Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mennyivel drágább egy családi...

Mennyivel drágább egy családi ház fenntartása, mint egy lakásé?

Figyelt kérdés
Akik laktak mindkettőben, egy hónapra leosztva mennyivel fizettek többet? Nektek megéri a többletköltség?
2023. júl. 4. 09:52
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
53%
Jóval drágább a családi ház. A fűtési költség kb 3x akkora (azonos hőmérséklet mellett) és a közös költségnek is kb a 3-4 szeresét elkölti az ember a sok apróságra amit mindig javítani kell egy házon.
2023. júl. 4. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Én is így gondolom. Én családi házban nőttem fel, láttam hogy a szüleimnek a félretett pénze mindig a házra ment el, pedig nem kerestek különösen rosszul, átlagosan éltünk. A férjem kardoskodik a családi ház mellett, de ő panelban nőtt fel, nem látja át szerintem reálisan a költségeket. Azért is vagyok kíváncsi mások véleményére is.
2023. júl. 4. 10:09
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem ilyen egyszerű, mert több dologtól is függ. Én laktam mindkettőben, tulajdonosként.


Függ a családi ház állapotától, mert egy szigetelt házban, korszerű fűtés mellett nem lesz több a fűtés, mint egy lakásban. A rezsi többi része, villany, gáz, víz az egyéni felhasználástól függ, itt is-ott is.

A panel fűtését ne hasonlítsuk már össze a házéval, mert a panelek elég "érdekesen" vannak kiszámolva, ha nincs egyedi mérőórád. Ott akkor is kell fizetned a teljes fűtést, ha 3 éve nem lakod a lakást, mert az emberek nem tekerik le a radiátort, inkább nyitott ablak mellett, gatyában sétálnak, mert a többiek úgyis kifizetik. Amellett központilag döntik el, hogy te mikor kapsz, vagy nem kapsz fűtést.


A lakásnál a közös költséget meghatározza a lakás nagysága, elhelyezkedése is.

Én a bp-i, belvárosi 110 m2-es lakásomért több mint 40 ezer Ft/hó közös költséget fizetek. Ha egy rendben levő családi házban laknék, az nem kerülne havonta ennyibe.


Viszont hogyha családi házba vágyódom, akkor csupán azért nem kuporognám végig az életem egy panelben, mert (talán) a fűtésért valamivel kevesebbet kell fizessek,...de ahogy előbb írtam ez sem feltétlenül igaz.


Ami viszont tény, egy családi házzal - ha szinten akarod tartani a házat és a külső környezetedet - örökös munka van, amit vagy elvégzel, vagy megfizetsz.

2023. júl. 4. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
84%
Nem lehet ilyent mondani, hogy jóval drágább, mert ez sokmindentől függ. Mert nekem volt olyan kollégám, aki többet fizetett a fűtésre, mint én a kétszintes házra, mivel pióca szomszédai voltak, nem fűtöttek, ő meg kénytelen volt felcsavarni a fűtést a pici miatt. Az mellett meg egy ház többet nyújt mint egy lakás, ahova be vagy zárva, mig egy házban van hova kiülni, sütögetni, esetleg egy medencét felállítani, fixen van parkolóhelyed, míg a lakástulajdonosok sok helyen már ezzel is gondban vannak. Ha drágább is, viszont töbet is nyújt, meg persze nagyobb is a tér, de négyzetméterre lebontva szerintem még mindig a ház olcsóbb.
2023. júl. 4. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
90%
Nem feltétlenül drágább a fenntartása egy családi háznak, mint egy lakásnak. Minden attól függ. Egy jól megépített, új vagy teljesen felújított szigetelt ház fűtése miért lenne 3x drágább? Nincs közös költség, mint a társasháznál. Viszont egy nem szigetelt 60-70-80-es években épült ház fűtési költsége (hacsak nincs 70 cm vastag fala)akkor bizony sokkal több, mint a tömblakásé. Pl. Családi háznál lehet napelemed, ami egy társasháznál (hacsak nem épült esetleg napelemmel)nem mondható el, akkor sem ha te vagy a tető alatt, mert mindenkinek bele kell egyeznie ahhoz hogy elfoglald a közös tetőt.Társasháznál az a csalóka érzés, hogy kifizeted havonta a közös költséget és ebből fedezik a lépcsőház takarítást, világítást, zárcserét, ablak ajtó karbantartást stb. De ritka az a társasház, ahol valós összegű felújítási alapot tudnak képezni, és tényleg felújítanak és a ház megőrzi az állagát. Én azt látom, hogy a társasházak állaga romlik folyamatosan, persze a kiindulási állapotot kell figyelembe venni, ahhoz képest romlik. Nekem az a véleményem, hogy családi házba akkor költözz ha van lehetőséged egy új vagy full felújítottra, vagy az a típusú ember vagy aki munkát és fáradtságot nem sajnál és magának kialakítja a korszerű viszonyokat. Egyéb esetben tényleg rezsi szempontjából a lakás a gazdaságosabb.
2023. júl. 4. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
90%

Nem mindegy mit hasonlítunk mihez. Egy újszerű tégla lakásból költöztünk egy teljesen felújított, korszerűsített házba.

