Hatékony védelem villámcsapás ellen létezik?
Egy régi családi házban lakunk és a konnektorok nincsenek is földelve, csak a fürdőszobában és a konyhában.
Ahol az értékesebb berendezések vannak, ott pont nincsen földelés. Használunk ilyen túlfeszültségvédett elosztókat, de földelt konnektor hiányában ezek érnek valamit? A klíma konektorja sincs leföldelve. Így szabadna egyáltalán használni?
Milyen megoldások léteznek villámcsapás ellen, hogy ne kelljen minden nyáron azon idegeskedni, hogy mikor lesz vihar? Mert hiába szoktam áramtalanítani amikor hallom, hogy vihar van, volt már, hogy éjszaka jött fel a vihar és ha alszom akkor nem biztos hogy időben észre veszem.
"túlfeszültségvédett elosztókat, de földelt konnektor hiányában ezek érnek valamit"
Még ha földelt a villámcsapás elől úgysem sokat, a túlfeszültség védelmet lépcsőzetesen kell kiépíteni. Szükséges külön az elosztótáblába is pl. Sőt ha még erősebbet akarsz akkor a villanyóra elé is (de ahhoz kell a szolgáltató is, vagy egy regisztrált szerelő)
Ezek a túlfeszültség levezetős hosszabítók akkor jók, ha csak pár volt-nyi a túlfesz. Sajnos a villámcsapás több százezer volt is lehet.
Továbbá külön kellene védeni a internet bejövő kábelét, az esetleges antenna/kábeltv bejövő kábelét. Tudok olyat, ahol a internet kábelen keresztül jutott be a túlfeszültség. (villámcsapás közvetett hatása)
Ha földelés nélkül üzemeltetsz olyan dolgokat amilyen kell földelés, az annyit jelent, hogy ha a készülék fém vázára valami okból feszültség kerül, akkor megrázhat, a földelés a fém vázról levezeti az áramot, így nem fog megrázni, persze a földelést még érintés védelmi relével (Fi-relé) is érdemes kiegészíteni.
Hát, az igazság az, hogy a háromlépcsős villámvédelem az az ellen véd, ha a szolgáltató hálózatán csap be a villám. Nem szokták elkeseríteni a népeket, de az ellen, ha a tetőszerkezetbe csap be villám, valami fémeken lejjebb megy, majd átugrik egy vezetékre, az ellen nem szoktak védelmet kiépíteni, mivel ez bármelyik vezetéknél előfordulhat, tehát mindegyik fogyasztóberendezés elé kellene több fokozatot kiépíteni, de honnan tudnánk, hogy ahová a keményebb fokozatokat tesszük, hogy nem utána jön le a villám? Erre szolgálna a villámvédelem a házon, amelyik azért van, hogy ne bárhová csapjon, hanem abba bele. Villámvédelem és háromlépcsős túlfeszültségvédelem meg akkora összeg, hogy arra ma a legtöbb ember azt mondja, de hát ebből kijön három javíttatás, miközben villám jó eséllyel egyszer fog a házba csapni... Most mondanám azt, hogy kompromisszum az OBO V50-je az elosztótáblához, mely kisebb villámáramot is levezet, meg egyúttal 2. fokozat is, és a készülék elé egy hármas fokozat, ÜSM-A, vagy FC-D. Ezeket megnézheted különféle helyeken, mennyibe kerülnek Ezek vannak amúgy az OBO-MABISZ 2021. ajánlásban is, tehát a biztosítók nem tudnak belekötni. Ez persze csak az erősáramú hálózatra kötött szerkezeteket védi, mint #1 megírta, kell még telefonra, netre, tányérra, stb is.
No persze a V50-nél nem mindegy, hogy 1 vagy 3 fázisod van.
És! Ezekhez sajnos megfelelően vastag védővezetők kellenek (az úgyis kéne), és még egy központi földelés, és a házi fémhálózatok bekötése, satöbbi.
A túlfeszültségvédős elosztó általában arra jó, hogy a pár kilométeren belüli villámcsapás amit a vezetékekben kelt, pár kV vagy pár kA, azt megfogja.
Hát így a diónak a héjában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!