Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mit lehet tenni a szomszéddal?

Mit lehet tenni a szomszéddal?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy tényleg gyakori kérdés, de most nem találtam egyet se ebbe a témában.


A szomszéd minden reggel (és ez most, hogy állandóan szellőztetni kell igen zavaró), kiteszi a teraszára a rádióját, természetesen űvöltve, hogy a kert túlvégében is hallja. Majd egésznap matat valamivel, néha elmegy több órára (pl. vásárolni, de van, hogy simán bemegy a házába és alszik! több órát), de a rádió űvölt tovább. Próbáltunk vele beszélni, de esélytelen, szerinte a mi házunk épült rossz helyre (2014-ben épült, oldalhatáros beépítés, az előkert mérete meghatározott, máshova nem is tudtuk volna építeni), és ha a telkünk végébe építettük volna akkor nem zavarna minket a rádiója.


Ötletk? Nyilván, a lődd le, kapcsold le a villanyóráját, mérgezd meg a kutyáját, tegyél oda egy méghangosabb rádiót, vegyél füldugót komolytalan megoldások nem érdekelnek. Csak olyan ami megfelel a hatályos magyar jogszabályoknak, és vállalható.



2015. júl. 28. 10:54
 1/3 anonim ***** válasza:
68%
Ajándékozd meg egy vezeték nélküli fülhallgatóval.
2015. júl. 28. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 BadOomen válasza:
88%

A szomszédjogi szabályokat a Polgári Törvénykönyvünk határozza meg, mely általánosságban úgy rendelkezik, hogy a tulajdonos köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen szomszédjait szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné. A jogszabály nem határozza tehát meg a zavaró tevékenység mértékét, illetve időkorlátot sem határoz meg annak gyakorlására. Abból tehát nem derül ki, hogy mikor valósul meg ténylegesen csendháborítás. Tekintettel arra, hogy a törvény keretei ennyire tágak, a szabályok szigorítása az önkormányzatok és a társasházak szabályozási köre. A helyileg illetékes önkormányzati rendelet meghatározhatja, hogy az egyes körzetekben milyen időszakokban, milyen mértékű (hány decibel) lehet a zajszint. Társasházak esetében általában a szervezeti és működési szabályzatban fektetik le az erre vonatkozó szabályokat.


Amennyiben a lakó ezeket a szabályokat megszegi, úgy csendháborítás miatt feljelentés tehető ellene a rendőrségen. Csendháborítást a Szabálysértési Törvényünk alapján az követ el, aki lakott területen az ott levő épületben, vagy az ahhoz tartozó telken, tömegközlekedési eszközön, továbbá természeti és védett természeti területen indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát, illetve a természeti vagy a védett természeti értéket zavarja. A jogszabály lehetővé teszi, hogy a rendőrség, illetve a közterület-felügyelet harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtsa az elkövetőket.


A feljelentés előtt, érdemes békés úton megkísérelnünk a zavaró helyzet megoldását. Amennyiben a csendháborítás továbbra is fennáll és feljelentést teszünk, érdemes a csendháborítást bármilyen hangfelvételre alkalmas eszközzel rögzítenünk a könnyebb bizonyíthatóság érdekében.


A csendháborítás szankcionálásának szigorítását tervezik egyébként a jogalkotók, mégpedig oly módon, hogy a csendháborításra szolgáló technikai berendezést adott esetben el is lehessen kobozni, illetve ismétlő elkövetőknél azt elzárással is lehessen büntetni.

2015. júl. 28. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Előző válaszát azzal egészíteném ki, hogy a jegyzőnél is kérhetsz birtokvédelmet. Ha erre is kitért az előző, akkor bocs a beleokoskodásért, csak átfutottam a választ.
2015. júl. 28. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!