Beköltözhet-e az osztatlan közös tulajdonú lakásba egy tulajdonostársam az engedélyem nélkül? (részletek lejjebb)
Hát jó nagy szopás helyzet.
Az osztatlan közös tulajdonban a két kulcsszó, hogy osztatlan és közös. Azaz eszmei hányadtól függetlenül mindkét tulajdonosnak joga van az adott ingatlant használni és nem korlátozhatják egymás tulajdonhoz való jogát.
A jogai egyik félnek sem sérülhetnek. Ami gyakorlatban azt jelenti, hogy neki joga van ott tartózkodni, hiszen ő is tulajdonos. Neked viszont nincsen jogod őt korlátozni a saját joga gyakorlásában.
Sok mindent nem tudsz tenni, elmész egy ügyvédhez és megkérdezed mik a lehetőségeid.
Ráadásul szerintem ott szívás, hogy a tulajdonos nem kényszeríthető a tulajdonjogáról, birtokáról való lemondásra.
Elvileg fordított esetben lenne olyan, hogy ha ő el akarja adni, akkor téged mint ott lakót kötelezhetne a bíróság, hogy fizesd ki a részét. Aztán nem hiszem, hogy ez a való életben működött valaha.
Kérdező, a rövid válasz a kérdésedre:
Igen, beköltözhet. Mivel osztatlan közös tulajdon és ő éppen úgy tulajdonosa, mint te vagy.
Ezért nem szeretik az ilyen helyzetet az emberek, mivel ilyen problémákhoz vezethet.
Hiába csak 30%-ban tulajdonos - ha egyszer 30%-ban ő a tulajdonosa így annak az ingatlannak amit te használsz. Vagyis te vagy benne az ő tulajdonában, ahonnan te őt, mint tulajdonost nem zárhatod ki.
Ha pedig beköltözik akkor a tulajdoni arányától függetlenül nem zárhatod el a fürdőszoba, vécé és konyha használatától sem, hiába a tulajdoni arány esetleg csak egy fél szobát jelentene az egész ingatlanban.
Ahogy előttem mondták, ügyvédet kell megkérdezned, hogy konkrétan mik a lehetőségeid. Ez függ az ingatlantól éppen úgy, mint a tulajdoni aránytól vagy éppen a tulajdonosok helyzetétől.
Ha egy válás után a közös ingatlan megosztásra kerül akkor sem ugyanazok a lehetőségei a két félnek, mert lehet, hogy az egyik meg tudja oldani, hogy máshol lakjon, mondjuk van másik lakása, a másiknak meg nincsen - vagy az egyiknek ítélik a 3 gyereket. Ilyenkor sem kell minden esetben azonos módon eljárni. Ezért kell az ügyvéd, hogy a helyzetre szabva mondhasson pontos dolgot.
De látatlanba annyit lehet javasolni, hogy próbáljatok megegyezni. Neki sem lenne jó a kényszer együttélés, csak lehet nem lát most más megoldást. Viszont a tulajdonrésze után neked fizetned kellene bérleti díjat felé, hiszen azt te használod, mint egy bérlakásnál. Talán ha ezentúl fizetnél neki 30%-os arányban bérleti díjat, akkor azzal az összeggel kiegészülve a saját jövedelméből már meg tudná oldani hogy inkább máshol lakjon.
Köszönöm szépen a válaszokat. Jelenleg a kérdésem elméleti volt, nem vagyok ilyen helyzetben, de látok olyan forgatókönyvet, hogy esetleg egy ilyen helyzetbe bele tudok kerülni, és már most gondolkozom a legeslegrosszabb szcenárión, ami szembe jöhet velem. Jobb az ilyenre már előre felkészülni.
Meg fogok róla kérdezni egy ügyvédet, csak gondoltam megfuttatom a kérdést előtte itt is.
Egyébként, amire én gondoltam, hogy egyszerűen lecserélem a zárat és nem engedem be. Ezzel egyértelműen sértem az ő ingatlan használati jogait. Ilyenkor ő követelhez tőlem többlethasználati díjat, ami egy havi lakbér 30%-a lehetne jelen esetben. Ezt simán el is fogadnám, semmi gondot nem jelentene, a legfőbb prioritás, hogy semmiféleképpen sem költözzön be hozzám. Kérdés, hogy ő ezután is bármilyen módon ki tudja-e erőszakolni peres vagy bármilyen úton, hogy beköltözzön. (De tényleg, egy ügyvéd fog erre nekem rendes választ adni, csak gondoltam leírom az eszmefuttatásomat itt is előtte.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!