Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Vajon nyerhetek ellenük?

Vajon nyerhetek ellenük?

Figyelt kérdés
A ház amiben élünk a mamámé és annak a nővéréjé tehát fele-fele, én abban a részben lakok amelyik a nővéréje. Na már most, mamám nővérének a lánya egy pénzéhes sz*ka, és követelei a ház annak a részének az árát amiben ugye én lakok, viszont ez a rész amikor ők itt hagyták ezt a házat csak egy füstölő volt, nem volt lakható állapotban sőt még villany sem volt. Én és apám csináltuk meg lakóépületté. De egyébként a tervrajzban is úgy szerepel (elvileg) hogy ez a rész füstölő. Értem én hogy ő tulajdonos de semmit se követeljen mert egy fityinget sem fizettek bele hogy ez rész lakható legyen. Sajnos a felujításhoz vett építőanyagokról nem kértünk ÁFÁ-s számlát hogy igazolni tudjuk hogy ezt mi csináltuk meg. A kérdésem a következő, mennyi esélye van annak hogy ebből az egészből én jövök jól ki és nem ők?

nov. 11. 16:51
 1/8 anonim ***** válasza:

Sajnos semmi.

A tulajdonjog számít. Azonban azt nem hiszem, hogy a tulajdonjog konkrétan erre a részre szólna, ez inkább csak családon belüli megállapodásnak tűnik. Vagy van esetleg írásos egyezség a ház megosztásáról?

Lehet azzal érvelni, hogy mennyi pénzt fektettetek bele az épületbe, de egyrészt ezt valóban bizonyítani kellene, másrészt meg ezt az összeget be lehet tudni bérleti díj fejében, mert gondolom azt nem kellett fizetni az elmúlt években a használatáért.

Nem igazán világos mi alapon követelné tőletek a ház árát? El akarná nektek adni? Mint tulajdonos csak akkor követelhetne pénzt ha eladná nektek az ingatlanrészét vagy ha most szabna meg bérleti díjat a bentlakásért. Azonban ez nem lehet irreálisan sok. Ráadásul a nagymamád nővére követelheti csak, az övé és nem a lányáé.

Pár nyitott kérdés tehát:

1. milyen alapon kéri a pénzt?

2. fizetettetek-e bármit cserébe a lakhatásotokért és mióta laktok ott?

3. hivatalos megosztása megtörtént-e az ingatlannak vagy ez hogy övé ez a fele az csak családban lett megbeszélve?

4. ti mit szeretnétek az ingatlannal? Megvenni, lakni benne és bérelni vagy mást?

nov. 11. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De ha meghal a mamám nővére az a sz*rkupac örökli nyilván.

De hogy a kérdésekre válaszoljak

1. Gondolom mert engem utálnak, és vagy azt akarják hogy fizessem ki amiért még itt lakok. Vagy csak natúr pénzéhség.

2. Nem, mert annak idején lemondott a részéről (Arról nincs tudomásom hogy van e papír) Csak volt egy kis családi vita és azóta követeli, én 27 éves vagyok, de nyilván szüleim régebb óta laknak itt.

3. Tulajdonpapíron rajta van hogy fele az övé.

4. Hát, én később szeretnék innen elköltözni, de ezt a házat magamnak akarom mert terveim vannak vele.

nov. 11. 17:53
 3/8 anonim ***** válasza:

Akkor itt sok dolgot kell tisztázni. Csak úgy nem követelhetnek tőled pénzt, hiába szeretnének. A nagymamád és a nagymamád testvére kérhetnek tőled csak pénzt, más nem, mivel ők a tulajdonosok. Mindegy az a nő mit szeretne, semmi köze a házhoz amíg nem örökli meg. Nem is kell foglalkoznod azzal amit mond mert egyszerűen nem az övé a ház. Hiába követel bármit amíg azt nem valamelyik tulajdonos teszi addig semmi joga hozzá.

Meg tudod előzni a vitát ha a nagymamáddal és a nővérével íratsz egy papírt arról, hogy szívességi lakáshasználóként lakhatsz a ház ezen részében és nem kell lakbért fizetned csak a rezsiköltséget, ahogy eddig tetted. Akkor utólag sem követelhet tőled senki semmiféle bérleti díjat, egyebet.

Ha majd megörökli a ház felét akkor kérhet tőled esetleg pénzt, de akkor is ott van, hogy a másik tulajdonos is beleszólhat ebbe. Ha nincs írásban megosztva a ház a résztulajdonosok között akkor összességében mint közös tulajdon lesz megosztva. Bármelyik tulajdonosnak joga van a házba bárkit beengednie és akár neki a lakhatást ott lehetővé tennie. Ingyen is a saját részaránya terhére - csak ezzel nem lehet a másik tulajdonost kizárni az ingatlanból. Ezért szokták megosztani a tulajdont, hogy kinek melyik a saját része, hogy el lehessen különíteni ki melyik részt használhatja, adhatja bérbe stb.

Itt jön a képbe, hogy ki lakik a ház másik részében? Mert ha ott lakik a nagymamád meg a nővére akkor simán megoldható, hogy most ti csináljátok meg ezt a megosztást. Nektek van kitalálva a használati megosztási szerződés. Itt elolvashatod ami erről fontos:

[link]

Ezt ügyvédnek kell csinálni, de a jelenlegi 2 tulajdonos így meg tudná osztani az ingatlant úgy is, hogy az a rész legyen a nagymamád része hivatalosan is amit ti apáddal rendbe hoztatok. Most már az értéke megfelelő és ti a belerakott pénzeteket nem tudjátok visszaszerezni. Ellenben ha a megosztás szerint az a nagymamád része lesz és a másik a nővéréé, akkor örökléskor apád fogja örökölni ezt a részt, a mamád testvére után a lánya meg a másik részt és máris nincs gond. A lány nem szólhat majd bele a ti dolgaitokba és mégis megkapja a maga örökségét, azzal kezdhet amit akar. Nektek meg visszajönne az örökléssel az amit belefektettetek a házba.

