Mások hogy csinálják, hogy nem folyik a pára a vízvezetékekről?
Ahány hidegvizes vezeték van a házunkban, mindegyiken gyöngyözik a pára, csöpög.
Utánanéztem hogy miért van és mit tehetünk, oké, megoldjuk, de nekem ez nagyon fura. Nem kevés lakásban jártam, és még soha sehol nem láttam hogy szigetelve lett volna pl a WC töltő szelepe, vagy a mosogató bojlerének a flexicsöve, és hasonló helyek. Mégse folyt róluk a víz.
Akkor van valami más mód is?
Akiknek plusz utólagos szigetelés nélkül szárazok a vezetékei, azok hogy csinálják?
#1
Gondolom, de ez a kérdésem, hogy HOGYAN? Langyos víz csak nem folyhat a hidegvíz vezetékben...
Egyeske! Télen 5-10 C fok a hőmérséklete a vezetékes csapvíznek. A kérdező vízvezetéke a házon belül olyan, hogy a falon kívül megy a vízvezeték, és érintkezik a levegővel. Van harmatpont táblázatod? Na, 20 fokos levegőre kukkold meg légyszives 7 fokos csapvíz esetén.
( [link] ha nem lenne...)
Látod?
Na ugye!!!
Meg kukkoltam. Na és?
Azért csapódik ki rajta neki a pára ott, mert kialakult a harmatpont. Vagy szerinted honnan jön a víz? Ereszt a cső? Odavarázsolja valaki? Na okoska?
Csakhogy nagy különbség mikor a falban vagy falon kívül vannak a vezetékek.
falon kívül értelem szerűen a teljes csőszakasz és minden hűl a friss hideg víztől. Amíg falon belül a fal felveszi ezt az ingadozást, Így a kint lévő kisebb alkatrészek nem hűlnek annyira le.
Úgy tűnik, nem igazán sikerült értelmezni a kérdést. Leírtam, hogy utánanéztünk hogy miért van, a páraképződés fizikáját mondhatni ismerem, szuper.
De mint írtam, látom, hogy más emberek házában NEM ilyen. Érdekelne, hogy ők hogy csinálják, hogy nekik NEM ilyen. A házban fűtenek, és nem melegvíz folyik a hideg vezetékekben, szóval elvileg kellene kicsapódnia párának, de nem teszi. Ennek a mikéntje érdekel.
Te nem érted, hogy azokban a lakásokban valami okból nem kerül a harmatpont alá a WC töltőszelepe meg a bekötőcső, ahogy már az első is írta.
Ha jól megnézed a harmatpont-táblázatot, akkor nyilvánvalóvá válik.
Tehát nem meleg víznek kell bejönni a lakásba, csak az kell, hogy ne legyen ANNYIRA hideg.
A bejövő vízhőfok épületenként is változik, tehát lehet, hogy védett helyről jön, és télen is 15 fokos jön be, máshol meg 10 fok alatti. Ha ilyen van, akkor egyik lakásba közvetlenül érkezik 3 m csövön, a másikba meg egy fűtött pincerekeszen vagy lépcsőházon keresztül, ahol melegszik pár fokot. Ha mondjuk végig a lépcsőházban van a cső, akkor simán felmelegszik, mire felér a negyedikre, az emelet egyébként is sokkal melegebb a felszálló meleg levegő miatt.
A táblázatból kitűnik, hogy ha veszünk 2 lakást, mindkettőben 22 fok van és 50 % a relatív páratartalom, akkor ahová 11 fokos víz megy be, ott vizes lesz a cső, ahová meg 12 fokos megy, ott nem lesz vizes.
Vagy pedig az kell, hogy a lakásban ne legyen ANNYIRA magas a páratartalom.
Tehát ha veszünk két lakást, ahol 22 fok van, és az egyik helyen 40 % a páratartalom, ott a víz még a 8 fokos csövön se csapódik le. Viszont a másik lakásban 75 % a páratartalom, ott a víz már a 17 fokos csövön is lecsapódik.
Tippem szerint, ha megméred a lakásod páratartalmát a nedves csövek helyén, ott lesz legalább 60-70 %.
#8
Szerintem a válaszolók nem értik még mindig, hogy FELFOGTAM, HOGY MI AZ A PÁRÁSODÁS. :D
"A bejövő vízhőfok épületenként is változik, tehát lehet, hogy védett helyről jön, és télen is 15 fokos jön be, máshol meg 10 fok alatti. Ha ilyen van, akkor egyik lakásba közvetlenül érkezik 3 m csövön, a másikba meg egy fűtött pincerekeszen vagy lépcsőházon keresztül, ahol melegszik pár fokot. Ha mondjuk végig a lépcsőházban van a cső, akkor simán felmelegszik, mire felér a negyedikre, az emelet egyébként is sokkal melegebb a felszálló meleg levegő miatt."
Igen, maximálisan egyetértek. Pont ezért nem értem, hogy miért jelentkezik nálunk ez a probléma, ahol védettebb, melegebb, mélyebb helyről jön a hideg víz, mint másnál, ahol "közvetlenül érkezik 3 m csövön". Mégse másnál csapódik le a pára, hanem nálunk.
"Vagy pedig az kell, hogy a lakásban ne legyen ANNYIRA magas a páratartalom.
Tehát ha veszünk két lakást, ahol 22 fok van, és az egyik helyen 40 % a páratartalom, ott a víz még a 8 fokos csövön se csapódik le. Viszont a másik lakásban 75 % a páratartalom, ott a víz már a 17 fokos csövön is lecsapódik."
Ezzel is tisztában vagyok, és megint csak éppen ezért nem értem a jelenséget, mert amit tapasztalok, az ellentmond ennek. Például szüleim régi fürdőszobájában milliószor párásabb volt a levegő (érezhető volt), és mégse történt ilyen náluk soha.
Akkor továbbra se értsed! És nem is értesz semmit.
Kezd mérni a páratartalmat, a lakás , cső és víz hőfokát és a hőmérséklet változásokat. A nézéseddel ez nem fog összejönni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!