Egyetértetek-e abban, hogy az albérletárakat maximalizálni kellene? - pl.: négyzetméterár -
15:
Két vásárolt lakásom van, Budapest két különböző külkerületében. Mindkettőt a 2008-as válság alatt vettem, akkor, amikor a béka popója alatt voltak az ingatlanárak. Kétszobás panellakások, amelyek mára panelprogramosak is. Akkor 6.3 és 6.8 milliót fizettem értük. Költeni kellett rá, de mára mindkettő bőven negyvenmillió felett menne el. Bérlő van mindkettőben, de ha nem adhatnám ki annyiért, amennyiért ki vannak adva, akkor álljanak inkább üresen.
#1 "Évekis dolgozz, spórolj, a megtakarításból vásarolj egy lakást, majd add ki bérbe jelképes áron egy albérlőnek."
Szó nem volt sehol JELKÉPES árról. Ha az eddigi 220 ezer helyett mondjuk 160-ért kéne kiadni egy albérletet, az nyilván rossz a bérbeadónak, de azért közel nem jelképes összeg...
#3 "Ugyanannyiba kerülne egy üres, lepukkant 50 nm-es kőbányai panel mi t egy modern bútorokkal rendelkező, 50 nm-es 12. kerületi, panorámás lakás?"
Senki nem írta, hogy országosan, vagy akár városi szinten egységes legyen a maximált négyzetméterár. Lehet differenciálni kerületre vagy városrészre lebontva, lehet a maximált hatósági árat egy jól kidolgozott komfortfokozati rendszer vagy például energetikai jellemzők függvényekéntm eghatározni, vagy bármi hasonló.
A dohánytermékek is hatósági árasak, mégsem kerül ugyanannyiba a Marlboro és a Pall-Mall. Ha ott meg tudták oldani, akkor itt is meg lehet oldani hogy egy bútorozatlan lakásra (hasraütésre írom a számokat) 3000, egy bútorozottra 3500, egy bútorozott klímásra meg 3900 forintos négyzetméter ár vonatkozzon.
#9 "És az ingatlanadót szerinted ki fizeti? Nyilván aki a lakásban lakik, nem aki kiadja.
Ha a bérbeadó fizetné, akkor is bele lenne kalkulálva a bérleti díjba."
Azért ez meg lehetne oldani, például sávos adózással. Minden magánszemélynek egy lakóingatlan adómentes, a másodikra már van ingatlanadó, ha pedig valakinek több van akkor progresszíven növekszik az adókulcs. Így eltűnnének az ingatlanpiacról azok a befektetők akiknek több tucat lakásuk van, mert mondjuk egy havi szinten százezres nagyságrendű adót már nem tudnának beépíteni a bérleti díjba.
Rögzítették a cukor árát, lehet venni ár stoppos cukrot? Gyakorlatilag nem. Nincs sehol készlet.
Ugyan ez történne az ingatlan piacon is, gyakorlatilag eltűnnének az eladó/kiadó lakások. A meglévőekre a maffia telepedne. Papíron fizetnék a bérlők a sapkás árat, feketén meg a többit.
Laikusként is egyértelmű, hogy nem működne a gyakorlatban. Egyszerűen nincs meg ahhoz a kapacitás, hogy kikényszerítsék a szabály betartását.
Ugyan az lenne, mint a vendéglátásban, ahol rengetegen "papíron minimálbér + a többi zsebbe" alapon kapják a fizetésüket.
#29
Azért ne üljünk már fordítva a lovon. A "mocskos" cégek vezetése nem hülye (itt nem a józsi 3 fős kkv-jéről beszélek, lehet hogy ő az, de egy több tízezer fős multicég vezetése egészen biztosan nem). Nem azért nincs home office mert nem gondoltak rá, vagy mert ennyire maradiak, és nem is azért mert a saját maguk ellenségei lennének.
Ha olyan lenne a magyar dolgozók munkamorálja, hogy home officeban is valóban tiszteletben tartják a munkaidőt, ha nem az lenne a tapasztalat hogy minden második otthonról becsatlakozó kolléga mikrofonjába ordít a gyereksírás vagy a háttérből a TV, ha az otthoni gépeken tárolt adatok biztonsága is ugyanúgy biztosítva lenne mint az irodában, és még sok hasonló, akkor általános lenne a home office sok cégnél. De nem véletlenül nem az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!