Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Beköltözhet-e az osztatlan...

Beköltözhet-e az osztatlan közös tulajdonú lakásba egy tulajdonostársam az engedélyem nélkül? (részletek lejjebb)

Figyelt kérdés
Adott egy közös tulajdonú lakás, amit természetben megosztani nem lehet. Az én részem belőle 70%, a tulajdonostársamé 30%. Életvitelszerűen mindig is én éltem ott, csak is én voltam (és vagyok is) oda állandó lakcímmel bejelentve, a tulajdonostárs soha. Felajánlom a tulajdonostársnak, hogy kivásárlom a részét, amibe tegyünk fel, hogy ő nem szeretne belemenni, sőt be is szeretne költözni a lakásba, amit én végképp nem szeretnék. Ilyenkor ő beköltözhet az engedélyem nélkül? Ha igen, akkor mi a helyzet abszurdabb tulajdoni arányok esetén, ha mondjuk én 99%-ban tulajdonolom a lakást, ő pedig csak 1%-ban. Akkor is beköltözhet az engedélyem nélkül? Mit lehet tennem ilyenkor, ha én mindenféleképpen továbbra is ebben a lakásban szeretnék lakni, és semmiképpen sem szeretnék mással együtt lakni benne?

2023. márc. 21. 20:11
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
96%

A kizárásos dologról csak annyit, hogy simán rád hívja a rendőröket, hiszen azzal, hogy kizárod őt, magánlaksértést követsz el, ami szabálysértés/bűncselekmény. Hiszen a (szintén) jogos tulajdonost kizárod a saját ingatlanából.


Vagy szimplán rád rúgja az ajtót, hiszen saját lakásába bemehet. Nem egyszerű.

2023. márc. 21. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
57%

Mondjuk érdekes a kifizetem a 30% bérleti díjat dolog is.


Nyilván mindenki szívesen sajátítaná ki a közös ingatlant aprópénzért, de nem így működik a dolog. Akárhonnan nézzük, a törvények úgy fogalmaznak, hogy a tulajdonos(ok) jogai nem sérülhetnek.


Ügyvéd vagy bíróság ide vagy oda, csodák nincsenek, nem lehet kényünk-kedvünk szerint kisajátítani azt ami jogilag közös. Senki nem kényszeríthető arra, hogy a tulajdonáról lemondjon. Neki nem kell perelnie, szimplán csak odamegy és ott van.


Érdekes kérdés lehet az is, hogy milyen ingatlanról is van szó. Mert nem mindegy, hogy 200 milliós ház 30% összegéről beszélünk ami 60-70 millió pénz. Vagy egy 30 milliós panelról aminek a harmada 10 millió.


A másik ember fejével gondolkozva sokra nem mennék azzal, hogy van pár millióm sem azzal, hogy a másik röhögve fizet nekem teszem azt 40-50 ezer Forintot, én meg oldjam meg a lakhatásomat ahogyan akarom.


Mondom, nem egyszerű. Sajnos aki ilyen szituációba tervezi az életét, annak számolnia kell azzal, hogy közös lónak túrós lesz a háta.


Meg sajnos el kell fogadni, hogy osztatlan közös a tulajdon, azaz minden ami van, az közös. A tulajdoni arányok tényleg csak a jogi helyzetekben (eladás, egymás kifizetése) számítanak a mindennapokban nem.

2023. márc. 22. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
94%

"Kérdés, hogy ő ezután is bármilyen módon ki tudja-e erőszakolni peres vagy bármilyen úton, hogy beköltözzön."


Ha nem engeded be, egyszerűen csak rád hívja a rendőröket. A rendőrnek megmutatja a tulajdoni lapot és az iratait. Ezután téged szóban figyelmeztetnek, ha keménykedsz meg is bírságolhatnak és/vagy feljelentést tesznek ellened.

Ha nem is lenne nála a tulajdoni lap, az online földhivatali rendszerből 1-2 perc alatt letölthető. (ezt műveletet kb 2 éve élőbe nézte végig az utca, mikor a férj kizárta a házból a volt feleségét. Mindketten azóta is ott laknak, hiába váltak el)


Ha nem akarod, hogy be költözzön ki kell fizetned, vagy neki kell kifizetnie téged.


