Miért vállaltak ilyen lakhatást az emberek a múltban, miért jobb az elköteleződés?
Szerintem földet művelnek, állatot tartanak.
De hát kérdezd meg őket!
Vannak, akik annyira introvertáltak, hogy szeretnek a "nagy semmiben" élni.
Itt is sokszor olvasom, hogy valakinek tele a hócipője az emberekkel, és nem szereti a nyüzsgést, tömeget.
Van ennek is egy fajta romantikája, vagy nosztalgiája, de tény: nem mindenki alkalmas erre az életmódra.
Tanya, majorság stb. Régen volt sok, mert közelebb voltak a sok állathoz, földterülethez, hogy azt gondozzák, megvédjék, ellássák. Nem kellett naponta kilómétereket ingázni; jobban megfelelt a célra az ott lévő terület.
És van aki ma nemcsak ezért de 4# által említett kulcsszavak miatt.
De sok kastélyt, kúriát is találsz ugyanígy elrejtve távol mindentől.
Manapság a csend és a nyugalom miatt építkeznek ilyen helyekre. De ez azért elég ritka, hogy új házat építsenek a semmi közepére.
Régen meg azért alakultak ki a tanyák, tanyaközpontok, hasonlók, mert távol voltak a lakóhelyektől a földek. Mikor még gyalog, vagy ennél is lassabban közlekedő ökrös szekérrel kellett kimenni dolgozni, akkor elfáradtak, mire 1-3 óra után kiértek. Úgyhogy ezeken a helyeken építettek szállásokat. Ha állatot is tartottak, azokat muszáj volt felügyelni, hogy el ne tűnjenek.
Nagyon gyakori volt, hogy az embereknek volt egy falusi házuk, plusz a távoli földjükön egy nyári szállásuk, ahol nyáron kint éltek, hogy ne kelljen éjszakára hazamenni két munkanap közt, plusz a terményre is oda tudjanak figyelni. Utána ha volt két gyerekük (vagy tíz), a falusi kis házban csak az egyik fért el a családjával, a másik jobb híján a nyári szállásra költözött állandóra, és ha volt lehetősége, akkor ott épített rendes házat. Így váltak állandó településsé pl. a nyírségi bokortanyák.
Vagy ugyanez a folyamat zajlott le a nagyobb birtokosok földjén, ahol a településektől távol lévő birtokokon építettek házakat a cselédeknek. A nagybirtokok megszűnte után is ottmaradtak az épületek, és jobb híján ott éltek azok, akiknek jobb nem jutott.
Szóval, sok variáció létezett (létezik).
Kérdező, régen más prioritásaik voltak az embereknek, ne a mai igényekből indulj ki!
A tanyasi embereknek mindenük megvolt a tanyájukon, szinte mindent megtermeltek, tenyésztettek, amire a napi megélhetésükhöz szükség volt, nemigen kellett onnan kimozdulniuk.
Ma pedig, amikor autóval bárhová hamar eljutsz, nem számít az a pár km távolság.
A Discoveryn meg hasonló adókon vannak műsorok alaszkai emberekről. Ők gyakran 50 km-nél is távolabb laknak a legközelebbi településtől. És ott nincs ám állandóan járható aszfaltút. Némelyeknek autója sincs, legfeljebb egy motoros szán, ami télen használható. Egyesek öregek, akik bármikor segítségre szorulhatnak, mások meg gyerekesek, kisbabások.
Na, ezeket nehéz igazán megérteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!