Családi házban hogyan kell méretezni a fűtési rendszert?
Alapvetően van hőveszteség kalkulátor (erre vannak képletek). Belerakod a falak/ablakok/padló/mennyezet vastagságát, minőségét, és kiadja a ház hőveszteségét. Ehhez számol egy olyat is, hogy mennyit szellőztetsz etc etc, és akkor megvan kb hány kW-ot kell leadnod a radiátorokkal.
Ezt szorozd meg 1.3-mal és annyit kell leadni. Érdemes ablak alá, ajtó mellé tenni a fűtőtesteket, hálóba erősebb fűtés dukál, ott alszol a téli hidegben.
Kb így csinálod amatőr módon, nagyságrendileg rendben lesz.
Amúgy persze a házat tervező mérnök vagy gépészmérnök meg tudja tervezni.
Valoban, szakember kell! De hozzateszem, h a hozzaerto embereknek senki sem mer MAR reklomalni. A futes tervezese allandoan 'alulmeretezett'.
A futesszerelore pedig, ha raszolsz, az keves, az a szamadat, megvakarja a fejet, es azt mondja, igaza van, johet meg ide 30%-al nagyobb, sot az osszes szobaba!
Sok sikert! Es ne hagyd magad!
Kedves Huron!
Amikor mi a központifűtés szerelése előtt álltunk, akkor megtervezte nekünk a rendszert egy mérnök ismerősünk a szabályok szerint...
Aztán még én is beleástam magam a témába és a szakkönyvek alapján kiszámoltam a fűtőtestek méretezését...
Nos, ezek után hívtunk egy fűtésszerelőt, aki megnézte a rajzokat és a méretezést és éppen ő javasolta a +20%-kal való rátartást, tehát hogy nagyobb fűtőtestek kellenek mindenhová!!!
Na, erről beszéltem, hogy akinek tapasztalata van, az tudja, hogy nem a tankönyvek után kell menni, meg az ilyen-olyan hőszámításra, percek alatt kiszámítja, hova mekkora fűtőtest lesz a legjobb!
És tényleg, ez a gravitációs fűtésrendszer, amit ez a fűtésszerelő csinált nálunk a 2 szintes házunkban, 25 éve kifogástalanul működik, amellett hogy nagyon keveset fizetünk a fűtésre, minden helyiségben kellemes meleg van...
van sok módszer, a leghitelesebb egy épületgépésszel kiszámoltatni ő optimális teljesítményt.
Szerintem érdemes hallgatni rá, de mindenkinek ahogy teszik:)
a következő módszer, hogy megméred az ablakaidat, és minden ablak alá teszel egy 10cm-el rövidebb radiátort a standard 60cm-es magasságúból.
vagy itt egy kalkulátor:
én erre is dobnék 10-15%ot.
vagy a szokásos légköbméter X 30-50 W teljesítmény szükséges.
Ha most vagy beruházás előtt, akkor gondold át, hogy akarsz e valaha kondenzációs gázkazánt, ha igen akkor érdemes arra felkészíteni a rendszert, és betervezni a szükségesnél 30%-al nagyobb radiátorteljesítményt.
Ne feledje azt se senki, hogy a legmodernebb fűtőtestgyártók saját adatai állandóan nagyobbak (20-30%-al), mint maga a reklámozott fűtőtest!
(Kereskedelmileg sem értem, hisz a nagyobb fűtőtest többe kerül = jobban megérné annak a cégnek)
Ha ezek a fűtőtestek darabos részből állnak, akkor nyugodtan 2-4 részt hozzá toldani (rendelni).
(Hiába fogja a kereskedő, eladó, mérnők, szaki a fejét, hogy úúúúúúúúúúúristeeeen, szétfő majd a lakás!!! Dehogy, épp, hogy jó lesz!)
Azért érdekes ez az egész fűtőszerelő, tervező, gyáros, mérnökös, szakis dolog (és egyben vicces is), mert senki sem reklamál a kiépített rendszer után nekik, h kaki - hanem azt az emberek magukban teszik 30 évig- , hehe.
Ezáltal a szakik ezt a tapasztalatot viszik tovább (az eddig megkérdőjelezhetetlen, kitalált számításokkal)évtizedekig! Durva, nem? :) És Te az adott szituban hiszel nekik!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!