Melyik a legjobb és legolcsobb fütési modszer?
El lehet itt szállni minden hőszivattyúval, geotermikus energiával, sok-sok millióval! Ami megtérül és nem kerül őrületes pénzekbe, és tényleg hatékony, az a jó hőszigetelés!
Jó hőszigetelésű és kiválló zárású modern nyílászárók beépítése, külső (hungarocell) szigetelés olyan vastagon, amit csak elbír a kasszánk (akár 10 cm is)! Fontos még: a régebbi házakon a födém, ill. a tetőtér szigetelése messze nem elegendő, azt is pótolni kell! Ezekkel a megoldásokkal is jelentős megtakarítás érhető el. Utánna jöhet a fűtés korszerűsítése! Tippek: egy modern, kondenzációs kazán önmagában 20-30%-kal hatékonyabb egy hagyományos gázkazánnál, a konvektoros fűtésnél még hatékonyabb! Ha van rá mód, egy vegyestüzelésű kazán rendszerbeiktatása is nagyon jó megoldás, bár helyet és munkát emészt fel, ha mondjuk a tüzelő tárolására, felvágására, stb. gondolunk.
Az elektromos fő-fűtési rendszer, tudomásom szerint még nem gazdaságos. Amit én még fontosnak gondolok, az a kiegészítő fűtés. Ennek az a lényege, hogy amikor a kinti átlaghőmérséklet (!) még +10 fok alá nem megy, akkor ezt használva gazdaságosabban fűthetünk, esetenként csak azokban a helységekben, amit használunk. Ez lehet egy fürdőszobai elektromos hősugárzó, amit csak a fürdés idejére kapcsolunk be, lehet egy cserépkályha a nappaliban, amibe esténként bedobunk néhány hasáb fát. Vagy tehetünk egy vízteres kandallót, amibe este a néhány hasáb fa által termelt hővel felmelegített vizet a radiátorokba juttatva picit át lehet "langyosítani". Legutóbb az modern, inverteres klímaberendezések fűtési hatékonyságáról olvastam csodákat! Ezekkel a megoldásokkal 1-1 hónappal le lehet rövidíteni a gázos fűtés időszakát, ami nem kevés megtakarítás.
Az , hogy a megtermelt melegvizet padló-, fal-, vagy radiátoros fűtéssel használjuk, az egy örök vitatéma. Én speciel abszolút a padlófűtés párti lettem, '89 óta a 4. padlófűtéses házban lakom és merem állítani, hogy, ha minden úgy van megcsinálva, ahogy kell, nincs párja! Persze belátom, hogy ha kombinálva van két hőleadó rendszer, az hatékonyabb, hiszen pl. a padlófűtés lassú fűtés, csak az épület felfűtésével, majd folyamatos szintentartásával gazdaságos. A falfűtést igazából nem nagyon ismerem, ha minden igaz, egyesíti magában a padló- és radiátoros fűtés előnyeit, és nagyon jó választás!
Amellett, hogy valóban a hőszivattyú a legjobb (mivel nem termeli a hőt, hanem csak átcsoportosítja), ajánlhatok még egy új technológiát, amit egy észt egyetemista fejlesztett ki, díjat is kapott érte. Nem tudom hogy hívják (sem őt, sem a találmányt), de tudok olyasvalakit, aki meg tudja csinálni, vagy tud tanácsot adni. Elég egyszerű és olcsó, ezért is kapta a díjat.
Használt fém üdítősdobozokat lehet vele újrahasznosítani, ezeket ki kell készíteni valahogy megfelelő módon, egymásba kell illeszteni, ezzel egy érdekes csőrendszert kapunk, ami egyfajta hőkondenzátorként működik. El kell helyezne a megfelelő felületen, majd a rendszerbe beraksz egy átalakított hajszárítót, ami befújja a kondenzált hőt. Állítólag amilyen nevetségesen egyszerű és komolytalannak tűnik, olyan hatékony.
A másik, én ezt tervezem alkalmazni, bár tudni kell hozzá angolul, az a Földhajó. Potom pénzekért meg lehet vásárolni a kézikönyveket hozzá, majd fel lehet építeni, döbbenetes hatékonyságú. Először a National Geographicon láttam. A lényege, hogy mindent újrahasznosított módon old meg, de igen hatékonyan. A fűtést pl. úgy, hogy a gumiabroncsokat falaznak be a déli oldal kivételével, amelyet a Nap télen megvilágít és felmelegít, míg nyáron nem világít meg és nem melegít fel. De vannak más megoldásai is. Nem drágább mint egy normál ház.
A lényeg,hogy pl.a konvektor szerintem jobb mint egy központi fűtés,mert ahol nem vagy ott nem fűtesz, illetve jobban lehet állítani a hőfokot. Nálunk hiába tekergetem a radiátort,nem sokat állít rajta.
Mi egy pellet kályhát rakunk be hogy mikorra hazaérünk már meleg legyen (időzíthető) és nem olyan macerás mint a fafűtésű. Még kémény sem kell hozzá.
Aztán estére ha mindenki megy a szobájába bekapcsolhat a cirkó.
Már bocsánat, de a konvektor pont ezért nem gazdaságos, mert így használják. Alkalomszerű fűtésre jó, de ha folyamatos melegen tartásra használjuk, a gatyánkat lefogyasztja. Márpedig senki nem szereti, ha hideg a padló, hideg a fal, csak a konvektor felől jön a meleg, de csak amikor épp ezerrel ég!
A másik: miért tűzveszélyes a hungarocell-es hőszigetelés? Mi van?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!