"Nem, mert annak idején lemondott a részéről "

Kicsoda? Ez fontos, hogy ki mondott le a részéről és milyen formában. Ha apád, akkor csak helyette te leszel az örökös. Milyen részéről? Amit majd örökölne vagy amit már örökölt pl. nagyapádtól?

"Hát, én később szeretnék innen elköltözni, de ezt a házat magamnak akarom mert terveim vannak vele."

Ez csak akkor lehetséges ha a ház a tied lesz. Ha más tulajdona akkor nem tehetsz vele semmit mindegy mennyi pénzt költöttél rá. Pont úgy ahogy egy bérlő hiába épít extra fürdőt a lakásba az attól nem lesz az övé. Csak a tulajdonosnak adott ajándékba egy extra fürdőt.

Ha szeretnéd, hogy a tied legyen akkor azt előbb meg kell örökölnöd és aztán résztulajdonosként jogod van a másik részt is megvenni a másik tulajdonostól. De az elővásárlási jog őt is megilleti a te részedre, ha el akarnád adni akkor azt ő veheti meg azon az áron amin te vevőt találtál rá.

nov. 11. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A tulajdon lapon 50% os tulajdonos a nővér, tehát semmi lemondás nem történt.

Ezek alapján te már 27 éve ott élsz, egy olyan házban aminek csak 50% os tulajdonosai lesznek a szüleid, miután nagymamád elhúnyt.

Az általad pénzéhes szukának titulát nőnek pontosan ugyan annyi joga lenne ott lakni, mint a nagymamád gyerekének, aki valamelyik szülőd.

Neked ott semmi jogod nincs, azért mert te a szüleidtől fogsz örökölni. Írásod alapján nagymamád még él, és a szüleid szintén.

Összegezve te ugyan úgy pénzéhes vagy!

Nem hinném fizettetek bérleti díjat valaha is a nővérnek, különben írtad volna. Az 50% az mindennek a felét jelenti, ha részletesen szét lenne osztva akkor arról lenne ügyvédi cetlitek.

Ki kellett volna fizetni a nővért, aztán utánna költeni a házra.

Ebből jó hosszú per lesz, és a végén fizetnetek kell. Szóval egyszerübb megegyezni vele és kifizetni.

Ne tervezzél ehy olyan ingatlannal amiben 0% tulajdon részed van. Előbb vedd meg a felét, a másikat meg majd megöröklöd.

nov. 11. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
#4 A lényeget nem vetted észre: nem a nővér kér tőlük pénzt hanem annak lánya aki jelenleg egyáltalán nem tulajdonos.
nov. 11. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
"Az általad pénzéhes szukának titulát nőnek pontosan ugyan annyi joga lenne ott lakni, mint a nagymamád gyerekének, aki valamelyik szülőd."
nov. 11. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Míg él a mamád nővére, akarom mondni nővérje, addig simán neked ajándékozhatja! Csak ügyvéddel csináljatok róla papírt...! Vagy végrendelkezhet úgy, hogy azt a házrészt rád hagyja....


Amúgy ahogy mások is írták, nincs olyan egy lakóháznál, hogy ez a fele enyém, másik az ővé, stb. Legalábbis az esetek nagy részében ez kivitelzhetetlen, a jogszabályok is leírják körmönfont szakszavakkal... Csak egy megállapodás, hogy ki mely részét használja.


Ha pedig bárkinek bármi nem tetszik, meg lehet venni a másik tulajdonrészét. Ha nem adja akkor megveheti ő is a te részed (vagy jelen esetben anyud részét, de egyszerűség kedvéért beszéljünk úgy, hogy tiéd-másiké...)..

Ha egyik sem fizet és továbbra is megy a hiszti, akkor pert lehet indítani közös tulajdon megszüntetésére, de ha egyik sem veszi meg a másik részét és ingyér sem adja a sajátját, akkor biza árverezés lesz a vége, és abból egyiktek sem jön ki jól...

nov. 12. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A ház nem a ti tulajdonotok, igazolni sem tudjátok h raktatok bele pénzt, a mamád nővérének a lánya közelebbi rokon is mint te vagy, igazából a házhoz amíg él a mamád és az ő tesvére nem igazán van közötök. Sőt ha mamád meghal akkor a te anyukád vagy apukád a sorban az örökös, hacsak másképp nem rendelkezik, de akkor is csak fele rész mert ki kell fizetnetek a társtulajdonost. Fel nem foghatom h így h lehet pénzt ölni más ingatlanába holott tudjátok h jogilag semmi közötök hozzá, csak a másik vagyonát gyarapítjátok vele. Az meg h ne akarjon a másik semmit a házból mert ti ezt meg azt csináltátok az nonszensz. A másiknak mi köze hozzá h ti megcsináltátok? Ez a bíróságon nem elég. Sőt, ha örökléskor kiderül h úgy változtattatok rajta h arról papír nincs el is bontathatják v kemény pénzeket kell fizetni h bejegyezzék a házhoz tartozónak. Jól nem jöttök ki ebből, tanulópénz.
nov. 12. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!