Közeli rokonságomban is van hasonló eset. A két fél elvált még 2000-2002 között valamikor. Egyik sem akarta kifizetni a másikat, de elviselni sem tudták egymást. Így a nő elment albérletbe. Évekig árulták a házat, mindig a faszi mutattam meg, de soha senkinek sem kellett. Aztán a nőnek egy ismerőse is komoly vevőnek adta ki magát. Az ember kiélezve a ház összes problémáját felsorolva sorra ijeszttette el a vevőket. Ezután jött a pereskedés, ami ha jól emlékszem 5-6 évig tartott. Végül félbe vágták a házat, mert elég nagy volt hozzá, ez összesen több mint 10 évbe került. A faszi azóta is ott lakik, a másik lakásba pedig mindig problémás albérlőket kerít a nő. Bár az előzővel ő is jól megszívta.

2023. márc. 22. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
57%

Nyilván Magyarországon jogszolgáltatás van, de azért morálisan is megkérdőjelezhetőek ezek a dolgok adott esetben. Hiszen az érdekek és morális helyzet nem feltétlenül van pariban a jogokkal.


Munkatársam anyósánál lakott, mindig azt gondolta, hogy majd ha feldobja a pacskert a mama, akkor majd ő kényelmesen éldegél ott tovább az asszonnyal, a gyereknek meg majd vesz házat.


Nyilván az ő része is érthető, hogy szeretne ott élni, ahol 20-30 éve él. Meg a jogos örökösök, feleségének testvérei is nyilván jogosan követelik a rájuk eső összeget. Mivel kifizetni nem tudja őket, így el kellene adniuk. Kemény kör lesz.


Vagy a magam részéről. Elköltöztem, 10+ évig szoptam albérletben, hitelt vettem fel, lakást vettem. Testvérem eközben otthon él a szülői házban feleséggel, gyerekkel.


Testvéremék nyilván hitel, albérleti díj hiányában, meg mivel ott laknak azt a házat újítják. Eleinte még tőlem is elkérték a felújítás költségeit, mivel ugye tulajdoni részem van.


Aztán ez is egy érdekes helyzet, hogy fizethetem azt, hogy másoknak jobb legyen.


Nem sajnáltam tőlük, de nyilván saját lakás vásárlás mellett nincs pénzem +1 olyan dolgot finanszírozni amit évente 2x látok. Azóta maguk újítják.


Most ha idővel öröklünk, akkor mi lesz a jó helyzet?


Nyilván maguktól nem fogják azt mondani amíg nem muszáj, hogy itt a részed. Ha meg kérem akkor lőttek a testvéri kapcsolatnak. Lehet ki se tudnának fizetni (biztos, hogy nem).


Morálisan nézve, elvennéd a testvéred pénzét, tudva azt, hogy ezzel lenullázod? Kényszerítenéd jogilag eladásra? Hiszen bár van lakásom, hozzám vágnák egy fél családi ház árát, akkor kérdés nélkül költöznék innen.

2023. márc. 22. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
100%

Olyat mondjuk én is hallottam, hogy egy nő mellé egy komplett cigány család költözött be. Hát érdekes helyzet volt.


Egyik oldalról elő lett adva, hogy a gonosz cigányok kitúrják az embereket az otthonukból, meg kényszerítik az eladásra őket.


Másik oldalról meg tisztán kiderült, hogy hasonló utáljuk egymást, de senki nem enged helyzet volt. A nő nem akarta eladni, kifizetni nem tudta, a férfinak nem volt hova mennie, így hát eladta a tulajdonrészét és felteszi a kezét, hogy "bocs, te nem akartad eladni".


Aztán ott van az abszurd helyzet, hogy élhetsz együtt egy csapat kisebbségivel.


Én mondjuk a szomszédaimnak mondtam meg a magamét. Az ablakom elé jártak ki dohányozni egész nap, folyamatosan a füstöt szagoltam. Idővel jött a ha nem tetszik el lehet költözni válasz. Nekem sem kellett több, közöltem velük, hogy ha én elköltözöm, akkor biztos, hogy a legputrisabb cigány galerit fogom odaköltöztetni. Azóta nem láttam őket dohányozni.

2023. márc. 22. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
82%

#14 valóban ilyen gondok vannak a közös tulajdonnal.

