Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Egy olló éle eléggé "kiment"....

Egy olló éle eléggé "kiment". Szokás ollókat élezni, elvinni éleztetni? Egyáltalán az élező meg tudja élezni az ollókat? Vagy ez az ollótól függ? Melyik ollót lehet megélezni és melyiket nem?

Figyelt kérdés
Tapasztalatok?

2023. jan. 6. 00:37
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

Kulcsmásolónál például mister Minit, lehet éleztetni is.


[link]

2023. jan. 7. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2023. jan. 7. 16:45
 13/22 anonim ***** válasza:
100%

Én sima állványos köszörűn szoktam meghúzni a régi ollók élét. Egyenes ollónál nem egy nagy kunszt, ha nem remeg az ember keze. Fél perc egy olló. Azt az oldalát kell végighúzni nagyon óvatosan, ami az összefekvő oldalakra majdnem merőleges. (A vágóél legyen felül.) És tartani kell az eredeti szöget.

Utána az olló leghegye is viszi a legfinomabb selyempapírt is, vagy a hajszálat.

2023. jan. 8. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:

Ügyes vagy és jó neked. De sokunknak nincsenek ilyen eszközei, sem ahhoz szükséges tapasztalata, gyakorlata.

Nekem még az ismeretségi körben sincs ilyen személy.

2023. jan. 8. 11:03
 15/22 A kérdező kommentje:

Sőt, akinél legutóbb késes-köszörűsnél éleztettünk kést, ő sem bírta normálisan megélezni, pedig azok kések voltak.

És neki elvileg van gyakorlata és megfelelő eszközei.

2023. jan. 8. 11:10
 16/22 anonim ***** válasza:

Nekem sincs köszörűm, a munkahelyemen van.

De ilyen kis asztali köszörűje azért sok embernek van otthon:

[link]

Ollóköszörülési gyakorlat nem nagyon kell, csak jó szem (szemüveggel legalább), és biztos kéz. Én még csak nem is láttam soha, hogy csinálják, csak nekifogtam. Azt láttam, hogy honnan kell levenni. A köszörűt ismertem, tudtam, hogy kell használni.

2023. jan. 8. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:

Ahogy írtam, nekünk nincs, ismerőseinknek sem és munkahelyen sem. :/ :(


És még a köszörűs is elbaltázta a késeket... 🤦‍♀️🤦


Akkor Te segítesz? 😉

2023. jan. 8. 12:10
 18/22 A kérdező kommentje:

Ezt most olvastam, itt azt írta a 6. hsz, hogy nem szabad köszörűvel:

https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__barkacsolas__8434067-..

2023. jan. 8. 12:17
 19/22 anonim ***** válasza:

18

Az hülye.

Még hogy kést nem köszörülünk? Akkor miért van minden egyes húsfeldolgozó üzemben köszörű? És a henteseket a képzés során miért tanítják kést köszörülni?

Dolgoztam egy 1000-valahány fős vágóhídon, ahol szakmunkásképzés is folyt. Bejáratos voltam az üzemekbe és a tanműhelybe is.

A hentesek derekán, a sádszíjon ott lóg a fenőacél, amivel pár percenként megfenik a kést. (Ha asztalnál dolgoznak, akkor le szokták tenni maguk mellé, a lényeg, hogy mindig kéznél legyen.) De egy idő után már többet kell levenni a késből, mint amit az acéllal lehet, mert megváltozik a profilja a fenéstől. Olyankor megköszörülik maguknak, plusz még meg is fenik egyből, és dolgoznak tovább.

Annak a válaszolónak csak annyi igazsága van, hogy nem szabad többször köszörülni, mint amennyit muszáj.

Nekem van egy profi késem, amit rendszeresen fenek, de úgy 8-10 évente egyszer meg is köszörülöm, mikor a fenéssel már nem lehet jó élet csinálni. (Normál háztartási használatra van, szóval, húst csontozni ritkán szoktam vele, porcelánt és vasat pedig soha nem vágok.)

Ollót viszont csak köszörülni lehet. Ennél nem kell olyan finomnak lenni az élnek, mint a késnél. Tekintve, hogy az olló nyír, azaz, egy teljesen más művelet miatt egy teljesen más felületet köszörülünk.

2023. jan. 8. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:
#19. Köszönöm szépen.
2023. jan. 8. 18:26
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!