Gipszkarton lapot nem lehet a födémgerendákhoz csavarozni?
Nád stukatort akarom lecserélni. Arra gondoltam lebontom, a gerendák közé rakok kőzetgyapotot, a gerendákra 5x3-as léceket és azokra a gipszkarton lapok.
Vagy minden esetben fel kell szerelni az alu tartószerkezetet és arra?
Szia!
A gipszkartonnak mindig "önálló"szerkezetet kell létrehozni a fent leírtak nem megfelelőek!
Tetőtér:
Kezdjük az elejèről:
A gipszkarton lapoknak minden esetben külön vázszerkezetet kell kialakítani. Ez a vázszerkezet horgonyzott acél profilvázzal készül. A profilváz UD illetve CD profilokból áll. Az UD profilt az oldalfalakra beütődübellel (60 centiméterenként) rögzítjük. A CD profilokat minden esetben állítható kengyellel illetve direkfüggesztővel rögzítjük a szarufákhoz illetve a fogópárokhoz. Az állítható kengyeleket és direktfüggesztőket megfelelő csavarral kell a szarufákhoz illetve a fogópárokhoz rögzíteni.A CD profilok maximális tengelytávolsága ferdesíkon illetve vízszintes síkon 40 cm. A profilkapcsolatokat (pl.,Direktfüggesztő-CD profil) mindig önmetsző opelcsavarral rögzítjük. Ha készen vagyunk a vázszerkezettel, akkor elkezdhetjük a gipszkarton lapokat a vázszerkezetre rögzíteni. A gipszkarton lapokat megfelelő csavarral, csavarkiosztással, csavarmélységgel rögzítjük. A gipszkarton lapokat önmetsző/önfúró gipszkartoncsavarral rögzítjük a vázszerkezetre oly módon, hogy csavarnak legalább 10 mm mélyen kell a vázszerkezet profiljaiba hatolni, továbbá a gipszkartoncsavarfejének a gipszkarton felső rétegével egy síkba kell lennie. A gipszkarton csavar nem állhat ki a gipszkarton síkjából valamint a gipszkarton csavar nem szakíthatja át a gipszkarton felső papírrétegét! A megfelelő csavarkiosztás elengedhetetlen a biztonságos kivitelezés végett. A rögzítőcsavar egymástól való maximális távolsága 17cm ugyanakkor a csavar távolsága a lap széleitől a kartonnal borított (gyári) éleknél minimum 10 mm, a vágott éleknél minimum 15mm. Amint készen vagyunk a gipszkarton lapok rögzítésével belekezdhetünk a végső felületképzésbe. A gipszkarton csavarhelyeit bejavítjuk és a gipszkartont kihézagoljuk, ezek után telibe gletteljük a Q3-as felületminőség érdekében. Figyelem! Ha csak a csavarhelyeket javítjuk be illetve csak kihézagerősítjük a gipszkartont akkor a felület véső felületként nem alkalmazható csak akkor ha a későbbiekben valamilyen burkolattal látjuk el a felületet(Pl., tapéta vagy csempe) .Tetőtérben gipszkartont csak is kizárólag papír hézagerősítő szalaggal hézagerősítjük. (A gelettelésí munkálatokhoz Rigips Rimano Plus A glettanyagot javaslok.)
Gipszkarton èleinek megmunkálása:
A gipszkarton lapokat rögzítès előtt a vágott èleknèl minden esetben 45°-ban lefózoljuk.A fózolást utólag nem vègezhetjük! (A fózolást èlgyaluval vègezzük!)
Gipszkartonra tárgyak rögzítése:
Tárgyakat gipszkartonra Molly-dübellel vagy műanyag dübellel tudunk rögzíteni.
Molly-dübel: Ezzel a dübelfajtával vízszintes illetve függőleges gipszkarton szerkezetre akármilyen tárgyat rögzíthetünk. A teherbírása 50kg/m2
Műanyag dübel: Műanyag dübel kisebb terhek rögzítésére alkalmas.A műanyag dübelt húzásra nem szabad terhelni, tehát álmennyezet függesztésére nem alkalmas.
Hőszigetelés:
Legalább 15+5 cm (esetleg 10+10cm) hőszigetelést kell elhelyezni mind a vízszintes, mind a ferde síkban, de javasolt ennél vastagabb, 15+10 hőszigetelő anyag beépítése.
A párazáró réteg a szigetelés tetőtér felőli oldalára kell kerüljön. A párazáró fólia sérülésmentes elhelyezése érdekében a legjobb, ha a párazáró réteg a tartószerkezet (profilváz)alá kerül.
