Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Egy olló éle eléggé "kiment"....

Egy olló éle eléggé "kiment". Szokás ollókat élezni, elvinni éleztetni? Egyáltalán az élező meg tudja élezni az ollókat? Vagy ez az ollótól függ? Melyik ollót lehet megélezni és melyiket nem?

Figyelt kérdés
Tapasztalatok?

2023. jan. 6. 00:37
1 2 3
 1/22 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy köszörűsnek hívják? Nem élezőnek. :) Bocs, nem jutott eszembe.
2023. jan. 6. 00:45
 2/22 anonim ***** válasza:
28%

Ha alufóliát vágsz az ollóval - sok kis bevágás - az is élezi.

Lehet éleztetni, kivéve a silányabb fémből készülteket.


Egyébként létezik olló élező, amit otthon lehet használni.


[link]

2023. jan. 6. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Ahogyan késeket, úgy ollót is lehet éleztetni köszörűsnél.

Én pl. körömvágó ollót már éleztettem köszörűsnél.

2023. jan. 6. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
87%
Lehet élezni (de nem fólia vágással)
2023. jan. 6. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%

Egy dolog az otthoni élezgetés, más a köszörülés.

Az utóbbi nem olcsó mulatság, főleg az ollóé, de azért érdemes néha elvinni szakemberhez, mert ő újra ki tudja alakítani az élszalagot, ami az idők során elkopott, kicsorbult (léteznek önélező ollók, de nagyon-nagyon sok intenzív használat után azoknál is romlik valamennyit az élszalag minősége). Ezt szimpla élezővel nem lehet helyrehozni, viszont köszörülés után megint évekig lehet otthon élezni (viszonylag nem túl drágán lehet kapni otthoni kés és olló élezőket).

Átlagos háztartási, pl. papírvágó, hajvágó stb. acélból készült ollókat szerintem biztosan el lehet vinni köszörűshöz, mondjuk ilyen spéci (cikk-cakk, teflonbevonatú stb. ollókat nem lehet, vagy nem érdemes kísérletezni).

2023. jan. 6. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:

Igazán köszönöm mindenkinek a segítségét.


Nem otthoni élezésre gondoltam, csak - ahogyan az első hozzászólásban írtam - valószínűleg rosszul írtam le a szakma nevét.

Az volt a tudatomban, hogy késélező, aztán eszembe jutott, hogy úgy is szokták nevezni, hogy késes-köszörűs.

Szóval egy ilyen szakmához értő emberhez gondoltam elvinni.


Az ominózus olló nem az enyém, hanem a páromé és évek óta ő használja, de pár nappal ezelőtt a kezembe került és szerintem nagyon nem jól vág már.


Szerintem acélból van.

De! Speciális egy kicsit, mert nem egyenes, hanem görbe. Mármint gyárilag.


Még annyit meg tudtok írni, hogy egy köszörűs egy ilyet is meg tud élezni vajon?


Most nem vagyok ott, ahol az olló, így nem tudom megnézni, de azt hiszem, hogy nem csavaros, tehát lehet, hogy nem szétszedhető...

2023. jan. 6. 08:25
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

Legutóbb az Aldiban vásároltam 4 db.-os ollókészletet 900 Ft körüli áron.

Vagyis, érdemesebb 4 db. új ollót venni egyetlen köszörülés áráért.

Kivéve, ha drága, speciális olló.

2023. jan. 6. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:

Ez valójában a fogyasztói társadalom...

Hát, majd meglátjuk, hogy mi lesz.


Köszönöm szépen Neked is.

2023. jan. 6. 18:41
 9/22 anonim ***** válasza:
100%

#3 vagyok.

Az a körömvágó olló, amit éleztettem, görbe volt, és nem okozott problémát a szakembernek.

Inkább az a gond, hogy nagyon kevés van már belőlük. Én Győrben élek, és ebben a 130 ezer fős városban csak azt az egyetlen köszörűst ismerem, akinél ezt csináltattam. Az oka valahol ott keresendő, amit 7-es válaszoló írt...

2023. jan. 6. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

#9. Köszi, ez nagyon jó hír, akkor megoldható a görbe penge élezése is.


Hát igen, az árak zavarosak.


Időközben láttam az ollót, lehet, hogy mégis szét lehet csavarozni.

2023. jan. 6. 22:15
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!