Régi "harmónika" radiátorokat milyenre érdemes cserélni?
Nagyon nem értek a témához azért kérdezek itt. Családi ház, 2 szoba (1 db 20 tagú és 2 db 15 tagú radiátor) fürdő (1 db 12 tagú radiátor) és konyha (1 db 15 tagú radiátor). Gázkazán működteti.
Nemrég költöztünk ide és még nem volt dolgom kazánnal meg radiátorral csak konvektorral.
Több dolog van, ami nem tetszik.
1. Nagyon sok gázt fogyaszt. Ha csak gyújtólángon van, akkor is elmegy majdnem napi 1 m3 gáz. Ha meg beindítom a fűtést, akkor nagyon pörög az óra.
2. A termosztát a hálószobában van, kb. a radiátortól kb. másfél méternyire kb. 160 cm magasan. (Ez így jó?)
3. A hálóban valamiért mindig melegebb van, mint a nappaliban használt szobában, pedig itt 2 db radiátor van (volt).
A termosztát is a nagyon régi tekerős féle. Tapasztalatom szerint pl. beállítom 20 fokra, akkor 23-24 fokig fűt, de csak 17-18 foknál kapcsol be.
Néhány napja el kellett zárni az egyiket a nappaliban, mert dőlt belőle a víz.
Nagyon régi a ház, nem nagyon volt karbantartva semmi sem.
Szeretnénk a télre legalább a fűtést normálisan megcsinálni.
Tudtok tanácsot, ötletet adni?
Talán segít ez a pár sor! Számok szerint:
1. Bizony, a gázkazánok jól meg tudják hajtani az órát. Ez ellen csak hőszigeteléssel, szükség szerint nyílászárók cseréjével lehet védekezni. De azzal nagyon jól.
2. Párezer forintért lehet kapni digitális, programozható termosztátokat. Rendszerint egy az egyben beköthetők a régi tekerős helyére. Elég aprólékosan be lehet programozni, hogy mikor hány fok legyen. Értelemszerűen, ha pl. napközben nincs otthon senki, akkor elég, ha addigra van meleg, mire az első családtag hazaér. Éjszaka szintén nincs szükség szaunára. Ezek a termosztátok sokkal precízebbek is. Én a termosztátot messzebb tenném a radiátortól. Pl. oda, ahol szeretném, hogy annyi fok legyen, amit beállítok. Ja! a fent említett árfekvésben vannak távirányítósak is! A vevő- é kapcsoló részt felteszed a régi tekerős helyére, vagy akár a kazán mellé, az érzékelő-, és szabályozót meg oda rakod, ahova akarod. Azaz kitapasztalhatod, hogy hol a legjobb.
3. Ehhez szakembert kéne hívni. A leírásból az vehető ki, hogy azok a radiátorok valóban csereérettek. Helyettük a lemezradiátorok jöhetnek szóba. Olcsók, szépek, jók. Ezekhez is lehet termosztátos szelepet kapni, amit szintén érdemes beújítani. A helységek közti differencia kiküszöbölésére nagyon jó. Ahol mindig túl meleg van, beállítod, hogy max pl. 21-legyen, és ha azt eléri, elzárja a szelepet, ezáltal több jut oda, ahol hidegebb van. De, hangsúlyozom: szakember kell. Lehet, hogy a csöveket is meg kell nézni.
Összességében, a hőszigetelés, nyílászáró csere nagy kiadás, de megéri. Viszont a digitális termosztáttal, és a termosztátos szeleppel is jelentős megtakarítást érhetsz el, és ezek - ha tényleg cserélni kell a radiátorokat - nem jelentenek komoly pluszköltséget.
Szerintem gondold át, mielőtt kidobod a radiátorokat. Nálunk ilyen öntöttvas radiátorok voltak, semmi bajom nem volt velük. Most pár éve albérletezem, itt lemezradiátorok vannak. Nagyon szépek meg minden, de fűtésszezon elején undorítóan büdös van, mert a radiátor takaríthatatlan. Az öntöttvas radiátornál meg egyszerűen bedugtam a porolót a két tag közé, meg néha lemostam. Soha nem volt büdös.
Ami problémásabb, az a termosztát. De azt egyszerűen ki lehet cserélni. A mostani helye teljesen jó. Illetve igazság szerint tökmindegy, hol van. A többi szobában a radiátorok elzárószelepeivel tudod szabályozni a fűtést.
Még a helyedben a kazánt nézetném meg. Valószínűleg régi és nem takarékos. Ma már lehet kapni olyan kazánokat, amikben van szikráztató, így soha nem megy őrlángon, hanem ténylegesen csak akkor indul el, ha a termosztát jelzi neki, hogy fűteni kell. Csak ezen ha jól értem, napi egy m3-t spórolhattok.
Maguk a radiátorok a fűtés szempontjából nem különösebben fontosak, csak leadják a hőt és kész. De persze azért ha folyik belőlük a víz, akkor őket is nézesd meg és ha szükséges, cseréld. De tényleg a legfontosabbak: a kazán, termosztát, és a szelepek!
Köszönöm szépen a válaszokat! Nagyon rendesek vagytok! Nő létemre nagyon süket vagyok a dologhoz, a férjem meg olyan ember, hogy megcsinál ő mindent, vagy megkeresi rá a pénzt, de a szájába kell rágnom, hogy mit miért hogyan akarok. Mert ő azt mondja, hogy jó ez így ahogy van, de gőze sincs arról, hogy mennyit dobunk ki az ablakon, mert én járok postára.
Ablakcsere nem lesz a közeljövőben. Hála égnek az ablakok legalább rendben vannak. A régi "falusi" típusú dupla ablakok (két ablak van egymás mögött)
A szigetelés is jó ötlet, de azt sajnos csak belülről tudjuk majd megoldani.
A radiátorokat szívem szerint nem cserélném le, ha nem lenne muszáj.. de az. Nagyon gáááááz állapotban vannak, azon csodálkozom, hogy még nem estek szét maguktól. A csövek is tán a 1970-es évekből maradtak itt, nem tudom hogy miből lehetnek, de néhány helyen mintha repedne és szivárogna belőle a víz. És ha már hozzányúlunk a fűtéshez, akkor csináljuk meg rendesen és szépen. Tehát csere az is.
A nappaliból nyílik a háló, a hálóból a fürdő. Tervezünk a nappaliba egy kályhát vagy kandallót is, faanyagunk az van és még lesz is hozzá bőven, hogy azzal fűtsünk. A nappali kb. 5m*4,5m , a háló kb. 3,5m*4,5m.
A kazánt megnéztem, az vmi ÉTI 25 ES, nekem nagyon nem mond semmit, csak azt tudom, hogy zabálja a gázt.
Kedves 3. válaszoló! Esetleg tudnál linkelni nekem olyan szikráztatós kazánt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!