Felületminőség:
Q1
Az ilyen felület önmagában végleges felületként nem alkalmazható.
Q2 A felület alkalmas:
-tapétázás alá (közepes vagy durva szerkezetű tapétákhoz) -fénytelen bevonatokhoz, festékekhez A felületre ráeső "súrló fény" esetén nem elégséges!
Q3 A felület alkalmas:
-tapétázás alá (finom szerkezetű tapétával), -hengerrel vagy szórással felvitt matt bevonatokhoz, festékekhez. Még a speciális hézagolás esetében sem zárható ki, hogy „súrló” fénynél korlátozott mértékben ne lehessen felfedezni a kidolgozás nyomait!
További kérdések esetén keress privátban!
Remélem valamennyire érthető. Próbáltam neked érthetően...
Üdvözlettel:
Csizmadia Gergő
Nem kell függesztett szerkezet ha födémhez rögzíted a tartóvázat, butaságot írtak. A lényeg az, hogy vagy a falhoz rögzíted a szerkezetet vagy a födémhez, kettő együtt nem szerencsés mert külön tudnak mozogni. Ha a födémhez rögzíted, akkor szintezni kell, macerás munka, de meg lehet csinálni. A födém és a fal találkozásnál üvegszövet erősítést kell alkalmazni lehetőleg több rétegben és minőségi glettet, Rigips VARIO ajánlott. Az akril nem repedés áthidaló, ezt sokan elfelejtik, arra való hogy a glett vagy vakolat finom repedéseit befedje!!! A kartont nem szabad beszorítani a falak közé, kell 1-2mm rést hagyni!!!
Nálunk anno a festő RIGIPS Super dolgozott a tetőtérben, mert az is jó szerinte, 2 éven belül lerepedt. Amit saját kezűleg csináltam Rigips Vario-val és 2 rétegben hálóztam az tökéletes. Drága anyag, de azt kell használni!!!
4 vagyok, a papírcsík csak a táblák közötti áthidalásra használható(arra is inkább üvegszövet ajánlott), fal mennyezet közé teljesen alkalmatlan!!! Lehet kapni vékony üvegszövet tekercset(75g)ami öntapadós és sűrű szövésű, de jobban jársz a 150g üvegszövet hálóval 2 rétegben egymáshoz képest 45 fokkal elfogatva, sokkal erősebb!!! 1 réteg semmire nem jó, mindenképpen 2 réteg javasolt egymáshoz képest elforgatva, nem baj ha darabokból áll.
A mennyezet fal találkozásnál azt szoktam csinálni, hogy a fal felső 5-10 cm fogazott csiszolóval leszedem a vakolatot 5-10mm vastagságban és helyet készítek az erősítésnek hogy később ne álljon ki a síkból. A végső felületet 0-10 Rimano Plus húzom ki.
4 vagyok
Ha a falak egyenesek, akkor jobban jársz azzal ha a falra készítesz vázat fém profilból és középen függeszted, mert sokkal gyorsabban kivitelezhető és a födém és szerkezet közötti rést kitöltheted szigetelő anyaggal. Amire figyelj oda, az a párazáró fólia a karton alatt, nagyon precízen kell leragasztani!
Szia 4-es tetőtérben a gipszkarton szerkezeti kapcsolatokat mindig papír hézagerősítő szalaggal kivitelezzük. És már megbocsáss nem hülyeség amit írtam...üdv 3-mas!!!
Szia 4-es
.A födém és a fal találkozásnál valamint hézag erősítésre papír hézagerősítő szalagot kell alkalmazni! (A legmagasabb repedésekkel szembeni ellenállás ezzel a szalaggal érhető el.(például tetőterekben, tetőtéri síkokban a tető mozgásai illetve az eltérő síkok találkozásai miatt).A falcsatlakozások negatív sarkait szintén ezzel a termékkel kell kivitelezni.
Köszönöm a válaszokat, már nagyjából képben vagyok. Először azért gondoltam lécekre, mert úgy talán olcsóbb lenne, de belegondolva tényleg nem sokkal.
Még egy dolog érdekel. A gipszkarton csavart nem nehéz belehajtani a fém profilokba? Opel csavart már használtam, az faszán belemegy a fémbe előfúrás nélkül is, de a gipszkarton csavarról valahogy nehezen tudom ezt elképzelni, első sima facsavarnak néznek ki.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!