Melyik ház meddig bírja? Mennyire élhető stb. :
Vályog, tégla: a falaknak van "tömege" ami a hőtartás szempontjából jó. De rossz is, ha pl. elmész síelni és a fűtést visszaveszed 8-10fokra. 2 hét alatt biztosan lehűl még a méter vastag is, és kell 1-2-3 nap mire 22-re javul... Élettartam: a római korból azaz mintegy 2000 évről maradtak fenn téglaházak, ez asszem elmond valamit.
Vályogból, ha nem éri víz, nem fúrja át egér, és karban is tartják, akkor a százéves sem ritka. Ma már nem számít a vályog építőanyagnak!
Panelt jó esetben körbefűtik a lakótársak, olyan helyzet is lehet, hogy a hőmennyiség mérőn tavaszra nulla közeli a leolvasott érték (csalás nélkül). Zaj, közös lépcsőház, lift ételszag/elszívó szívás a közös költség, közmű nemfizetők miatt, de ugyanakkor olcsó. Itt szinte biztosan egyenes/derékszögű a fal :) Asszem a legrégebbi panel úgy 50éves de amikor tervezték akkor is csak 20 évet garantáltak, tény, h korszerűsítés kell. A magyarok 10-15%a ilyenben lakik, több kormányprogram támogatja (a többit meg nem)
Gyors faház: jó hőszigeteléssel építik, de nincs hőtartó képessége: amíg tüzelsz jó idő van, de utána hamar lehűl. Alacsony hőmérsékletű padlófűtéssel, puffer tartállyal ezen úrrá lehet lenni. Esetleg infra fűtéssel. Élettartam az kialakítástól, márkától függően a gyártók 20-40 évet vállalnak. Bazi gyorsan halad: ha meg van az alap pár nap alatt felhúzzák a falakat 2 hét és költözhetsz. A vizet ez sem szereti (ill. a szigetelőanyaga), egy rendes bojlert nem akaszthatsz a falra (polcra is figyelni kell, hol van fa amihez rögzíthetsz) kémény kialakításánál is figyelni kell (tűzgátló gipszkarton, kőzetgyapot burkolat..) Nyugat EU-ban kifejezetten támogatják (van pl. szétszerelhető típus is amit máshol felépíthetsz, ezt nem lehet űberelni)
Faház: ma már inkább nyaralónak használják, bár kőzetgyapottal téliesíthető. Lassabban készül mint a gyorsszerkezetű, talán drágább is, viszont egyedi.
Ytong-szerű kimaradt: a téglához hasonlít, de mivel az elemek vághatóak könnyedén hulladék nemigen lesz. Könnyebb vele dolgozni, jobbak a hőparaméterei, viszont nem terhelhető annyira (pl. második szint esetén alulra nem javasolt, vagy vasbeton szerkezet kell). Vakolni is könnyebb, akár a hőszigetelő réteg is elmaradhat.
Élcsiszolt tégla: purhabbal rakják habarcs helyett, hasonlóan könnyű vele dolgozni, mint az Ytonggal és elegendő a vékonyvakolat, hőszigetelés sem fontos.
Szalmaház, üvegbetonház: ma még nincs kialakult kivitelezése, kevés a tapasztalat, engedélyeztetése problémás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!