesen, lattam eleget hogy hol lehet "sporolni" a tulaj tudomasa nelkul.
En meg nem tudok a munkasok fenekeben lenni 24/7, szoval a sajat epitese is elegge kerdeses.
Jobban hajlok a tegla fele.
Én nem vennék és nem is építenék könnyűszerkezetest. Cdazk papírháznak hívom őket.
Szerintem egy ház az kőböl vagy téglából épül...
Az utcánkban több könnyű szerkezetes ház van. Mind 2000 és 2005 között épült. Van fa és fém vázas, helyszinen összerakott és panelokban leszállított, üveg- vagy bazaltgyapot, celulóz, eps-el illetve ezek kombinációval készült szerkezetek. Alápincézett, földszintes és tetőtérbeépítéses is.
A legnagyobb ház ugyan akkor épült mint az enyém. Az is ~300m² fsz+tetőtér. Helyszínen szerelt favázas ház. Egyszerre kezdtünk februárban alapozni. Ők is szeptemberben költöztek csak előbb két héttel mint mi. Bevallásuk szerint ugyan úgy 22M-ba került nekik is mint nekünk az építkezés.
Ahogy jöttek a kemény hidegek az elektromos fűtést septiben köttették át az éjszakai áramra (is).
Következő nyáron túrbóskazánt és radiátorfűtést építettek ki.
Kíváncsian néztem a gázórájukat egy év múltán. Alig volt volt 100m³ különbség az ő javukra. Pedig nálam akkor még újdonságnak számító kondenzációs kazán volt, padlófűtéssel. Ami sokkal takarékosabb rendszer mint a radiátoros. Tehát az ő házuk jobban szigetelt (20 vagy 25cm gyapot+kívül 10cm eps) mint az enyém (porotherm 38n+f+10eps).
Téglaházas szomszédaim penész problémákkal küzdöttek. Amit idővel az épületgépészek megoldottak. Könnyűszerkezetes szomszédaimnál ilyen gond nem volt. Ők pont a fordítottjával küzdöttek. De az összes! Minden fűtőtesten párologtató. És igy sem tudták hidegebb időben elérni a 40%-os páratartalmat. Ha tippelnem kellene akkor a légzárás nem igazán sikerült. Borzalmas, torokkaparó tud lenni egy ennyire száraz ház.
A legdurvább az egy kis 80m²-es ház volt. Egyszer akkor ugrottam be hozzá amikor hazajött a munkából 10°C volt a házban. A kandallója pikk-pakk 26°-ot csinált. Egyszer mesélte 2-3m³ akácnál nem fogy nála több telente.
Mindegyikük dicsekedett az alacsony gázszámlával. A nyári folyamatos klíma használat melletti villanyszámlát nem igen emlegették. De első évben mind rakattak be klímát amikor júniusban már 28 fokok voltak a házakban. Nálam a tetőtérben sincs ilyen idő. A koporsó födém nem hazudik.
Egyszer volt betörés az utcában. Könnyűszerkezetesbe úgy mentek be, hogy hátul a házmögött talált létrán felmentek a tetőre leszedték a cserepeket és leruták alatta a gipszkarton álmennyezetet. (Miért nem a hátsóajtót rugták be?).
Könnyűszerkezetes házat építető szomszédaim már mind elköltöztek. Van aki már a negyedik telet sem érte meg itt. Van olyan ház amelyiknek a negyedik gazdája van. Vajon miért...?
Kedves kérdező!
Nyugodtan vegyél könnyűszerkezetes házat, van ilyen a családban és tökéletesen meg vannak vele elégedve.
A magyar ember "várat" épít magának azaz ragaszkodik a téglához a malterhez meg a cseréptetőhöz.
Ez legyen az ő dolguk.
A világ viszont már máshol tart.
Te meg építsél/vegyél olyant ami neked tetszik.
Hajrá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!