A közös ktg. 20 ezer forint volt és elment a semmire kb. Minden közművet, hulladékszállítást, stb. fizettünk ezen felül. 12x20 ezer forint éves szinten azért már egy viszonylag látható összeg.

Itt napelemeink vannak, így amíg van szaldó, addig a fűtésünk és melegvíz előállításunk kvázi ingyen van, ahogy az éves elektromos áram fogyasztásunk is. Ez itt érthetően egyébként több lenne, mint a lakásban. Nem csak az elektromos (hőszivattyú) fűtés miatt, hanem mert megy a kútszivattyú viszonylag sokat, a medencében a vízforgató, több klíma van, elektromos kerti gépek, stb.

Vízben kb. ugyanannyit fogyasztunk, de ha nem lenne kutunk és locsolni szeretnénk, ez is több lenne.

A gáz elenyésző, csak főzünk vele, néha hidegebb téli napokon fűtésrásegítésként használjuk.

A hulladékszállítás meglepő mód olcsóbb.

Nyilván vennünk kellett kerti eszközöket, bútorokat, benzin, olaj kell a fűnyíróba, fűkaszába, blabla... Ha nem is megy el a mindennapos fenntartásra az egykori havi közös ktg. mértéke, azért csordogál a pénz erre-arra.

Alapvetően viszont mi, ha csak az alap dolgokat nézem, minthogy rendezett környezetben élünk és kifizetjük a rezsit, akkor kevesebbet élünk fel most havonta, mint a lakásban. Persze árnyalja a képet, hogy mi tartunk rendet, mi nyírunk füvet. A társasházban megfizettük rá az embereket.

Ha valami elromlik, vagy fel kell újítani valamit, akkor az csak ránk vár (tető, külső homlokzat, stb.). Ez pozitívum és egyben negatívum is. Pozitívum, mert nem kell egy csomó (sokszor idióta) lakóval kardoskodni, hogy fessük már ki a közös tereket, mert elokádom magam a lépcsőházban. Negatívum, mert a teljes költség a tiéd viszont és az arányaiban sokkal nagyobb lesz így egy háznál.

Szóval összességében én azt mondanám, hogy a rezsi tud kedvezőbb lenni, mint egy lakásban, de nyilván a felújítás, karbantartás költségei össze sem hasonlíthatók sok esetben, így nem is érdemes hasonlítgatni.

A sor végén azt is hozzá kell tenni szerintem, hogy azért ha az ember családi házba vágyik, akkor ez többszörösen "megfizetődik" más oldalon. Mert el lehet menni strandra, ki lehet ülni az erkélyre, vagy egy közeli bárba, el lehet menni játszótérre, el lehet menni piknikezni és még sorolhatnám. De ha mindezért az embernek kedve szerint elegendő csupán egy lépést tennie a saját udvarára, azt nem lehet pénzben mérni. És általában több más indok mellett ezért költöznek sokan családi házba és erre nem szabad sajnálni a pluszpénzt, ha egyébként az embernek belefér. HA valaki családi házba vágyik, annak ez az élet akkora minőségi ugrást jelent, amit nem lehet pénzben mérni.

2023. júl. 4. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Nem megválaszolható a kérdés, ahogy előttem már le is írták, hogy miért nem.

Mindig az adott házat, vagy az adott lakást szabad csak összehasonlítani, így erről most nem beszélnék.

De feltételezve, hogy azonos jellemzője van mindkettőnek, akkor a lakás előnye, hogy alapban könnyebb vele az élet, mint egy házzal.

A lakást lakod, bemész-kijössz és egyéb külső dolgod nincs vele. Sem a lépcsőház takarítása, sem karbantartás, de még a kukára sem kell gondolnod, kizárólag a lakásodra, amit igényed és pénztárcád szerint pátyolgathatsz.

A ház viszont ad olyan lehetőségeket, amikért mások nyaralás címén súlyos pénzeket fizetnek. Most a covid kapcsán is bebizonyosodott (és ki tudja mi jön még?) hogy akik házban laktak szabadabbak voltak, nem voltak a 4 fal közé bezárva, ami roppant nyomasztó tud lenni. A kertben, szabadtéren a kapcsolataikat sem kellett elhanyagolni, összejöhettek barátok, rokonok, nem sivárosodtak el a kapcsolataik. Már akinek erre igénye volt.

