Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Már megint jön a pára!?

Már megint jön a pára!?

Figyelt kérdés
1 éve lakunk a jelenlegi albérletünkben. 1 hónappal a beköltözésünk előtt lett felújítva egy régebbi épület társasháznak. Tehát új műanyag nyílászárók meg minden. Már az első télen is szenvedtünk azzal, hogy amint 10 fok alá ment kint a hőmérséklet, egyből csupa víz és pára volt minden reggelre az ablak. De annyira, hogy állt a víz a párkányon. Mellette meg jöttek a penész pöttyök a falon... Kaptam a tanácsot, hogy minden reggel szellőztetni egy 20-30 percet. Megvolt. Hagyjuk az ablak foggantyúját 3/4-es állásban és akkor nem zár teljesen. Megvolt. Ugyanúgy maradt a pára... Aztán jött az ötlet, hogy rakjunk ki egy bazi nagy tálban sok sót, az felfogja a párát és bizonyos időközönként majd cseréljük. Jött a nyár, oké volt minden. Ma reggel az őszi időszakban először kicsit fűtöttünk este, 23 fokra volt állítva és csak a hálóban fűtöttünk, sehol máshol. Reggel azt veszem észre hogy az összes ablak a teljes lakásban tiszta víz, a sótál mellett pedig a falon egy szabályos kör alakú vízfolt. Már előre elegem van az egészből... egy párátlanító készülék nagyon drága, nem tudok rá annyi áldozni, de már egyszerűen nem tudom mit tehetnék még, hogy ne legyen idén is a minden napos káromkodás és düh amiért úszik a lakás a párától. Arról ne mis beszélve, hogy hosszú távon nem tesz jót sem embernek sem bútornak vagy bármi másnak. Mit tanácsolnátok?

2017. okt. 25. 10:49
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Mi az első emeleten lakunk. Mások is küzdenek vele valószínűleg, de nem beszéltünk róla, keveset találkozom a lakókkal mert korán megyünk, későn jövünk. Sajnos tényleg nagyon nehéz megoldani, de szellőztetni is igyekszem, minden reggel amíg készülődünk addig tárva nyitva az ablak. A ruhákat is ahogy szárítom, párásítok vele sajnos. Beindult már a spórolás a szárítógépre, de ahhoz hogy tényleg olyat vegyünk, ami hasznos, ahhoz kell még gyűjtögetni...és lassan jönnek az ünnepek is. Nem szokott egyébként nagyon kihűlni a lakás, általában 20-22 fok körül van bent szinte mindig.
2017. okt. 25. 14:49
 12/20 A kérdező kommentje:
Egyébként a fürdőszobában van a zuhanykabinunk felett elszívó, de ennek ellenére is párás lesz reggelre az ablak ott is. Pedig még csak nem is órákig fürdőzünk.
2017. okt. 25. 14:50
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

Ne úgy szellőztess, hogy egy ablakot nyitogatsz ki, hanem amikor szellőztetsz, az összes nyílászárót tárd ki teljesen, tehát a szobák ajtaja is legyen nyitva és az összes ablak, akár még a bejárati ajtó is. Ha huzat van, támaszd ki az ajtókat és az ablakokat. Ezt csináldd meg, ahányszor csak lehet. Sokkal hatékonyabb néhány ilyen szellőztetés akár csak pár percig, mintha csak egy-egy ablakot hagynál nyitva fél órára, ráadásul gazdaságosabb is, mert néhány perc alatt nem hűlnek le a falak, bútorok, csak a levegő cserélődik, ami hamar újramelegszik.

Ezen kívül feltűnt, hogy írtad, hogy most fűtöttetek először, és csak az egyik szobában. Ezek szerint a lakásban elég hűvös van, és csak helyenként vannak meleg részek. Ez pont nagyon kedvez a párakicsapódásnak, fűtsetek rendesen és minden helyiségben.

2017. okt. 26. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%
Eddig nem esett szó róla, hogy mivel fűtötök. Mert van olyan fűtési mód, ami növeli a páratartalmat. Mint pl a siesta kályha, vagy vizes fával történő fűtés.
2017. okt. 26. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Társasházban lakunk, radiátorok vannak.
2017. okt. 26. 19:42
 16/20 anonim ***** válasza:
A helyedben nem szárítógépre, hanem párátlanítóra gyűjtenék. Az nagyon sok helyen megoldást hozott már eme problémára.
2017. okt. 26. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 TappancsMancs ***** válasza:
53%

A páralecsapódás két dolog függvényeként keletkezik, a levegő hőmérséklete / páratartalmának aránya. Bármilyen hőmérsékleten képződhet egy adott hőmérsékleten.


Amit leírsz ott a mérték sok és a kérdés az honnan jön.


Meg kellene nézni amit előző válaszolók is írtak.

Légköbméter ha nagyon kicsi akkor többlet keletkezik ugyanolyan használat mellett (pl 2 fő testpárolgása, zuhanyozása, ruhaszárítása, főzése)

Ha az ablaküvegek valamiért nem megfelelően töltöttek gázzal (hőszigetelés) akkor az üvegek hidegek (tapintásra is) és ott kicsapódik a pára. Olyan ez mint a kitöltött hideg üdítőnél a pohár falán 1 perc és gyöngyözik a párakicsapódás. Tehát tapintásra se lehet hideg az üveg.

A belső fűtés is fontos mert a meleg levegő több párát tud elnyelni, magában tartani.


Itt alul több bekezdés:

[link]


Egy dologgal nem értek itt egyet, hogy zuhanyozás után csukjuk be a fürdőszoba ajtót. Ez csak akkor jó elég erős szellőző van benne, ha nincs jobb nyitva hagyni és a szellőztetéskor kiengedni.

[link]


[link]

2017. okt. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 TappancsMancs ***** válasza:
54%

Előző voltam. A nagyon kicsi légköbméter, kicsi négyzetméter / 2-3 lakó is megnöveli a páratartalmat. Dupla légköbméternél fele annyi a páratartalom. Szóval lehet a kicsi lakóterület miatt is és talán másoknál kicsit több párát is csináltok - ez utóbbira példák.


- wc tető lecsukás

- ne legyen csöpögő csap

- kevesebb növény (vagy semennyi) :P

- főzéskor fedő használata

- konyhában a leves hűléskor legyen fedőzve (fémlábos jó hővezető, kihűl úgy is), ha kihűlt is fedőzve legyen

- kicsit langyosabb vízben zuhanyozás és kicsit rövidebb ideig

- ha lehet ruhaszárítás erkélyen vagy ablak ajtó előtt, és amikor érezhetően párás tőle a levegő kiengedni (5-10p) akár többször is


Itt még van pár hasznos tipp. Be lehet építeni olyan részszellőzőt ami páratartalom szerint nyit és csuk.

[link]

2017. okt. 29. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2017. okt. 30. 12:06
 20/20 fata.morgana ***** válasza:
Hidd el egy páramentesítő megoldja a gondod. Lehet hogy nem olcsó, de megéri mert nagyon sokat számit a közérzetnek. Az árát meg behozza a fűtésszámlán hogy nem kell annyit szellőztetni, ezáltal nem az utcát fűtöd feleslegesen. Én 65000 forintért vettem egy olyant ami 400 w fogyasztással 4-5 óra alatt képes kivenni 3 liter vizet.
2017. nov. 1. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!