Mennyibe kerül egy kis méretű kb.30 m2-es pince építése?
Ha nem kell munkagépekre költened az ásás miatt... megspórolsz kb. 8-10 ezert óránként a kotrógépen (max 3 óra munka), valamint úgy 6-8 ezret teherautónként, ha el kell vitetned a kitermelt földet.
Betonalap, és padló: durván 3,5 m3, azaz szállítással cca 50 ezer Ft.
Pincefalazó tégla: darabja 300-tól 400 Ft-ig, megvásárlás helyétől függően. Szállítás további 15-20ezer. A födémre és a mennyezetre számíthatsz (ha lapostetős pincét csináltatsz!) további 3-4 m3 betont, a betongerendákon és a közéjük való béléstesteken kívül. Ezek árára sajnos nem emlékszem. 10-20 ezret számíthatsz a betonozásba való vasra is.
Aztán az ajtó, az áthidalójával együtt, szintén nem 2 ezer...
Végül, ha nem nedves pincét akarsz, körös-körbe le kell szigetelni villassal, amiből egy 1x10 méteres csík is 6 ezer (az olcsóbb vékonyabb fajta), plusz a gáz, amivel odamelegíted.
A sajátom, kicsi, 12 m2-es a leírt módon készült pince mindenestül (munkagépek beleértve) kb. 750-800 ezerből lett meg (ebből 120 volt a kőműves és segédei díja).
Én már hónapok óta azon gondolkodom, hogy a legolcsóbb és legjobb megoldás egy tökéletes pince létrehozására házilag, hogy egy nagyobb méretű vastartályt lekezelek bitumen alapú bevonattal kívül, leásom a föld alá, lefestem fehérre a belső falát, hogy könnyebb legyen világossá tenni. Előnyei: Vízhatlan (becslésem szerint kb. 50 évig, szóval engem kiszolgálna), alacsony páratartalom, olcsó kivitelezés, a festésen kívül gyakorlatilag gondozásmentes, gyors megvalósítás.
Hátrány: jelenleg ahová telepíteni szeretném, daru (munkagép) nem fér a területre, macerás megfelelő használt tartályt olcsón találni. Az új vastartály nagyon drága. Különösen a duplafalú üzemanyagtartályok, amik viszont tartósabbak. Alternatíva lehetne még a műanyag tartály, ami tartósabb is, könnyebb a mozgatása. A neten sajnos nem sok információt tudtam eddig erről a témáról összeszedni. Angol nyelvű oldalakat találtam csak. Itthon nem igazán foglalkoznak vele, az ismerőseim sem bíznak az ötletemben, pedig szerintem használható lenne az ötlet. Mi a véleményetek?
Az ötlet kiváló.
Volna azonban a henger alakú fektetett tartály belső berendezésével egy nehézség:
legalább 2,5 méter belső átmérőjű kellene, hogy legyen, mert nyilván egy vízszintes "álpadlót" is szeretnél beleépíteni, hogy egyáltalán legalább be lehessen polcozni. Ez akár 50-60 centit is elvehet a belső magasságból, ami azt jelenti, hogy középen maradna csupán gyenge 2 méternyi magasság (2,5 m átmérő esetén).
Valamint elég vastag és erős kell, hogy legyen a fala, hogy a kívülről ránehezedő földréteg (ami időnként nedves...) pár tonnájának ellenálljon (mert azért kb. 40 cm réteg minimum kell fölé). Az ajtaját pedig mindenképpen szellőzőre kell csinálni, mert különben bedohosodik.
Amúgy tetszik az ötlet!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!