1800 négyzetméteres a kert, jó befektetés pár gyümölcsfát, szőlőt, stb vásárolni?
Arra gondoltam, hogy elteszek a gyümölcsökből fagyasztva pár tíz kilót, illetve készítek aszalványokat, szörpöket, befőtteket, kompótokat, lekvárokat.
Mert már az órabérrel megegyező összegekbe kerülnek a gyümölcslevek, lekvárok, befőttek a legtöbb helyen.
Így ha úgy vesszük 100 befőtt elrakásával 10 munkanapot spórolok meg egy évben, nem beszélve a gyümölcslevekről, stb.
Bár tudom, hogy ezek azonnal nem fognak nekem teremni, és valamennyi gondozást igényelnek.
Mármint, a ház mögött van 1800 m2-es kert? Akkor azzal úgyis kell valamit kezdeni, nem betonozhatod le, hogy ne nőjön a gaz.
Mindenképpen megéri növényeket termelni.
Szoktak persze jönni olyanok, akik azt állítják, hogy nem éri meg, mert sok a befektetés, de ezek csak a lusták, akik utálnak a kertben szöszmötölni, meg a kiábrándultak, akik - biokertésznek gondolva magukat - csak elültetik a fákat, nem gondozzák, nem permetezik őket, és végül rá kell jönniük, hogy így nincs is értékelhető termés, mert a lisztharmat meg a tafrina meg a gyümölcsmoly lerendezte az egészet.
Viszont ha dolgozol a növényekkel, akkor 10 év múlva nem annyi gyümölcsöd lesz, amit be tud falni a család, hanem az összes rokont is ellátjátok a feleslegből, amiért egyéb szívességet kaptok cserébe.
És persze saját pálinkát tudtok kínálni...
Ha van hideg tárolóhelyed, akkor be tudsz tárolni télre rengeteg almát, körtét.
Egy normális permetezési hozzáállással negyedannyi vegyszertartalmú gyümölcsöt esztek, mint amit a boltban vagy piacon lehet venni, mert te csak akkor permetezel, mikor okát látod, a nagytermelő meg akkor, mikor letelt az előző óta a 10 nap, mert meg kell előzni minden kárt.
(Mi befőzőautomatával rakjuk el a befőtteket, minden tartósítószer nélkül. Gyakorlatilag banánon és narancson kívül semmilyen gyümölcsöt és zöldséget nem veszünk, pedig rengeteget eszünk, de minden megterem a kertben, még eladásra is jut.)
Vannak persze hátrányai is a saját gyümölcsnek: nem termel extraprofitot, tehát nem lesz egy órai munkából 10 E Ft haszon, mint sokan elvárnák. Csak a munkád ára jön be belőle, minimálbérrel számolva. De ha a tévét nézed helyette, az még ennyit sem hoz.
Meg amit városiak nehezen bírnak: nem akkor eszel barackot, amikor eszedbe jut, hanem amikor érik. :)
Csatlakozom az első válaszolóhoz, de a szóhasználatodat kicsit módosítanám. Befektetésnek nem a legjobb, ha nem válsz hobbikertésszé. Ha van kedved, időd és energiád a kert ápolására, akkor viszont kiváló lehetőség.
Én is a panelből kiköltözve megijedtem az 1200 m2 telektől, de a ház annyira jó fekvésű, és olyan jó elosztású volt, hogy végül is megvettem. Néhány év kellett, míg a kertészkedésbe beletanultam, de a kert megéri a fáradtságot.
Még ha télre nem is tudnál eltenni semmit, már az csodálatos, hogy nem a korábban leszedett "piacérett" dolgokat veszed a piacon, hanem a teljesen megérett, ízletes, zamatos gyümölcsöt veszed le a fáról. Egészen már ízvilág. Míg nem volt kertem, nem tudtam, hogy egy teljesen beérett gyümölcs milyen zamatos tud lenni. Vagy a tövön teljesen beérett paradicsom mennyire jóízű. Ez az igazi haszon! (Hogy nem úgy szeded le, hogy a piacon még egy hetet kibírjon, ha lassan kél el.)
Valóban néhány ezer forintért már jó minőségű aszalógépet lehet venni (magas tálcájút vegyél, hogy egy fél sziva is kényelmesen beleférjen!) és még a paradicsomot is be lehet aszalni.