Szülőm családjában volt hasonló, hogy a 3 gyerekből az egyik maradt otthon a szülői házban és élt egész életében velük, a saját családjával. A másik két testvér helyett a fizetéséből ment a ház karbantartása, fejlesztése is és ő volt aki segítette, gondozta is a végén az idős szülőket (nagyszüleimet). Amikor mindketten meghaltak akkor természetes volt anyámnak és a másik testvérnek is, hogy a hagyatéki tárgyaláson lemondanak a részükről a harmadik javára, hiszen neki volt végig otthona a ház, ő fektette bele pénzét, munkáját. Így nem is volt sem vita, sem közös tulajdon utána. De ez nem általános eset és azt is meg lehet érteni ha nem így tesznek mások, hiszen minden eset más. Valószínűleg ha (remélem nagyon sokára) a szüleim ingatlanánál lenne kérdés az öröklés a testvéreimmel, ott nem így tennék, mivel mi egyikünk sem lakunk már régóta velük.

A te esetben - hasonló esetekben - a hagyatéki eljárás során szokták figyelembe venni, hogy ki mivel járult hozzá az ingatlan fenntartásához és ezzel módosulva lesz megosztva az örökösök között. Amikor a hagyatéki tárgyalás lesz akkor testvéred majd elmondhatja, hogy ő mennyit fordított az évek alatt az ingatlanra - mellé lehet tenni, hogy viszont ő használta is és nem fizetett érte bérleti díjat a szülőknek. A jegyző fogja majd mérlegelni, hogy ez jelent-e annyi plusz ráfordítást részükről az öröklési arány megváltoztatásához vagy sem. Szerintem ez általános dolgoknál nem módosít, csak ha történik sok milliós hitelfelvétel vagy beruházás az egyik örökös részéről amit a ház értékének növelésébe fektettek (pl. tetőcsere vagy valami nagyszabású fűtéskorszerűsítés), ami már érezhető ráfordítás az ingatlan értékéhez képest.

2023. márc. 22. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim válasza:
34%

Azt tudni kell, hogy a tulajdonostarsaknak elovasarlasi joguk van a tulajdoni hanyadra.

Ha meg tudod oldani, hogy valakinek - nem neked - eladja, akkor a bejelentesi kotelezettsege miatt teged tajekoztatnia kell a vasarlas reszleteirol.

Ezt kovetoen neked a tajekoztatoban leirt idon belul kell dontened, hogy kivansz-e elni az elovasarlasi jogoddal.

Ekkor te igent mondasz egy mind a 30% tulajdoni hanyaddal rendelkezo tulajdonostarsad mind a leendo vevo hoppon marad.

Jo megoldas lehet megkerni olyan valakit, akit a tulajdonostars nem ismer, hogy “adjon ajanlatot”.

2023. márc. 22. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
18%
ilyen kor az a legjobb, ha mindegyik fél hív értekbecslőt, aztán átlagolnak egyet. Így biztosan elkerülhető a vita
2023. márc. 22. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
4%

Én pont hasonló helyzetben vagyok.

Sajnos itt sokan érzelmi alapon válaszolnak és helytelenül.


A lényeg, hogy attól, hogy van valakinek egy bizonyos tulajdoni hányada, még semmi joga sincsen beköltözni és közös háztartásba kerülni a bentlakóval.

(Ahogyan hiába tulajdonos valaki, attól még nem költözhet be pl. az albérlője mellé.)

Amúgy minden vitás kérdésben, a tulajdoni hányaduk arányában hozhatnak döntést.

Jelen esetben a 30%-ossal szemben előnyben vagy.

A lényeg, hogy semmiképpen sem költözhet be ohozzád, ráadásul hivatalosan is máshová szól a lakcíme.

2023. márc. 22. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:
#19 Köszönöm az értékes választ. Én is így tudom, hogy lakcím alapján jöhet csak be. Hiába tulajdonos, ha nincs ide bejelentve és bejön, akkor magánlaksértést követ el. Magánlaksértést az ott életvitelszerűen tartozkodó bejelentett ember ellen lehet elkövetni, én így tudom. Nyilván, ha bejelenti ide magát állandó lakcímre, akkor gondolom azután bejöhet. Kérdés, hogy az engedélyem nélkül be tudja-e jelenteni magát. Ebben nem vagyok teljesen biztos. Erről valami infó?
2023. márc. 22. 23:36
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!