Hogyan működik a gáz fűtés, meleg víz?
Hali!
Eddigi életemben távfűtéssel történt a házunk fűtése, de most új ház, új fűtés, tehát a témában teljesen tudatlan vagyok. Mindenkitől várnék hasznos információkat, linkeket a témában. A kérdésem az lenne, hogy adott egy családi ház, és szeretnénk megoldani a fűtést, és meleg víz ellátást. Kondenzációs gázkazánra gondoltam. Egyenlőre itt tartok. :D Mi kell még hozzá? Gondolom csövek (réz?), Melegvíz tárolóra van szükség? Ha igen mi célt szolgál, miért nem elég a kazán? Egy helyiségbe, hogy lehet kiszámolni a radiátor mennyiséget? Esetleg aki tud árak az leírhatja. Milyen eszközöket célszerű beszerezni, hogy kell összekötni a rendszert? Gondolok itt arra, hogy egy vízforgató szivattyút, vagy a meleg víz tárolót a rendszerbe hová kell bekötni, és miért oda?
"Mérnökként, csak nem ez fog rajtam kifogni:D"
Mérnökként már kifogott rajtad, mert képtelen vagy egyszerű keresőszavak alapján egy kapcsolási ábrát találni a neten, ami mindent megválaszolna.
Ha mérnök vagy akkor tudod, h milyen fontos a helyes méretezés, a költség, teljesítmény optimalizálás, stb...
Ha tényleg spórolni akarsz, keress meg egy épületgépészt és terveztesd meg vele. A kivitelezést talán már magad is elvégezheted.
Bár, mérnökként nyilván magasabb az óradíjad, mint a fűtésszerelő szakinak, így többet spórolnál, ha vele csináltatnád, miközben te dolgozol és megkeresed az árát...
Miután egy kicsit aláztalak, válaszolok is:
Egyszerű fűtéshez igazából kevés dolog kell:
Kell egy kondenzációs kombicirkó, ezt a melegvíz csövek hosszának minimalizálása végett érdemes a fürdőbe rakni. Parapettest nem rakhatsz, csak kéményest, és kimondottan kondenzációshoz való, cső fog kelleni. Kéményseprőkkel engedélyeztetni kell majd. A kondenzációs kazánnak majd kell egy lefolyó csatlakozás is, mert óránként akár 2l savas lötyi is kicsöpög belőle (a kondenzátum), ezt mindenféleképpen fixre kell megcsinálni (vödör nem jó), mert különben nem fogja a szerviz beüzemelni (garancia miatt csak szakszerviz kapcsolhatja és állíthatja be, persze fölszerelni, bekötni neked is szabad). Nálam ez az utólagos beépítés miatt úgy van megoldva, hogy műanyag (~10-12mm-es) kábel-csövekből van lefolyó csinálva, ami végig fut a fal mentén, és a wc-be folyik be a csésze és az ülőke között (ha felhajtom látszik, egyébként takarja az ülőke. Nyilván új építésnél kialakít neki lefolyót az ember. Gondolom, hogy a gázhoz gázterv, meg engedély kell, nem kell említenem. Javaslom, hogy időjárás követésre is alkalmas rendszert vegyél (külső hőmérő + megfelelő termosztát/vezérlő), így lesz igazán komfortos és takarékos.
A meleg vízhez semmi sem kell, úgy kell bekötni, mint egy bojlert. Amikor megnyitod a csapot, akkor egy áramlás érzékelő érzi, hogy melegvíz kell, így abbahagyja a fűtést, és pár mp alatt átvált melevíz üzemre. Ha most építkezel, akkor javaslom hogy 3 csöves rendszert építs, és a kazán tárolós legyen (vagy külső tárolót vegyél hozzá). Ezekben a keringető szivattyú is benne van, ennél mindig, mindenhol azonnal lesz melegvized. A tároló (5-20 l) arra jó, hogy hamarabb legyen melegvíz, ne a hideg follyon, amíg a kazán üzemmódot vált)
A fűtést egy épületgépész simán méretezi neked, mindenképpen alacsony előremenő hőmérsékletre méretezze, mert ekkor dolgoznak igazán jó hatásfokkal a kondenzációs kazánok. Mindenképpen párhuzamosan legyenek kötve a radiátorok, így minden szobában külön tudod állítani a szelepeket, azaz a hőmérsékletet, illetve ha a kazán támogatja az állandó hőmérsékletű víz tartását (mindig megy, állandóan kering a pl 45 fokos előremenő víz, az Aristonok tudják), akkor thermosztatikus szelepeket is tehetsz fel.
Csövezés: Lehet réz is, ekkor meg kell tanulnod forrasztani (nekem segítség nélkül pár óra volt, ronda lett, de nem folyt), vagy vannak ilyen fittinges, 5 rétegű műanyag csöves megoldások, ahhoz elvileg nem kell szerszám.
Hiába tartod magad mérnöknek, az eddigiek alapján látszik, hogy nem kéne erőltetned, hogy te magad csináld meg.
A válaszíró 75%-ban hasznos válaszokat ad.
Miért nem lehet parapetest tenni?
Huuuu, te nagyon kevered a dolgokat, illetve félre vagy informálva.
Kezdjük az elején:
"Kéményest nem engedik már lakótérbe!"
Ez igaz, de a kérdező nem is említett sima kéményes, azaz nyílt égésterű készüléket. Egyébként is elavultak már.
"Még bélelt kéménynél se."
Eddig is bélelt kellett legyen a kémény, szóval ez egyértelmű.
"Lakótérbe már csak a turbós-t (parapetes) engedélyezik"
Ez így van, de a parapett nem egyenlő a túrbóssal. A parapett az, amikor a falon megy ki oldalra a füst és levegő csatlakozás. Konvektoroknál a legjellemzőbb ez a megoldás. Azoknál továbbra is engedik, de kazánoknál a nagyobb teljesítmény és a több, esetleg ablakon visszaáramló gáz miatt csak különösen indokolt esetben, gyakorlatilag nem engedik.
A turbos meg azt jelenti, hogy a füstgáz nem gravitációsan (a meleg, kitágult gáz fölfelé megy) mozog a kéményben, hanem egy "turbóventillátorral" van mozgatva. Erre azért volt szükség, mert a hatásfok növelésével annyira levitték a füstgáz hőmérsékletét, hogy az már nem szállt föl magától.
"azt is csak bélelt"
Igaz.
"szétválasztott rendszerű (cső a csőben) kéménybe."
Szétválasztott rendszer azt jelenti, amikor külön van egy levegőcső, és külön egy füstcső, azaz 2 különálló cső van. A levegőcső ebben az esetben elég ha csak mondjuk a padlásig megy. Legtöbb kazánnak így is ki vannak alakítva a bekötési pontjai, de Magyarországon ezt valamiért nem preferálják, hanem csak a koncentrikus, azaz cső a csőben megoldásokat. Egyébként ezek szebbek is, mert csak 1 cső van.
"Éppen a sok szénmonoxid mérgezések miatt."
Sajnos igaz...
"Meg kondenzációsból sima normál kéményest nem vagyok benne biztos, hogy lehet kapni."
Igaz. Sima, azaz nyílt égésterű abszolút lehetetlen kondenzációsban, lévén az 50-60 fokos füstgáza (ezért és a savassága miatt, műanyag a füstcső!!!!) már teljesen alkalmatlan gravitációs keringetésre. A kondenzációs kazánok mind "turbósak", de kéményük lehet szétválasztott (ami itthon nem preferált), vagy koncentrikus. Minden esetben külön álló szerelt kéményt igényel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!