Miért old le ÁVK, ha le van kapcsolva a kismegszakító?
Figyelt kérdés
Kicseréltem egy konnektort az egyik szobában, lekapcsoltam a szoba kismegszakítóját, ellenőriztem feszültségkeresővel és fázisceruzával, hogy van-e áram a konnektorban (és a szobában), de szerelés közben valamikor mégis leoldott az ÁVK. Mi okozhatta?2021. jún. 11. 12:34
1/14 anonim válasza:
fold-nulla osszeer / vagy fel van cserelve pl
2/14 anonim válasza:
Más fogyasztók mennek, így a nullán folyó áram egy része elment a föld felé mikor összeért a nulla és föl
3/14 anonim válasza:
A védő és a nulla vezető valahol az ÁVK előtt közösítve van, a közös pontjuk egy potenciálon van. Miután szétválasztják a PEN-t PE és N vezetőre, a vezetők teljes hosszán az azonos védőcsőben futó fázisvezetőn folyó áram által gerjesztett elektromágneses tér feszültséget indukál a többi vezetőben is, ezért a nulla és a védővezető között valamekkora feszültségkülönbség van a fogyasztói pontokon. Ha a fogyasztói végpontban rövidre zárod a védő és nulla vezetőt, a köztük lévő potenciál különbség áramot fog hajtani rajtuk. Mivel ez az áram a fázisvezetőn nem folyik át, az ÁVK észre fogja venni. Ha ez az áram nagyobb mint 30mA akkor le fog oldani.
4/14 A kérdező kommentje:
Akkor ez az áram tulajdonképpen már nem veszélyes ugye? Illetve a másik szobában miért nem csinálja?
2021. jún. 11. 16:53
5/14 anonim válasza:
Ha csak szerelés közben oldott le, akkor összeérintetted a földet a nullával, vagy csak simán megfogtad a nullát. A kismegszakító a fázist bontja, a nullát nem (kivéve a kétpólusút), ezért a FI relé érzékelni fogja a nulla hibát.
6/14 anonim válasza:
Azért nem csinálja mindenhol, mert attól függ, hogy milyen fix fogyasztó van, attól a helytől áramkörileg távolabb, ami miatt kialakul megfelelő nagyságú potenciálkülönbség.
7/14 anonim válasza:
Nem veszélyes, mivel az áramvédő-kapcsoló leold. Nem valószínű, hogy akkora áram (és feszültség) legyen a nulla-védő között, hogy áramütést okozzon. Viszont, minden vezetőt úgy szerelünk, hogy feszültség alatt lévő szálként tekintünk rá. Kivéve akkor, hogy ha valóban meggyőződtünk azok feszültségmentes állapotáról (5 lépés). A nullát egy ismeretlen hálózatban akkor se fogdosd csupasz kézzel, ha a helyiséghez tartozó kismegszakító le van kapcsolva. Sőt a zöld-sárgát se. Rengeteg mekkmester van aki pl. a zöld-sárgát használja világításnál játszószálnak, vagy éppen a kéket.
8/14 anonim válasza:
"az azonos védőcsőben futó fázisvezetőn folyó áram által gerjesztett elektromágneses tér feszültséget indukál a többi vezetőben is"
De itt az azonos védőcsőben futó fázisvezető ki volt kapcsolva.
9/14 anonim válasza:
Nem biztos, attol fugg hogy milyen a nyomvonal. Lehet a rendszerben olyan szakasz, ahol masik fazis, vagy azonos fazis masik terhelt vezetoje is egy csoben van. Illetve, letezik a kondenzator hatas, ami a ket vezeto kozotti szigeteloretegen felhalmozott toltesekbol ered. Ennek ugy gondolom lakohazi kornyezetben nincs olyan energiaja, ami 30mA-t athajt.
10/14 anonim válasza:
De a másik áramkör fázisa meg ennek a nullájába és védővezetőjébe nagyjából egyforma feszültséget indukál.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!