Magyarországon jelenleg milyen gáz van "földgáz" néven a közüzemi vezetékekben?
Nem találok erre vonatkozóan pontos meghatározást, illetve a korábbi megnevezések közül melyik az ami a jelenlegivel koherens?
Tud valaki ebben segíteni?
Ezeket találtam a közelemben levő gázsütők könyveiben:
Földgáz-H, H Gáz: 25mbar
Földgáz-S, S Gáz: 25mbar
G20 (2H) : 20mbar
G25,1 (2HS): 25mbar
És persze a gázpalack:
Cseppfolyós gáz, Pg-gáz, LPG, G30 illetve G31 (3B/P): 30mbar
Ha jól silabizáltam ki akkor a Magyarországon földgáz néven: Földgáz-H, G20, elnevezéshez tartozó, de 25mbar névleges nyomású értendő ami 20-30mbar közötti szóródással értendő.
MSZ 1648:2000 szabvány azokat a gázokat, amelyek Wobbe-száma a 36,29-41,58 MJ/m3 tartományba esik, S gázoknak nevezi. Ezekre a gázokra az jellemző, hogy a H gázoknál nagyobb mértékben tartalmaznak nem éghető gázokat (nitrogén, szén-dioxid). E gázoknak a szabványban előírt jellemzői azonosak a H gáz jellemzőivel, kivéve a Wobbe-szám tartományát
Gázpalackos az propán és bután gázok elegye. Az LPG az autóba használatos minőség jele, ami tisztább. A háztartási a CNG minőség.
Városi gázt kihagytad, az a földgáz előtt volt, ma már nincsen.
Köszi a szabvány nevét! Itt azt írja, hogy a 2H az a távvezetéki, a 2S pedig a regionális. Kicsit hülye a táblázat, [link]
2H - növelt kisnyomású hálózat (85 mbar)
2S - kisnyomású hálózat (25 mbar) - Ezen a néven van tehát a lakásokba bevezetve vezetékes földgáz néven 2000 óta.
De mi a helyzet a "G20 (2H)", "G25,1 (2HS)" nevekkel? Ha jól sejtem ez az uniós nevek lehetnek, de melyik mit takar?
Volt gépkönyv ahol az "NG"-t is említették, talán a Bosch-nál. Az NG a "Natural Gas" azaz a Metán lehet? Oroszoknál mintha csak így neveznék a földgázt, hogy "metánnal fűtenek". Nyilván itt az is bejátszik a gépkönyvferdítések összevisszaságába, hogy kb ahány ország annyiféle verzió volt és mintha ezt akarnák egységes EU-s név alatt futtatni.
(Az ún. városi gázt direkt hagytam ki mivel már nem létezik., nem jön a csőből sehol.)
Illetve itt újabb infót találtam.
"Magyarország területének legnagyobb részén a 2H gázcsoportba tartozó gázt kapják a fogyasztók. A 2S jelű gázt kisebb területeken, például Babócsa és Kardoskút környékén kapják a fogyasztók.
A 2H csoportba tartozó gáz fűtőértéke Magyarországon jellemzően 33-35 MJ/m3 között van. A 2S csoportba tartozó gáz fűtőértéke jellemzően 27-29 MJ/m3."
Dehát ez hogy passzolna össze a gáztűzhelyek könyvében előírt 25mbar-os csatlakozással?????
Vagy a gázóra lesz a 25mbar-ra nyomáscsökkentő? De mi a helyzet a tízemeletesek óra nélküli átalánygázával? Ott mekkora nyomás van?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!