Hogy lenne fair osztozni a költségeken?
Ketten lakunk egy másfél szobás albérletben egy éve. A párommal szeretnénk összeköltözni és sem a tulajdonosnak, sem a lakótársamnak nincs ez ellen kifogása. A tulajt nem érdekli hogyan osztozunk a költségeken, így ő ebbe nem folyik bele. Neki az a lényeg, hogy a kezében legyen a pénze.
Leültünk hárman beszélgetni és a párom, illetve a lakótársam is más-más érdekeket képviselnek. A párom szerint ő az én lakbérem felét fizetné ki, hiszen mi közös szobában fogunk lakni, míg értelemszerűen a rezsi harmadát állja.
A lakótársam szerint viszont úgy a fair, ha mindennek vállalja a harmad részét.
Mindkét fél álláspontját megértem és úgy néz ki én leszek itt a döntőbíró (az én nevemre is van kivéve a lakás). Még is hogyan lenne fair?
Egyébként megjegyzem 60 ezer forint a bérleti díjunk, így vagy 15-15-30 ezer arányba oszlik a költség, vagy 20-20-20. Én hajlok arra a jó viszony megtartása miatt, hogy utóbbi legyen, de nem tudom.
Mi a bevett szokás ilyen esetekben?
Roppant egyszerű pedig. :)
A közös helyiségeket közösen használjátok ugyebár. Így én az alapján döntenék, ki használja a fél szobát.
Ha ti, akkor csak felezném a részedet.
De ha a tietek a nagyobb szoba, akkor 20-20-20, hisz így mindenkinek ugyanakkora terület jut.
Meg kell jegyeznem, hogy a lakótársam általam került ide, vagy is szerződés szerint egyedül bérlem a lakást és a tulajdonossal egyeztetve költözhet ide bárki is. A lakótársam egy ismerősöm, akit kipenderítettek az albérletből a mostanihoz hasonló szitu miatt, én pedig felajánlottam neki, hogyha felezzük a költségeket és a tulaj belemegy, akkor nyugodtan beköltözhet a félszobába, amit teregetésre és dolgozószobának használtam igazából csak (egyébként kb. 3 négyzetméterrel kisebb a másik szobánál, úgyhogy nem is nevezném félszobának). Nem igazán lett volna olyan opció, hogy nem megy bele abba, hogy hozzánk költözik a párom.
A későbbiekben (1-2 év múlva) majd szeretnénk ketten maradni és ezt is megbeszéltük, ezt természetesen a lakótárs is megértette és elég jól kezelte.
A költségekben igazatok lehet, amint írtam, én is efelé hajlok a jó viszony megtartása miatt.
Mondjuk legegyszerűbb a harmadolás, ez csak annyiból sántít, hogy azzal nem lett több a fűtés és a villany számla, hogy most ugyanabban a szobában egyedül melegedsz, olvasol, vagy a pároddal együtt!!!
De én is azt mondom, a legegyszerűbb, ha harmadoltok.
Másrészt, akivel eddig közösködtél, ő is érzi, hogy valamit kap azért ellentétben, hogy most már nem csak ketten vagytok a közös helyiségekben (konyha, fürdőszoba, stb.) hanem hároman, ami ugye részéről is nagyobb toleranciát igényel.
Harmadolás.
A párod ugyan úgy használná a közös helyiségeket (konyha, nappali ha van, fürdőszoba, wc) és igazából ez teszi ezt indokolttá.
Egyébként örüljetek ennek nagyon, 15-öt, de már lassan 20-at kollégiumokban kell fizetni, nem albérletekben egy főnek.
Hány szoba/helység van? Ha nagyon fair akarsz lenni, akkor el lehet ez alapján osztani: mit használtok közösen, mit külön és mennyit?
Mondjuk azt hogy az összes közös helyiséget az idő 50%-ban használjátok, a sajátot szintén 50%-ban.
Tehát akkor fele, azaz 30ezer oszlik 3 fele: 10-10-10.
És a másik kétfele: 15(lakótárs)-15(neked a pároddal).
Így akkor a vége: 25(lakótárs)-17.5(te)-17.5(párod).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!