Manapság frissen épített, vagy jelenleg átminősített családi házban lehetséges gázkonvektoros fűtés a szobában illetve gáztűzhely a konyhában?
Azt nézegettem, hogy a hőszigetelési előírások olyan magasak, hogy csak ezeket a modern, agyonszigetelt nyílászárókat szabad beépíteni. Előírás, hogy fémkeretes ablak k tényezője < 2.0, fa vagy PVC keretes < 1.6. Viszont a sima fa ablak k tényezője 2.2, hőszigetelő fóliával is csak 1.8, tehát sehogy nem jön össze.
De ha modern ablak van beszerelve, akkor egy kályha, vagy egy kéményes gázkonvektor fulladást okozhat! Nem beszélve a gáztűzhelyről. Akkor most már ezeket be sem lehet építeni? Vagy be lehet, csak akkor megfelelő szellőzőt kell berakni? De akkor meg minek a jól szigetelő ablak? Vagy esetleg megoldható, ha a sima fakeretes ablak külső szárnyába termo üveget tesznek? Vagy tud valaki más trükköt?
A gázkazánokhoz szellőzés kell, bár ezzel szerintem kevesebb hőveszteség keletkezik, mint ami a mindenütt szelelő, rissz-rossz, régi ablakoknál. A konvektor hatásfoka viszont nagyon gyenge, szerintem kár foglalkozni velük. Sok gázt elégetnek, és kevés hőt adnak le. Akkor már a cirkó sokkal jobb.
A gáztűzhely főzés közben olyan kevés oxigént fogyaszt, hogy ott nem probléma a szellőzés. A bejárati ajtó nyitással és csukással (amikor jön valaki) épp elég friss levegő érkezik a lakásba. A modern gázkazánok viszont egy speciális kéményen keresztül szívják be az égéshez szükséges levegőt, ott nem kell a szellőzés miatt aggódni, sokkal inkább kell az áruk miatt...
Kedves Olga néni,
köszönöm a választ, de nem értek vele mindenben egyet. A gázkonvektoroknak jó hatásfokuk van, még a kéményeseké is majdnem ugyanolyan jó mint egy átlagos kazáné: kb. 90%, (a parapetes gázkonvektor hatásfoka még nagyobb is ennél kicsivel). Forrás pl. [link]
Csak a kondenzációs kazánoké jobb ennél. Azok viszont méregdrágák.
A cirkó elektromos keringetése többlet energiát igényel (ráadásul a csaknem négyszer drágább villanyból, igaz nem sokat, de az is többlet). A hő egy kis része pedig feleslegesen fűti a kazánszobát, a gázkonvektornál viszont még az őrláng is a lakószobát fűti.
Én a gáztűzhelytől jobban tartok, mint a gázkonvektortól, mert a gáztűzhely az égésterméket mindenképpen a szoba légterébe adja vissza, a konvektor viszont a kéményen nyomja ki. Újépítésű lakásokban például nem szerelnek sehova sem gáztűzhelyet.
Azzal egyetértek, hogy egy elhanyagolt, régi ablak iszonyú hőveszteséget okoz. De ha lecsiszolják, lefestik és passzítják (habszivacs szigetelést raknak a zárófelületre, vagy akril tömítést), akkor már egészen elviselhető a hőveszteségük.
A modern ablak viszont sok meglepetést tud okozni (a lecserélés után az új, jóval vékonyabb ablakszerkezet körül olyan nagy hőhid alakulhat ki, ami penészesedést okozhat. Tudom, miről beszélek, a saját szememmel láttam a haverom albérletében.
Én éppen felújítás és átminősíttetés előtt állok, azért gondolkodok ezeken a kérdéseken. A mesterembereknek nem hiszek, ők azt mondják, amit hallani akarok, hogy őket válasszam, vagy azt, ami több pénzt hoz nekik a konyhára. Szémomra egyértelmű, hogy le nem cserélem a gázkonvektorokat, csak akkor, ha az átminősíttetés másképp nem lehetséges. Ezért fontos a számomra az, hogy a jelenleg érvényes rendeletek értelmében lehet még családi házat építtetni gázkonvektoros, illetve hagyományos kályhás/kandallós fűtéssel? Vagy már csak kazánokat és ezeket a fura szellőztetésű szuperkandallókat lehet berakni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!