Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hol lehet annak utánanézni,...

Hol lehet annak utánanézni, hogy új lakóház építése esetén milyen hőszigetelési és egyéb feltételeknek kell megfelelnie az épületnek, hogy lakóházzá nyilvánítsák és ne másnak?

Figyelt kérdés
A törvény azt is előírja, hogy milyen módon kell szigetelni, vagy csak az "eredmény" számít? Ha tehát én 60cm-es porotherm téglából építkezek, akkor arra még tenni kell valamit, hogy "látszódjon" a szigetelés, vagy elég a 60cm tégla, ha az a fizika törvényei alapján, nyilvánvalóan elegendően szigetel?
2012. jan. 12. 08:50
1 2
 1/12 anonim válasza:
Hőtechnikai számítás alapján mondják meg, hogy milyen típusú és vtg-ú falra hány cm hőszigetelést kell tenni. 60vm-es porotherm falazatot nem is szoktak csinálni.
2012. jan. 12. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Miért nem szoktak? Nem lehet, vagy valaki nem engedi, vagy mire gondolsz? Régebben szinte csak 60cm-es falú házakat építettek, ez egy 1000 éves szokás volt mindig is, nem én találtam ki. Ezeknek az új keletű szigetelési módszereknek számos hátránya van. Nekem is van most a házon, tehát nem úgy szólok bele ebbe a dologba mint aki nem tudja miről van szó. De nem értem, hogy miért ne lehetne 60 cm-es téglából házat építeni, arra már biztos, hogy nem kell szigetelés, csak kérdés, hogy "nem kötnek-e bele".
2012. jan. 12. 09:28
 3/12 anonim ***** válasza:

Jelenleg a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet van érvényben.


Viszont:

[link]


És csak az eredmény számít, de azt bizonyítani kell: építési terv, hőtechnikai számítás, sőt, még akár a polgármesteri hivatal részéről körbejárás is lehet.

2012. jan. 12. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Csak ebből nem derül ki számomra, hogy mit jelentenek ezek értékek, milyen vastag falakra vonatkoznak stb. Pl. egy 60cm-es porotherm téglafalnak, hogyan lehet kiszámítani ezt az értékét?
2012. jan. 12. 10:20
 5/12 A kérdező kommentje:
A ház többi helységét illetően nincsenek törvényi előírások a minimális alapterületükre vonatkozóan, beleértve a mellék helységeket is?
2012. jan. 12. 11:02
 6/12 anonim ***** válasza:

"Pl. egy 60cm-es porotherm téglafalnak, hogyan lehet kiszámítani ezt az értékét?"


U érték számítása: U=1/(1/hi+Σ(d/λ)+1/he)

ahol hi=24, he=8, d=falvastagság méterben, λ=fal anyagának hővezetési tényezője.

Ez porotherm esetén 0.15-0.2 körül van, attól függően, hogy melyik porotherm téglát használod. 60 centis tégla nincs, nyilván két harmincasat fogsz egymás mellett építeni, de ezt így senki nem vizsgálta be, így nem is lehet pontos értéket megadni.

2012. jan. 12. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

K-tényező táblázatok vannak a neten. Például:

[link]


Itt olvasható, hogy Porotherm 30-as téglára a K tényező 0.71 Ha te két sorban rakod, hogy 60-as falad legyen, akkor ez kb. 0.35 lesz. Ha vasbeton szerkezetvázad van, akkor kevesebb, mert a vasbetonon süvít ki a meleg.


A 0.35 a jelenlegi szabályzásnak megfelel, a hamarosan életbe lépőnek már nem.

2012. jan. 12. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

A helyiségekre vannak méretbeli előírások, ezt az OTÉK-ban találod meg:


[link]

2012. jan. 12. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Kivonták a forgalomból a 60 cm-es téglákat, érdeklődés hiányában, vagy mi? :D Esetleg betiltották? Egyébként nehezen tudom elképzelni, hogy egy 60 cm-es fal kevésbé hőszigetelő mint egy 30-as, szét dűbelezve (ami hőhidakat képez) hugarocell darabokkal. :) Még egyet kérdezhetek? Ha 38-as téglából van 2 sor, tehát 76 cm-es falak lennének, az sem jó?
2012. jan. 12. 18:06
 10/12 A kérdező kommentje:
Csak zárójelben jegyzem meg, hogy szerintem az államnak nincs joga beleszólni abba, hogy milyen legyen egy ház hőszigetelése, figyelembe véve, hogy egy ilyen módon szinte hermetikusan lezárt belső légtér több okból is egészségkárosító és az épületre nézve is káros, arról már nem beszélve, hogy olyan többletköltséggel jár, amely kb. azzal egyenlő, mintha törvényben köteleznének, hogy csak márvány burkolatot tehetsz le a nappaliban mert az vastagabb és csak aranyozott csaptelepeket vásárolhatsz, mert azok jobbak. De nem jó a példa, mert utóbbiak nem egészségkárosító hatásúak. Zárójel bezárva.
2012. jan. 12. 18:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!