Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mivel érdemes bevetni 2.5...

Mivel érdemes bevetni 2.5 hektár földet, hogy megérje?

Figyelt kérdés
2012. ápr. 11. 12:08
 1/9 anonim ***** válasza:
35%
vadkender,öcsém vadkender!
2012. ápr. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
87%

2,5 hektár nem sok, megélni nem lehet belőle sajnos.


Szerintem a legjobb ötlet a krumpli lett volna (igaz azt nem vetik), és őstermelőként értékesíteni. Mondjuk komoly beruházás, de el lehet adni. Ehhez nem hátrány ha olyan helyen van a terület, ahol nem fogják azok a fajta emberek felszedni és elvinni...


Vagy ha vannak saját állatok, mondjuk tyúkok, akkor olyannal amit meg lehet velük etetni, pl. kukorica.


(de nem foglalkozom mezőgazdasággal, szóval csak egy ötlet)

2012. ápr. 11. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
84%
Igaz nem vetés, és körülményes, stb. De hosszú tavon egy gyümölcsös érne meg leginkabb.
2012. ápr. 11. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Azzal vesd be, amit el tudsz adni.


Két és fél hektár gyümölcsösből rengeteg, ráadásul évekig csak költened kell rá, mire termőre fordul. Hozzáértés is kéne hozzá...


Gondolom szántóföldről van szó, saját eszközöd nincs... Egyáltalán, mi volt bele vetve tavaly, meg az utóbbi mondjuk 4 évben? Milyen a föld minősége? Mikor látott utoljára műtrágyát, szervestrágyát, hogyan használták az elmúlt években?


A kukoricával valószínűleg nem lősz mellé, de most valakit meg kell bízni a talajelőkészítéssel (pénz), venned kell vetőmagot (pénz), kell költened növényvédelemre (pénz), ősszel a betakarításra (pénz), a szállításra (pénz), ha tárolni akarod, akkor a szárításra (pénz), és magára a tárolásra (pénz).


Ezek után legkorábban ősszel el tudod adni azon az áron, amit a vevő ad érte (baromi olcsón, de ha tudnád tárolni, akkor drágábban, viszont később) és kb. Karácsony előtt ha minden jól megy, megérkezik a területalapú támogatás fele, ami kb. 70.000 Ft lesz. Jövő év elején meg a másik fele. De neked lehet, hogy már ősszel talajmunkákat kell végezni (pénz), műtrágya kell (pénz), vetőmag kell (pénz).


Tehát egy csomó pénz bele kell fektetni mostantól, bevételed csak év végén lesz, de addigra még újabb kiadásaid is lesznek...


Esetleg leszerződhetsz egy integrátorhoz, aki az anyagokat finanszírozza neked, talán a gépi munkákat is, a termést is felvásárolja, de nyilván olcsóbb áron szerződik, mint amit a szabad piacon elérhetnél. Lényegében nekik ígéred a termést fix alacsony áron. Ez ügyben keresd a falugazdászt (minden városban, faluban van legalább hetente egyszer, általában az önkormányzat épületében kapnak irodát), ő majd ajánl valakit, aki már régóta a területen van. Segíteni fog a nem kevés papírmunkában is.


A másik lehetőség, hogy bérbe adod a földet, ekkor a tulajdonjog a tied marad, a bérbevevő köteles úgy használni a földet, hogy ne zsarolja ki (ez mondjuk a saját érdeke is), te évente kapod a földbérleti díjat, ő meg gazdálkodik ahogy tud, övé a nyereség/veszteség, meg a területalapú és egyéb támogatás, amit megpályázik. A földbérleti díjakról is van infója a falugazdásznak, tudja, hogy mi lenne nagyjából a reális.


Eladni most ne add semmiképp, az árak meredeken emelkednek felfelé, később csak jobban jársz.

