Kezdő bérlő vagyok! Mit érdemes tudni az első albérletnél?
Én(21/L) és párom(25/F) szeretnénk albérletbe menni. Kinéztem már többet is, de tartok tőle, hogy átverhető vagyok...és valaki ezt ki is használja.
Mi az amire feltétlen ügyelnem kell költözés előtt?
Ezeket a félhülye albérlők híresztelik csak, hogy mindenkit átvernek.
A tulajoknak az az érdekük, hogy normális és pontosan fizető albérlőt találjanak, aki nem tesz mindent tönkre.
Korrekt szerződésre az a biztosíték, ha közjegyzőnél kötitek meg, mert az mindkét fél érdekeit nézi.
Ahogy 1-es írja.
Arra figyeljetek, hogy minden benne legyen a szerződésben amit aláírtok - ebből következően legyen szerződésetek, be csak szóban állapodjatok meg!
Legyen beköltözéskor átnézve a lakás, hogy milyen az állapota - akár le is fényképezhetitek. Ha valami sérült vagy hibás azt tisztázzátok a tulajjal, akár rá is írhatjátok a szerződés hátuljára és mind aláírjátok (tulaj+bérlő), hogy később ne legyen vita arról törött volt-e már a szekrényajtó üvege vagy le volt-e már szakadva a redőny a bal oldali ablakon beköltözéskor vagy még nem.
Mindenképpen beszéljétek meg, hogy mikor mondhatjátok fel a szerződést - pontosan. Sokan itt kérdeznek olyat, hogy most hogy is kell érteni a 60 napos felmondási időt vagy hogy mikor kapják vissza a kauciót.
Állapodjatok meg abban hogyan fizettek és mikor. Hogy jó-e a tulajnak ha átutalással fizettek vagy szeretné kézbe kapni. Miképpen fizetitek a rezsit, az benne van-e már a bérleti díjban és havi fix összeget fizettek, vagy a bérleti díjon felül mit kell majd még fizetnetek és mikor.
Tisztázzátok, hogy kinek kell fizetnie az apróbb javításokat, meg hogy a karbantartáskor a szerelőt.
Beszéljétek meg, hogy akar-e néha körbenézni a tulajdonos, mert elméletileg csak akkor léphet be a lakásba ha ti ott vagytok.
Jó ha kérdeztek a többi lakóról, a tulaj el tudja mondani ha valakivel másképpen érdemes viselkedni. A gyerekemet figyelmeztette az egyik tulaj, hogy a felettük lakó idős nő nem egészséges mentálisan, kerüljék el és ne kötözködjenek vele. A végén sajnos pont miatta költöztek el, hiába volt rendes a tulaj, de a nő teljesen megbolondult és lejárt verni az ajtót - nem csak náluk, más lakónál is - meg köpködött rájuk, fenyegetőzött stb.
Általában nem szokott baj lenni, de jó ha rákérdeztek a biztosításra. Egy rokonom sajnos tüzet okozott ami telefüstölte a bérlakást. Utána nagy volt a vita, mert sajnos előbb meghalt (covid), mint hogy a család kifesthette volna a lakást és a tulajdonosnak nem volt biztosítása. A tulaj szeretett volna többet elkérni, mint a nála levő kaució, de a rokonság meg nem akart fizetni, hiszen nem mi laktunk ott, nem mi okoztuk a füstöt. Ha lett volna biztosítás akkor ez nem lett volna téma. De a mostani nagy esők is okozhatnak beázást, hasonlót, nyitva maradhat egy ablak ami eláztatja a bútort stb. aminél jó tudni, hogy utána kinek kell majd fizetni és mit. De ez csak extrém ritka probléma.
A lényeg: mindent írjatok bele a szerződésbe ha lehet! Nem kell közjegyző, de ha a tulaj szeretné akkor nem gond. A gyerekeméknek soha nem volt közjegyző, még se volt problémájuk. Szerződéskötéskor szokták elkérni a 2 havi kauciót, ezt majd kiköltözéskor visszakapjátok ha rendben van a lakás. Az első havi bérleti díjat is szokták kérni, de azt megbeszélhetitek, hogy beköltözéskor viszitek vagy X napon. Ne csak a lakást nézzétek meg hanem a ház többi részét is, amit lehet!
pl.: -zár csere az alap, ezt nem tilthatja meg a bérbeadó(ha ez van a szerződésben az érvénytelen, kulcsot nem kell adnotok neki)
-szerződést csak alapos átolvasás után írjatok alá
-bérleti díj fizetés banki átutalással legyen, hogy lehessen bizonyítani
- áramhálózat rendben legyen, fí relé legyen, jogszabályok szerint kötelező a bérbeadónak érintésvédelmi felülvizsgálatot végeztetnie(van kivétel)
- lakóhely/tartózkodási helynek bejelentkezhettek ezt megtiltani nem lehet
- szerződésbe írjátok bele, hogy a megszűnése esetén a bérbeadónak hány napja van visszautalni az óvadékot/kauciót
Közjegyző pénzbe kerül, de megéri vele megíratni.
Lényeges, hogy minden mondatot jól rágj meg, ne legyen kételyed afelől, ha valami nem világos. Kérdezz rá, hogy ez mit jelent. Ezek után aláírhatod.
Mindent, amit a szüleitek meg tudnak tanítani.
Eddig is lakásban laktatok?
Annak a működésével, kezelésével, takarításával kapcsolatban mindent.
Aztán jogszabályokat.
Vigyetek felnőttet lakást nézni!
3: Én írtam egy olyan szerződést, amiben végiggondoltam, mi történhet egy lakással és előre kitaláltam rá a megállapodást is, ki mit kell csináljon, mit fedez a bérleti díj és mit nem.
Eddig még nem volt olyan eset, ami nem volt előre kitalálva.:)
Egy ilyened jó, ha van.
Mellékletekben személyi, tulajdoni lap, hogy tényleg ő jogosult-e kiadni a lakást, nem más lakása, stb.
Ha pénzt adsz át, annak az átvétele írásban rögzítve... - de azért írtam, felnőttel csináld, mert akkor ők majd tudják ezeket, mi kell meglegyen írásban, több szem többet lát, stb.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!