Érdemes kicserélni a régi öntöttvas nagy vízterű radiátorokat modernebb lemezradiátorokra?
sok mindentől függ a radiátorok szükséges teljesítménye, az sem jó, ha tul nagy a teljesítmény.
Az a kalkulátor korrekt, a főbb tényezőket figyelembe veszi.
ha később kondenzációs kazánban gondolkodsz (ami a füstgáz hőjét is hasznosítja) akkor az alacsony előremenő hőmérséklet miatt 20%al nagyobb felület kell.
De ha rosszul szigetelt a ház, akkor az nem fog érdemi megtakarítást eredményezni.
Azért írtam, hogy általában.
De kösz, majd megnézem a kalkulátort.
Kondenzációs kazánt biztos, hogy nem akarok csak egy korszerűbb turbós kombit. Majd.
21:17 vagyok
Mielőtt kicseréled aztért gondold még végig, hogy mennyit használod gázról, és mennyit a vegyestüzelésűről, nehogy rosszabb legyen a helyzet.
A vegyestüelésű kazánnál kifejezett előny, hogy tartja a hőt az öntöttvas radiátor.
Nehéz összeegyeztetni.
Én lehet, hogy inkább a szigetelést javasolnám, mint a fűtési rendszer megbontását.Nem tudom megkora épületről van szó, de egy átlagos családi háznál, ha saját kezűleg végzed a kivitelezést,300.000 e körül meg lehet állítani a költségeket.Ill. Érdemes még csere előtt megnézni, hogy hol szökik a hő, láttam olyat, hogy csak a födém szigetelésével(Stukatur) fölülről szigetelve a fűtési költségek 40%!-al csökkentek. 20cm közetgyapottal számolva 100-120e Ft ami szerintem a megtakarításhoz képest nem sok.
Kb 30% vegyes, 70% gázfűtés.
Mért jó ha a radiátor tartja a hőt? Ha nem tartja az azt jelenti, hogy leadja. A levegőnek! Inkább a levegő legyen melegebb és a radiátorok kevésbé melegek, mint fordítva!
Tapasztalatlan fiatalként, aki épp radiátorcserén dolgozik, szólnék a témához. Energetikát tanultam, így szerintem a következő dolgokat érdemes figyelembe venned:
Más a levegőnek átadott hő, ás más a leadott hő fogalma. Egy radiátor, ami tartja a hőt, azt jelenti, hogy sugároz és átad, tehát a sugárzás miatt egy bizonyos komfortérzetet biztosít a környezetében (ha voltál rock koncerten pirotechnika 15 méteres körzetében, érezted, mi az a sugárzás).
Korábban írták, hogy szigetelés. Az energetikus barátod ki tudja számolni, hogy hol, ill. mennyi hőmennyiség távozik a házadból/lakásodból. Ahol a leggyengébb pont, ott érdemes beavatkozni. Ha régi nyílászáróid vannak, neadjisten fából, nem kérdés, hogy hol kell kezdeni a hőszigetelést. Gondolkodj rendszerben. A házadba bevitt hőenergia, illetve a kiáramló energia egyenletének eredménye adja azt, hogy milyen meleg lesz odabenn nálatok. Minél kisebb a kiáramló hőenergia, annál kevesebb hőt kell bevinned, és lehet, hogy ez nem a radiátorok cseréjét jelenti, hanem a szigetelést. Átlagban a hő 2/3-a a nyílászárókon megy el, ezen gondolkozz inkább. :)
"hő távozik a kéményben" -minden hőt fel lehet hasznalni a belső fűtésre. Nem a radiátorokkal van a gond, hanem a hő eltávozással, de adott lakásokban a szellőztetést is megkell oldani, mert tulszigeteltek és a belső pára miatt penészesedhetnek a falak.
szerintem ne cseréld le, ha nem kell, inkább ablakokat cserélj és hőszigeteld a házat, és kémény hő felhasználást csináltass.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!