Tényleg jobb a konvektoros fűtés, mint a gázcirkó radiátorokkal?
Egy gázszerelő mondta, hogy nem érdemes cirkót csináltatni, hiszen a konvektoros fűtés modern és sokkal hatékonyabb, mivel lehet finomhangolni, ezért sokkal melegebbet lehet vele csinálni egy helyiségben.
Nem tudom, de ahol voltam cirkós házban rokonoknál, sokkal kellemesebb a hőérzet, nincs büdös égett szag, valamint ha jól sejtem gáz sem fogy annyi. Lehet a szerelő át akart engem verni és céllal beszélt le a gázcirkóról? Az igaz, hogy náluk a randitár csak annyira meleg, hogy a közelében vagyok kellemes és meg lehet fogni, míg a konvektor annyira forró, hogy odaégne az ember keze ha hozzáérne. De mégis jobb a hőérzet és a konvektortól távolabb otthon már fázok ha nem kapcsol be míg a közelében égni lehet.
Viszonylag nehéz a kérdést megválaszolni, mert sokféle értelmezése van annak hogy mi éri meg, továbbá a ház sajátosságától, a helyiségek elosztásától is függ. Általánosságban pl. azt lehet mondani ha nagymértékű a lakótér tagoltsága akkor a központi fűtés hatékonyabb és komfortosabb, mivel egyedi konvektoros fűtés esetén a tér hőkiegyenlítődése összetettebb trendet követ (hasonló a megfigyelés az ilyen épületek klímafűtésénél is). Amennyiben kevésbé tagolt a lakótér vagy közel egyenlő terekre bontható akkor az egyedi fűtés többnyire hatékony, a szerelő talán arra gondolhatott ha a kiépített rendszer megfelelően működik akkor kár lecserélni; ebben igaza van.
A cserén akkor érdemes elgondolkodni, ha a fűtési komfort számodra nem megfelelő. Az ugyanis közhely hogy a legmagadabb fokú komfortot és hőérzetet a központi fűtés nyújtja. Jól szabályozható központilag, programozható, ugyanakkor a helyi szabályozásra is marad lehetőség a radiátorok termofejjel való ellátásával vagy padlófűtés esetén a körök megfelelő osztásával, szakaszolásával. Ami az anyagiakat illeti, arra semmi garancia hogy a központi fűtés olcsóbb lenne; sőt jelentős beruházási költséggel jár, hiszen nulláról kell kiepíteni egy új fűtésrendszert.Viszont a fent említett előnyöket hordozza.
IGAZAT mondott - noha mindennek több oldala van, és soha nem lehet látatlanban megmondani a tutit.
A KONVEKTOR ma már nagyon jó hatásfokú, igen biztonságos lehet. Igazi előnye, hogy egész nap gyújtón lehet (alig fogyaszt), amikor este hazaérsz, 5 perc alatt befűt - és nem kell a teljes lakásban egyforma hőmérsékletet tartani. Vannak szép, modern konvektorok. (Kérdés hogy a házon kívülről mennyire lesz zavaró.) A belső levegőt használja - kell szellőztetés, fontos a karbantartás. Hosszú időre kikapcsolva veszélytelen.
A CIRKÓ kazánok is egyre nagyobb hatásfokkal működnek, a radiátorok pici helyet foglalnak, akárhová helyezhetők, helyiségenként eltérő hőmérséklet állítható - de a felfűtése lassú, egész nap egyformán fűt (éjszakára csökk.). Aki állandóan otthon tartózkodik, annak ez a jó. A kazánhoz megfelelően kiépített, szabványosan bélelt kémény (sőt, kazánház) és karbantartás kell!
- Mindkettő veszélyes üzem, tervezés és hatósági engedélyezés kötelező.
A kazános megoldás tartalmaz egy alternatívát: szükség esetén ugyanaz a fűtési rendszer egy másik, vegyes tüzelésű vagy fafűtéses kazánról is üzemeltethető.
- Mindkettőnél sokat jelent a ház hőszigetelése.
Szóval egyáltalán nem hazudott a gázszerelő, nem is akart átverni, a dolog viszont nem annyira egyszerű.
ma 20:58
Majdnem mindennel egyetértek. A konvektorok legnagyobb százalékának semmilyen köze nincs a belső levegőhöz, a fali parapeten keresztül kapja a levegőt és azon keresztül távozik az égéstermék is.
16-ra: nem azt mondtam, hogy "az a jobb". Az sem jobb, a másik sem jobb - kinek milyen az igénye, az életmódja, ez a lényeg.
(De pl. a hálószobában totál egészségtelen, ha ugyanolyan meleg van, mint a nappaliban vagy a gyerekszobában. A fürdőben meg az a helyes, ha akkor van meleg, amikor fürdés, zuhanyozás van, egyébként sokkal hűvösebb az egészséges.)
Tudni kell, hogy élsz, hogyan használod a lakást! Addig semmi sem jobb vagy rosszabb.
Ha valaki csak részlegesen fűt egy házat, mint ahogyan kérdező is, akkor persze, hogy nem bírja normálisan fűteni a konvektor a helyiséget, mert a szomszéd szoba 7°C-os levegője és falai is, hidegek. A fűtött és a fűtetlen helyiség közös fal elvonja a hőt a hideg felé. A válaszfalak vékonyak, tehát sokkal rosszabb hőszigetelő képessége van, mint a főfalaknak szigetelés nélkül.
A központi fűtésnél nincs jobb megoldás, a te esetetben gázkazán radiátorokkal + födém szigetelés!!! A konvektoros házak általában szigeteletlenek, és a 7 fokos szoba alapján a tiéd is ilyen. Nyílászárók kivannak cserélve, vagy még geréb tokos? Födém le van szigetelve? Falak miből épültek, szigetelés? És ezekből következik a padlód is szigeteletlen.
Ha az ablakok modernek, és 75 m2 (10x10 kocka) a ház hasznos alapterülete: 22 °C-on:
kiméretű tégla 38 cm, ~12 kw a ház hővesztesége ami ~3500 m3 gázt jelent, ami ~1,5 milliós gázszámla/év
20 °C-on pedig 3100 m3 gáz, am ~1,2 millió/év.
A számokból látszik mindegy milyen gáz készüléket használsz, gázzal kevesen tudják kifizetni a fűtés számlát.
Ha leterítesz 20 cm üveggyapotot a padlásra, alá pára záró fóliát téve:
22°C --> 2350 m3 gáz --> 600000 ft/év
20°C --> 2070 m3 gáz --> 380000 ft/év
Ha nincsenek a nyílászáróid sem kicserélve akkor:
22 --> 880000 ft/év
20 --> 770000 ft/év
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!