Mi is már december végén megkezdtük elővenni a saját eltevésű befőtteket, lekvárokat. Pl. csak natúr yoghurtot veszünk, és saját lekvárt keverünk bele, úgy lesz gyümölcsös yoghurt belőle. Csak lekvárból van vagy 100 üveg. A gyerekek, de még a nagyi is nagyon szereti. Szőlőből a gyerekek sajnos csak a magnélküli fajtákat kedvelik - ha most telepíted esetleg figyelj erre.
Manapság már nagyon jó, betegségeknek ellenálló facsemete fajtákat lehet kapni, még kétezer forint sincs darabja. És a neten is lehet rendelni - nem kell a szállítással bíbelődni.
Ment a kezecske mind két hozzászólónak.
A kérdezőnek: egyet értek majdnem mindenbe a válaszolókkal. Én nagy haladásnak tartom azt, ha az áfat nem kell fizetni, kitudja kinek megy és mire használja. A táplálék vagy kaja nem azonos az élelemmel /élet elemmel/. Most még nem biztos, hogy érted, rövidesen ha csinálni, fogod érteni. Amit most kajának eladnak, a veszélyes hulladék, alkalmanként tömegpusztító. Olvass, tanulj, lehetőleg régi könyvekből, és figyeld a növényeket. Próbálj magyarul gondolkodni. Beszélj a környezetedben élő kertészkedő idősebb emberekkel, akik a munkájukkal, kertjeikkel példa értékűek -hogyan csinálják. Még annyit, hogy figyelj az alkalmas napokra, úgymint: vetésre, kapálásra, palántázásra, tápanyag pótlásra, locsolásra, leszedésre, tárolásra, befőzésre. Egy fánál kb 20 évre eldöntöd, hogy küszködsz vele 20 éven vagy kevesebb munkával gyümölcsözteted és örülsz a munkád eredményének. Kirpobáltam, tudom mit beszélek. Egy nyáriakból sem mindegy, hogy amit a gyökeréért ültetsz az szárat nevel. A szöveges részek megtalálhatóak a netten.
A natúr joghurtot én is így csináltam eddig. Javaslom ne vegyétek, hanem magas zsírtartalmú, vagy házi tejet "oltsatok" be joghurtkultúrával (egy kanál jó minőségű natúr joghurt) és másnapra több liter joghurtotok lesz.
Bár a joghurt viszonylag olcsó. Nem sokkal drágább mint a tej. Görög joghurt meg úgy készíthető, hogy átszűritek, és fenn marad a savó. (ennek utána kell nézni.)
Külön köszönöm, hogy szóltál a magnélküli szőlő miatt. Én sem szeretem annyira a magosat.
A befőző automata jó ötletnek tűnik.
Amúgy meg több jön vissza szerintem! Mármint pénzben. Mert ha belegondolsz, ha megvennéd azt a 100 üveg lekvárt majdnem 50 ezer forintot fizetnél. Cserébe 1-2 napod ment el rá meg a növények gondozása.
Aszalni is szeretnénk természetesen, meg azért fagyasztani is lehet bizonyos gyümölcsöket (de levesnek, kompótnak mindent), de ehhez vennünk kellene egy fagyasztó szekrényt. (olyan állót, majd szeretnénk)
Köszönöm szépen eddig mindhárom válaszolónak a bíztatást és a hasznos tanácsokat!
Javaslom valaki próbálja ki egyébként a télálló citromot, mi csak nézegettük eddig.
Eddig a következő fákat ültettem:
3 darab elhanyagolt telken magról nőtt idared jellegű alma csemete, nagyon erősek voltak és már termésük is volt.
1 érdi bőtermő meggy
1 jonagold alma
1 redhaven őszi
1 vilmoskörte
Van még egy öreg beteges szilvánk, azt idén újítottuk meg.
Illetve szeretnénk még az öreg fajtákból rendelni barna és fiaitól legalább 10-11 fát. Az nem nagy befektetés a jövőre nézve, a kertben pedig elfér.
Egynyáriakból általában szeretnék jó hozamú élelmiszerfajtákat (burgonya, batáta, csicsóka, hagymák) (idáig még nem jutottam el)
Illetve különleges fajtákat, mint pl az orosz fekete paradicsom.
Tavaly próbáltuk (először) a földi epret is, az nagyon bejött nekünk, szép terméseket hozott, és szaporodott is, most szétültettük vagy 40 négyzetméteren.
Nekem van télálló citromom vagy 15 éve, nem való semmire. (Nem is citrus egyébként, csak rokona a citrusoknak.)
A termések tömve vannak magokkal, egy kiskanálnyi lé talán összejön egy termésből. Íze elég érdekes, kissé citromos, kissé birsalmás, mi nem használjuk fel, csak dísznövénynek van tartva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!