Megoldható lenne a teljes önellátás egy tanyán, munkahely nélkül?
Az önellátás nem azt jelenti, hogy mindent maga kellene megtermelni(kávé), vagy minden szolgáltatást maga kell hogy elvégezzen (orvosi), hanem azt, hogy a tanya által termelt jövedelem elegendő-e a saját fogyasztás ellátására, vagyis, hogy kell-e más jövedelemforrást keressen az ember ha ebben gondolkodik.
Ebben az eseten is azt kell, hogy mondjam, sajnos kell, egy tanya mindenféle gépesítés nélkül nem tudja szerintem megtermelni azt a jövedelmet amit egy családnak szükséges, vagy csak nagyon középkori módon nyújt megélhetést. Most ahogy a mezőgzdaság a nagyüzemi felvásárlásokkal elérte zt, hogy a megőgazdasági termények ára a béka segge alatt van, egy önálló kis családi gazdaság nem tud akkora bevételt ebből szerezni, hogy magát fenntartsa. Csk ha XXI. századi eszközökkel és elegendő nagyságú területtel rendelkezik, akkor is nagy induló tőkével, de az már nagyüzemi termelésbe esik. (Pl Tanyán egy nagy csirkefarm, vagy tehénistálló több mint 100 jószággal, gépesítve.. űgy talán el tudom képzelni.
Megjegyzem ez már nem teljes önellátás, hanem vállalkozás, ahol az ember egy dologra specializálódik és az abból szerzett pénzből tartja fenn magát.
"Mi az, amit MINDENKÉPPEN CSAK pénzzel tudnánk megoldani?" - ebből én arra tippelek, hogy a kérdező nem vállalkozni szeretne, hanem lehetőleg pénz nélkül élni és megtermelni magának, amit lehet.
Hívhatjuk vállalkozásnak, gazdaságnak vagy felőlem bárminek, de a lényeg ugyan az. Elő kell állítani értékesíthető árut!
Pénzre szükség van (és már több ezer éve szükség is van). Vannak dolgok amiket megkell venni, ahogy már előttem is leírták (szerszámok, ruha, miegymás). Az, hogy mi az az áru a lehetőségektől függ. Lehet csirke, zöldség, tejtermék, méz. Mindegy mi csak kiskereskedelmi úton értékesíthető legyen. Piacon és egyéb magán úton. Elég sok olyan dolog van amiből mondjuk egy házaspár egy tanyán élve havi legalább 100 ezer forintot tudd kitermelni. Ez bőven fedezi a felmerülő költségeket. Hiszen az értékesítésre szánt termékeken kívül még mellette rengeteg mást is megtermelnek. Állatokat tartanak, stb.
Persze nem elhanyagolható tőke szükséges hozzá. Viszont azért nem olyan sok mint egyesek gondolják. Mindenféle komolyabb gépesítés nélkül nagyon jól üzemeltethető egy kis családi gazdaság.
"a lényeg ugyan az. Elő kell állítani értékesíthető árut"
Oké, csak ha belegondolsz, a lényeg mindenhol, tanyán kívül is ugyanaz (kivéve a közszférában). Hogy az értékesíthető áru most paradicsom vagy egy szoftver, az édesmindegy. Csak legfeljebb a szoftvert nem veri el a jég.
Arra próbálok rávilágítani, hogy ha innen nézzük, már közel sem olyan idilli a tanyasi élet, tekintve hogy ugyanúgy él az ember, legfeljebb tisztább a levegő. Ráadásul lehet, hogy a kérdező még nem tud gazdálkodni, azt vagy egy iskolában meg kell tanulja, vagy saját kárán több év keserves tapasztalata alapján kikísérleteznie, de leginkább mindkettő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!