2012. ápr. 11. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 matchman ***** válasza:

Régebben voltam hasonló helyzetben. Igaz, a terület csak a fele volt, de a taktika gazdaságos. Persze, csak akkor, ha vannak állataid. Azt vess bele, amit azokkal meg tudsz etetni! Így sokat foghatsz a takarmányukon.

Ha nincsenek állatok? Talán még akkor is érdemes elgondolkozni ezen! A lucerna biztosan kevesebb költséggel jár, igénytelenebb is. Kérdés, mennyire lehet eladni. Röviden, én valami állati takarmányozásra alkalmas dologban gondolkodnék, amit el lehet adni közvetlenül a tenyésztőknek.

2012. ápr. 11. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Valami állati takarmányra gondoltam. Most fogom megvenni a területet, lopkodni remélhetőleg nem fognak róla, mert tanyával együtt szeretném, ami +fél hektáron van és ott laknék. Már most sok baromfim van, nyulak és más kérődző állatot is szeretnék. Szóval valamilyen takarmányban gondolkodom, csak nem tudom mivel van a legkevesebb probléma. Ja és a tárolás is megoldható. Köszönöm az eddigieket.
2012. ápr. 11. 18:20
 7/9 anonim ***** válasza:

MIndenképp keresd fel a falugazdászt, regisztrálj az MVH-nál, és május 15. előtt add be a területalapú támogatást.


Ha tanyán vagy és lesznek állataid (disznó, baromfi), akkor kukoricára, árpára mindig szükséged lesz, esetleg a lucernára is, ami viszont 3-4 évig ugyanott lesz, ahova telepíted (ami nagy költség, de utána évekig csak kaszálsz, szárítasz). Valamennyire a disznóknak, baromfiknak is szüksége van ebből, szóval mondjuk fél hektár simán mehet ebből is. A talajnak nagyon jót tesz.


Arra vigyázz, hogy ne legyen 3000 négyzetméternél kisebb parcellád, mert arra nem vehetsz igénybe támogatást.


Két és fél hektár nem nagy terület, ad egy kis mellékes jövedelmet, de kézi erővel már nem nagyon tudod művelni, a nyereségedet meg elviszi az, hogy mindent bérmunkában csináltatsz. A támogatással együtt azért így is ki lehet hozni szűk nyereségre.


Ha fiatal vagy (40 alatt) és van mezőgazdasági végzettséged (bár ezt kétlem), akkor május közepén indul a fiatal gazdák induló támogatása 20-40.000 eurót lehet nyerni, amit arra költesz, amire akarsz, de el kell érned legalább kb. 1,5 millió (a 20.000 euróhoz), vagy kb. 5 milliós (a 40.000 euróhoz) éves árbevételt. Ez 2,5 hektárból meg a háztájiból nem fog menni (a másfél sem), viszont a tanyán élés rengeteg többletpontot jelentene neked. Viszotn ez végzettség nélkül nem megy.

2012. ápr. 12. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

A területalapú támogatást mindenképpen igénybe fogjuk venni. Majd még utána érdeklődök mit is vetettek az előző években a szántóba, most csak fel van szántva, nincs benne semmi. Én csak annyit szeretnék, hogy az állataimnak megteremjen a takarmány legalább nagyobb része, mert az élő és a vágott állatra ill. a tojásra szeretném fektetni a hangsúlyt. Olvastam én is a fiatal gazdálkodók vissza nem térítendő támogatásáról, mert mind a ketten 40 alatt vagyunk, képzésre pedig, az ezüst majd aranykalászos gazdára gondoltam (bár nem tudom mennyire néz ki hülyén, hogy én lány léttemre ilyen tanfolyamra megyek, de majd kiderül), de az 2 év és nem tudom van-e rövidebb iskola erre.

Nagyon köszönöm az eddigi segítséget!

2012. ápr. 12. 16:53
 9/9 anonim válasza:
Nos? Hogy megy a gazdàlkodàs ìgy, közel egy èvre rà?:) Remèlem minden OK.
2014. febr. 17. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!