Amellett nem lehet tudni, hogy még milyen idők jönnek, mert látjuk, hogy az élet kiszámíthatatlan. Éhínség alatt is lehet a kertbe ültetni 2 sor krumplit és hagymát, felfuttatni pár tő babot és máris nem hal éhen a család. És ehhez nem kell földműves attitűdökkel rendelkezni, a szükség sok mindenre ráviszi az embert.

Én már megöregedtem, így lakáspárti vagyok, de fiatalon biztos, hogy egy normális állapotú ház mellett döntenék.

2023. júl. 4. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
75%

Mégis hogyan lehetne a kettőt összehasonlítani??

Ráadásul itt mindenki egy felújított kb. 40-50 m2-es lakás költségeit igyekszik összehasonlítani, egy átlagosan 100 m2-es lepukkant kárárkocka rezsijével, amire mindig költeni kell.

Ez így nem fer!

Hozzuk először is "közös nevezőre" a kettőt, azaz legyen mindkettő pl. 100 m2-es és teljesen felújított. Vagyis egyikre sem kell költeni egy jó darabig.


100m2-es lakásnál már a rezsid is magasabb lesz! Igaz?


Egy családi háznál eleve alapból kapsz egy csomó mindent, amiket egy lakásnál csak plusz pénzért kapnál meg.

Pl.

A legtöbb családban min. 2 autó van.

A családi ház garázsában mindkettő elfér ingyenesen.

Lakásnál vagy az utcán tartod, vagy bérelsz két garázshelyet havi 80-100ezerért.

Ezt add hozzá a lakás havi rezsijéhez.


Család háznál + költségek nélkül lehet, hobbiszobád, műhelyed, műtermed, könyvtárszobád, vendégszobád, játéktermed, borospincéd, konditermed stb...stb...

Lakásban ezek felejtősek.


Nálunk a környéken szinte mindegyik ház úgy néz ki mint egy nyaraló. Azaz pázsit, díszkert, medence stb... Ennek van pár ezer Ft-os havi költsége ez igaz.

Viszont te súlyos tízezreket fizetsz naponta, ha csak valamilyen medence közelébe szeretnél kerülni a családdal valamelyik strandon. És el is kell oda menni.

Családi háznál csak ki kell menni a kertbe és beugrani a medencébe, ráadásul itthon nem kockáztatod, hogy elkapsz a sok higiéniátlan strandolótól ilyen -olyan gombát vagy más kórságot.


Manapság nagy divat, hogy mindenki edzőterembe jár. A kondibérlet szintén van vagy 40-50ezer Ft/fő/hó. Két felnőttre ez egy újabb százas.

Családi háznál viszont -edzés gyanánt- rendszeresen lenyírom a füvet meg a sövényt, és teljesen ingyen. :)


Esetleg azt is érdemes összehasonlítani, hogy családi házban senki sem tologat bútorokat egész nap a fejed felett és éjjel kettőkor is beindíthatod a mosógépet.

Tudom, hogy a lakásban élők szerint a családi ház nagy hátránya, hogy ott minden szomszéd egész nap flexel, és sok havat kell lapátolni, de hidd el, hogy ez nem teljesen így van.

Főleg akkor nem, ha valaki gondosan választotta meg, hogy hol és milyen szomszédok között veszi meg az új házát.


(Természetesen a teljesség igénye nélkül írtam a fentieket.)

2023. júl. 4. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

Igen, tudom hogy soktényezős a dolog, én is laktam családi házban, ismerem az előnyeit. Tudom milyen jó kiülni a teraszra esténként, napozni, kerti partit tartani, sütögetni. Tény hogy ezek nagyon jó dolgok tudnak lenni, bár nekünk ettől függetlenül ugyanúgy meg volt az igényünk arra, hogy menjünk kirándulni, nyaralni, strandra, sportolni, stb, szerintem ez a két dolog teljesen független egymástól. :)


A rezsi egy korszerű ház esetén szerintem sincs azért 3x annyi. Szüleim egy felújított Kádár kockában laknak, de nekik sem több ilyen mértékben a rezsijük. Mi egy 60 nm-es lakásban lakunk, az övék kb 100 nm. Inkább a felújítási költség, a kert és a ház karbantartásának a költsége ami sokszor kiszámíthatatlan és csak úgy viszi a pénzt. Apukám szerencsére ügyeskezű, sok mindent meg tud csinálni, de így is szinte minden évre jut valami nekik. Én úgy látom igazából mindig arra gyűjtöttek, hogy a ház rendben legyen, ami egy örökös mókuskerék.

2023. júl. 4. 12:32
 10/19 anonim ***** válasza:
24%

Ezek szerint téged nem lehet meggyőzni, hiszen eleve így állsz hozzá.

Szegény férjed...

2023. júl. 4. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!