Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Határozott idejű szerződés...

Határozott idejű szerződés felmondása idő előtt tulajdonos által. Mivel lehet megvétózni?

Figyelt kérdés

Mit lehet tenni ebben az esetben?

Két évre kötöttünk határozott idejű szerződést, amiben fixáltuk a bérleti díj változatlanságát is. Még kilenc hónap lenne hátra, de úgy döntött a tulajdonos, hogy szeretne több lakbért kapni, amibe ha nem megyünk bele, felmondja a szerződésünk.

Sajnos a szerződésünkben szerepel olyan pont, hogy a felmondási idő 1 hónap, más kitétel azonban nincsen.

Van esetleg olyan lehetőség a jogban, amivel a maradék pár hónapra tudnánk maradni változatlan bérleti díj mellett? Sajnos májusig nincs lehetőségünk új albérletet keresni.



2017. nov. 25. 20:54
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:

Elolvastátok a belinkelt jogszabályt?

Most hatályos.

Nem az a kérdés, hogy egy határozott idejű szerződést miért lehet felmondani (mert lehet, bármelyiket), hanem, hogy milyen "következményei" vannak a felmondó félre nézve, ha a határozott idő lejárta előtt felmondja azt.

2017. nov. 29. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem mindegyik határozott időre szóló szerződést lehet felmondani. Csak azt, amelyikben a felmondás lehetőségét kifejezetten kikötötték.


A felmondás következménye pedig a jogszabály szerint az, hogy a felmondási idő leteltével megszűnik a szerződés, ennyi.


Ha szerinted más, akkor majd leírod.

2017. nov. 29. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
27%

Leírtam...


Egy szerződés nem mehet jogszabállyal szembe.

Ha olyan van benne leírva, ami szembe megy, akkor az hiába van benne, nem hatályos.


Részemről ennyi, beszélgessetek csak tovább feleslegesen. :)

2017. nov. 30. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
100%
#23 nem részletezted, hogy melyik pontjával megy szembe a jogszabálynak a határozott idejű szerződés felmondhatóságának kikötése, és azt sem, hogy miféle hátrányos következményt rögzít a jogszabály a felmondással élő üzletfél számára. Kár játszani itt a sértődöttet, neked van bepótolnivalód.
2017. nov. 30. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
57%
Elvileg ha a bérlő mondja fel határozott idő előtt a szerződést, bukja a kauciót, viszont ha a bérbeadó mond fel ugyanígy, elvileg a kaució dupláját kellene kifizesse. Én közjegyző véleményét kérném ki, mit tehetek, majd, miután beszéltem a közjegyzővel, a tulajt is közjegyző elé vinném, és hivatalosan állapodnék meg a továbbiakról. Sajnos 99% az esély arra, hogy a tulaj be fog sértődni, és majd mindent elkövet, hogy nektek legyen rossz, de ne hagyjátok magatokat, mert ti tisztán csináltatok mindent, és az ilyen tulajokat tényleg móresre kéne már tanítani, mert azt hiszik, bármit megtehetnek...
2017. nov. 30. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó! Ennek ténye, hogy a kaució dupláját kellene visszakapnunk a bérbeadótól melyik törvényben, jogszabályban van előírva? Utánajártam, de nem láttam ilyen kikötést, arra vonatkozóan se, hogy mi bukjuk ha mi mondanánk fel idő előtt. Ez csupán bevett szokás, így amennyiben nincs a szerződésünkben rögzítve (és jelen esetben nincsen), nem tudjuk érvényesíteni.


Sajnos kihasználják szorult helyzetünket, mert se időnk, se pénzünk új albérletet keresni jelenleg, arról nem is beszélve, hogy egy közjegyzőhöz járkálás, pereskedés hiányzik most a legkevésbé. Pedig ha szeretnénk, nagyon csúnyán megüthetnék a bokájukat.


Mindenesetre ha megtalálható valahol jogi keretbe foglalva, hogy a kaució kétszeresét kaphatnánk vissza, szivesen fogadom a linket.

2017. nov. 30. 20:19
 27/28 anonim ***** válasza:

Ne reménykedj Kérdező!

A 25-ös keveri a foglalóval.

2017. nov. 30. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:

#27 nincs arra jogszabály, hogy a bérlő bukná a kauciót, ha idő előtt felmond, mint ahogy arra sem, hogy a bérbeadó bukná az annak megfelelő összeget, ha ő mond fel idő előtt (vagyis azon felül, hogy TERMÉSZETESEN visszaadja a bérlő nála letétbe helyezett pénzét, ugyanakkora összeget megfizet még a bérlőnek).


Ugyanakkor a ma bevett gyakorlat az, hogy a szerződésekben kikötik: a bérlő felmondása esetén bukja a kauciót. Ez jogilag egy kötbérmegállapodás. Úgy volna fair, ha ez oda-vissza érvényes lenne, vagyis a tulajdonos is kötbért fizetne a bérlőnek, ha ő mond fel. Sajnos ezt a lehető legritkább esetben szokták kikötni a szerződésben. Hiszen a feltételeket többnyire a tulajdonosok diktálják, ők pedig egy minél egyszerűbben és olcsóbban alkalmazható zsarolóeszközre tartanak igényt.


Érdekes lenne bíróságon megtámadni egy ilyen aszimmetrikus kötbérmegállapodást feltűnő aránytalanságra hivatkozva.

2017. dec. 1. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!