Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Érdemes kicserélni a régi...

Érdemes kicserélni a régi öntöttvas nagy vízterű radiátorokat modernebb lemezradiátorokra?

Figyelt kérdés
Melegebb lesz tőle, vagy jobb a fűtés hatásfoka? Egy csomó helyen látom, hogy ezt csinálják, kidobják a régit. Az kétségtelen, hogy szebb egy új radiátor, de megéri a cserét? Mivel jobb a lemez? És nem fog 15-20 év alatt kilyukadni a rozsdától? Lemezkazánunk már volt ami kilyukadt.
2010. júl. 19. 12:22
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
70%
Szerintem nem kell kicserélni az öntöttvas radiátort hacsak nem muszáj. Nehezebben melegszik fel mint a lemez, de viszont sokkal tovább is tartja a meleget, mert nehezebben is hűl le. Sokan csak azért cserélik le mert szebb a lemez. Ez így is van de a mai helyzetben szerintem az a fontos, hogy sokáig meleg legyen télen a lakásban. Én addig várnák a cserével amíg tönkre nem megy.
2010. júl. 19. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
67%

Én nem cserélnám le! Ha tudtunk volna venni ilyen régi öntöttvas radiátorokat mikor beköltöztünk, ilyet vettünk volna! A lemezradiátor csak addig meleg, amíg megy a kazán, s utána hamar kihűl...

Ha gondolod én szívesen elcserélem veled mindet. :-)

2010. júl. 19. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Igazuk van az előttem íróknak!

Egy radiátor hatásfoka pedig nehezen értelmezhető, mert itt veszteséghő nem lehetséges, az is a lakást fűti.

Az egyetlen probléma -ami nem túl valószínű- a vízkövesedés okozta keringés csökkenés lehet.

2010. júl. 19. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
60%

Meg nem mondom , hogy melyik a jobb, de a lemezradiátor mellett szól, hogy töredéke az a vizmennyiség amit a kazánnak fel kell melegíteni,tehát kevesebb gázból/fából lesz meleg a radiátor.


Szerintem a háznak kell tartania a meleget nem a radiátronak.Minél

2010. júl. 19. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

"a lemezradiátor mellett szól, hogy töredéke az a vizmennyiség amit a kazánnak fel kell melegíteni"


Hát pont ez a baj, ahogy előtted is írták.

A hőmérséklet és a hőmennyiség sajnos nem azonos fogalom, mert akkor gázöngyújtóval fűtene mindenki.

2010. júl. 19. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
69%

A radiátor csak az a közeg ahol a rendszer leadja a hőt.

Az elvesztett hőmennyiség nem a radiátornál jelentkezik, hanem a kazánnál.


Amikor a kazán melegíti a rendszerben lévő vizet szükségszerűen hő távozik a kéményben, minél tovább melegítem a vizet annál több hőt veszítek.

Tehát, minél több vizet kell melegítenie a kazánnak annál több a veszteség.

Szerintem ott lesz gazdaságosabb a dolog, hogy a lemezradiátoros rendszer nagyobb felületen kevesebb víz felhasználásával adja le ugyanazt a hőmennyiséget, mint az öntöttvas társai.

A hőtárolás ebből a szempontből lényegtelen, mert a ledott hőmennyiség ugyanakkora, max a leadás módja és időbeni eloszlása más.

2010. júl. 19. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Na akkor most melyik a jobb?

Nekem rémlik valami olyasmi is, hogy az újabb gázkazánok akkor működnek a legjobb hatásfokkal, ha 40 fok körül van az előremenő víz hőmérséklete. És állítólag az öntöttvas radiátorok nem adnak le elég hőt 40 fokon pont a kisebb fajlagos felületük miatt.

Nálunk most egy régi gázkazán van, ami nem is nagyon képes 50 fok fölé nyomni a vizet. Elég sokat szokott menni a kazán, mégse szokott a házban 18-19 foknál melegebb lenni.

Viszont ha a pincében lévő vegyes tüzelésű kazánnal begyújtok, fél óra alatt felnyomja a vizet 80-90 fokra. Na akkor már lehet érezni, hogy tényleg meleg van.

Nyilván a nagyobb delta T miatt a radiátor nagyobb hőt is ad le. De ha növelem a radiátorok fajlagos felületét, tehát lemezradiátorokat teszek fel, akkor talán ugyanaz a leadott hőmennyiség érhető el kisebb delta T mellett. Tehát nem kell 90 fokra fűteni a radiátorokat hogy meleg legyen, hanem elég mondjuk csak 60-ra, vagy 50-re.

De ez csak az én elméleti elgondolásom. Ebből jött az ötlet, hogy nem kéne-e radiátorokat cserélni.

2010. júl. 19. 15:14
 8/18 anonim ***** válasza:

szia!


13:57 vagyok.


a radiátor cseréje javthat a helyzeten, de érdemes rendszerben gondolkodni, külső szigetelés, új kazán, új csövezés.


[link]


ez egy radiátor kalkulátor,segít kiszámolni, hogy mekkora radiátor teljesítmény kell.

2010. júl. 19. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Úgy tudom, hogy általában 50W/m2-rel szoktak számolni.
2010. júl. 19. 21:01
 10/18 A kérdező kommentje:
Egyébként ha megnyerem a lottó 5-öst, akkor megcsináltatok mindent egyszerre. De amíg nem, addig csak sorban egymás után tudok haladni: radiátorok - kazán - nyílászárócsere - szigetelés - tetőcsere- stb.
2010. júl. 19. 21:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!