Ha nem kapcsolgatom ki és vissza a konvektort, hanem megy folyamatosan gyújtólángon, úgy tényleg olcsóbb, gazdaságosabb?
"Egy bizonyos hőmérsékleten tartani valamit olcsóbb, mint pl. alkalmanként 0 fokról +2-re melegíteni. Több enegrgiát használ el."
Ez hülyeség, pont a fordítottja igaz. De nem akarom megint levezetni az okát... :)
hát, a tipikus hibás megközelítés... Na megmutatom, okulj!
Kinti állandó 0 fok esetében melyik az olcsóbb?
1; Felfűteni egy lakást egyszer 20 fokra, majd egyből hagyni kihűlni, majd a mérési időszak, jelen esetben egy hónap elteltével újra felfűteni, vagy
2; egyszer felfűteni és 20 fokon tartani végig egy hónapon át?
A vizsgálat abból a szempontból összemérhető, hogy a mérési időszak elején is és a végén is 20 fok van a lakásban. Nézzük meg a gázórákat a hónap elején, és végén!
Talán nem meglepő, de egyszer (kétszer) felfűteni olcsóbb lesz.
Most nézzük meg, ugyanez a kísérlet, de egy hetes intervallummal.
Ismét olcsóbb felfűtögetni.
Nézzük meg 4 napnál, ismét olcsóbb, 1 napnál, ismét olcsóbb, 12 óránál, ismét, és 1 óránál ismét. Ha 1 percet vizsgálunk, akkor is. 1 mp-nél is!
Tehát függetlenül a vizsgált periódustól, mindig olcsóbb felfűteni és hagyni lehűlni, mint hőntartani. Cserébe ingadozik a hőmérséklet. Egy hónapnál visszahűl teljesen, 1 napnál meg nem. 1 óránál meg már minimális a hőingadozás, esetleg pár tied fok. Nyilván a ki-be kapcsolgatással megtakarítható energia arányos azzal, hogy mennyire ingadozik a hőmérséklet.
Mi ennek a magyarázata, nos egyszerű. A lakásból (bojlerből stb) kiszökő energia az, amit fűtéssel pótolnunk kell. Ez az energia pedig egyenesen arányos a benti és a kinti hőmérsékletek különbségével. Tehát ha 20 fokos a lakásunk, akkor kinti 0 foknál (20 fok különbség) kétszer akkora lesz a számlánk, mint kinti 10 foknál (10 fok különbség). És milyen meglepő, kinti 20 foknál a különbség 0 fok, a fűtési költségünk is ennek megfelelően 0Ft lesz.
A másik oldalról nézve tehát ha hűvösebb a lakás, és emiatt kisebb a hőmérsékletkülönbség, akkor kevesebb energia szökik el. Minél hűvösebb a lakás, annál kevesebb. Tehát minél jobban hagyjuk lehűlni a lakást, annál kevesebb energia szökik, annál kevesebbet kell pótolnunk, annál alacsonyabb a számla.
Ezért mondják, ha 1 fokot leveszed a termosztátot, 5%-kal csökken a fűtésed. Kinti átlag téli 0 fok esetén benti 20 helyett 19 fok az 19/20= 95%.
Remélem érthető, és okulsz! Hajrá!
(Természetesen fentiek az energiamérlegre igazak, a költségek csak 100% hatásfokú energiaátalakítás esetén egyeznek meg pontosan. A tendencia viszont stimmel.)
"Kinti állandó 0 fok esetében melyik az olcsóbb?
1; Felfűteni egy lakást egyszer 20 fokra, majd egyből hagyni kihűlni, majd a mérési időszak, jelen esetben egy hónap elteltével újra felfűteni, vagy
2; egyszer felfűteni és 20 fokon tartani végig egy hónapon át?
A vizsgálat abból a szempontból összemérhető, hogy a mérési időszak elején is és a végén is 20 fok van a lakásban. Nézzük meg a gázórákat a hónap elején, és végén!
Talán nem meglepő, de egyszer (kétszer) felfűteni olcsóbb lesz."
Naná hogy olcsóbb lesz, kár hogy a tulaj megfagy, mivel a hónap első és utolsó napja között eltelik huszonegynehány nap fűtés nélkül... Okultam :)
"Okultam"
Igen, okultál, csak az egód miatt próbálod hülyének tettetni magad, mintha nem olvastad volna ezt:
"Tehát függetlenül a vizsgált periódustól, mindig olcsóbb felfűteni és hagyni lehűlni, mint hőntartani. Cserébe ingadozik a hőmérséklet. Egy hónapnál visszahűl teljesen, 1 napnál meg nem. 1 óránál meg már minimális a hőingadozás, esetleg pár tied fok. Nyilván a ki-be kapcsolgatással megtakarítható energia arányos azzal, hogy mennyire ingadozik a hőmérséklet. "
Mégegyszer: "1 óránál meg már minimális a hőingadozás, esetleg pár tied fok." Ugyanakkor "mindig olcsóbb felfűteni és hagyni lehűlni, mint hőntartani"
Azért ha pár tized fokkal vagyunk 20 alatt, azért csak nem fagy meg a tulaj..
Na azért örülök, hogy a lényeget megértetted, még ha nehezedre is esik beismerni...
Borzasztoan okosak vagytok mind a ketten, nem is vitatkozom, hiszen MINDKETTOTOKNEK igaza van, ugyanis a ketto kozti kulonbseget a lakas hoszigetelese hatarozza meg. Lehet errol orakon at filozofalgatni, a lenyeg az, hogy egy jol szigetelt lakasban nyugodtan lehet orlangon hagyni a konvektort, mert nem fog annyira lehulni, hogy a "szakerto" valaszolonak, vagy "mr okkultam" valaszolonak legyen igaza.
Az a legegyszerubb, ha veszel ilyen hosszu ontapados szivacsot az ablakra es az ajto reseire, es a radiator, vagy konvektor (a kotekedok kedveert a FUTOTEST)hata moge hoszigetelo tapetat. Ez ilyen fem szinu vastag,ontapados hoszigetelo anyag, pl. OBI-ban lehet venni, most nem jut eszembe a neve, de itt ugy is egyetemet vegzett termo-mernokok adnak neked tanacsot, ok biztos tudjak. Ezekkel siman megtakaritasz vagy 30%-ot, es max 5000Ft-bol megvan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!