Egyetértetek-e abban, hogy az albérletárakat maximalizálni kellene? - pl.: négyzetméterár -
Egyrészt sok befektető ki sem adja a lakását, csak megveszi, aztán tartja, közben figyeli, hogy mikor tudja jó haszonnal továbbadni. Ha lenne ingatlanadó, ezek meg sem vennék, hanem befektetnék pl. állampapírba (mint ahogy már most is egyre inkább).
Így könnyebb lenne saját lakást venni, mert ez lejjebb vinné az árakat, így kisebb lenne a kereslet az albérletekre --> árcsökkenés.
Másrészt meg nem lehet a végtelenségig emelni a bérleti díjakat és mindent beleárazni, mert úgy a kutya nem fogja már kivenni a túlárazott szarokat. Ha már olyan szintre mennének az árak, hogy egy nettó 400-600-at kereső mérnöknek is a fizetése több mint 50%-át elvinné a albérlet, akkor egyszerűen nem fogja kivenni, hanem hazaköltözik vidékre, vagy ki külföldre. Most is látom, hogy mennyi 200-250-ért hirdetett, szomszéd házra néző szürke falanszter (="új építésű lakópark") áll az ingatlan.com-on kiadatlanul már hónapok óta.
Éltem a szociban, pontosan ez volt. Eredmény: 5 év előtörlesztés (fizetted a részletet, közben otthon laktál anyáddal, ettétek a csupasz margarinos kenyeret) aztán egy nap bementél a Tanácshoz, mutattak 2 (nem több) lyukat amiből választhattál. Ha nem tetszett, újabb 5 év várakozás.
A jó lakások mentek Tanácselnök Ferinek, meg TSz Pistának.
9. Te azt nem érted, hogy most is rengeteg bérlő már annak a határán van az utóbbi év(ek) emelkedése után, hogy alig tudja már fizetni az albérletet. Ha a tulajdonos még ráemelne 50%-ot az ingatlanadó miatt a mostani bérleti díjra, akkor rengetegen azt mondanák, hogy betelt a pohár, ők nem fizetik tovább az albérletet és inkább visszaköltöznek a szüleikhez. Azt érted, hogy az albérleti piac is kereslet-kínálati alapon működik? Emelhetnék a tulajdonosok 500 ezer forintra a havi bérleti díjat, de ha azt 100-ból 95 ember nem tudná kifizetni, akkor nem fizetnék ki. Megvan az a szint ép ésszel, hogy mekkora emelést bír el a legtöbb bérlő pénztárcája.
11. Ez meg a másik. A testvérem nem rég új építésű lakóparkban vett lakást magának lakni már bőven millió feletti négyzetméter áron. Azt mondja már minden lakást eladtak a házban, de a lakások kb. fele üres, mert olyanok veszik meg őket befektetésre, akik már ki sem adják őket, mert nem is abból remélnek pénzt, meg az a párszázezer albérleti díj nem érdekli őket. Konkrétan van a lépcsőházában olyan személy, akinek csak abban a lépcsőházban 3 lakása van, mind befektetésnek, kiadatlanul és csak ez a 3 lakás ér legalább 150 millió forintot. Néhány tízezer ember olyan gazdag ligában játszik Magyarországon és úgy veszi a lakásokat, amiket a legtöbben el sem bírnak képzelni. Nem a szegény kis második lakásukra (első befektetésre valóra) sok-sok évig spórolók vannak többségben, hanem ahogy írták vagy a lakást öröklők vagy a százmilliomosok/milliárdosok, akik többesével veszik a lakásokat.
És ennek mi értelme lenne, kérdező?
Ha maximálod az árakat, rengeteg ingatlan, főleg a jó állapotúak, el fog tűnni a kínálatból, ugyanis olcsón kiadni nem fogja senki. Akkor inkább álljon üresen, úgy legalább nem amortizálódik. És mivel az albérletbe szorulók többsége még akkor sem fog tudni lakást venni, mert ugyanúgy nem lesz pénze/nem lesz hitelképes, küzdhet még azzal is, hogy most már albérletet sem talál. Mehet haza a szülői házba.
Meg kéne már érkezni végre a kapitalizmusba.
14. Ha nem adják ki, mi értelme volt megvenni "befektetésbe"? Idén az állampapír 15%-ot fog hozni és nem kell hozzá lakást venni, felújítani, szarakodni a kiadással, a bérlővel, hanem kb. 3 kattintás az egész berakni 50 milliót állampapírba, aztán az év végén felvenni az 57 milliót.
Úgy tudtam az előbb a tulajok még pénzt akartak keresni, de ez esetben akkor dacosan és morcosan inkább megtartják a lakást és nem adják ki? Akkor mi értelme volt megvenni befektetésnek, ha nem keresnek rajta a pénzt? Főleg ha ahogy mondom pl. állampapírban idén sokkal többet keresnek, mint lakásbefektetésen.
Az mitől nem kapitalizmus, hogy egy olyan alapvető dolgot, mint a lakhatás valamennyire szabályoz az állam? Pont ugyanúgy, mint a levegőhöz, vízhez, élelmiszerhez jutást is szabályozzák, pl. nem veheted meg egy város vízkészletét hogy aztán tízszeres áron akard eladni a vizet az ott lakóknak. Ugyanígy a lakhatást is szabályozni érdemes, de ez nem azt jelenti, hogy mindenki kapjon egy saját lakást, csak hogy első sorban arra érdemes törekedni az államnak állami szabályozásokon keresztül, hogy az ingatlan ne befektetési termékké silányuljon, hanem relatíve minél több ember hozzá tudjon jutni akár megfizethető lakhatáshoz, akár saját otthonhoz.
Magyarország eddig ezt tudta, hogy a nyugathoz képest relatíve egyszerűbb volt saját lakást szerezni. Mondd már meg, hogyha még ez is elveszik, akkor mi a szar értelme van Magyarországon maradni? Nyugatra menve ugyanúgy nem lesz saját lakása az embernek, mint itthon sem (ebben az új helyzetben), de ott legalább sokkal jobb módban lehet élni. A folyamat már elkezdődött.
"Meg kéne már érkezni végre a kapitalizmusba"
Tudod, nem kötelező egyetértenünk a kapitalizmus eszméjével.
#15 Ha nem értesz az ingatlanbefektetéshez akkor miért szólsz hozzá?
Nézd meg az általad megálmodott helyen milyenek az általad preferált ingatlanárak ma, és nézd meg a hat évvel ezelőtti hasonló paraméterű árakat. Meg fogsz lepődni az ár növekedésen, arról nem beszélve hogy a hatodik évben (vétel éve + 5 év) adómentesen tudod kivenni a lóvét és igazolt (akár tisztára mosott) pénzhez jutsz aminek megvan az eredete. Vond le a hat év inflációját és megkapod a pontos értéknövekedést. Nem barmolják szét, nem élik le, nem hagynak carban egy halom közműtartozással és nem utolsó sorban nincs vele túl sok dolgod.
Álampapírba rakni nagyobb rizikó szerintem, ha lejárat előtt akarsz kiszállni akkor az aktuális kamat ugrott és visszavásárolják 95-99% körüli áron. Ha inflációkövető állampapírt vásárolsz akkor kapsz szerencsés esetben +1% kamatot de csak ha úgy állnak a csillagok. És gondolj a magánnyugdíj pénzekre közben, én legalább is mindig abból indulok ki.
18. Értek a befektetésekhez és azok egyik alapvető "tana", hogy a közelmúlt eseményeit ne vetítsük ki a közeljövőre. Csak mert az utóbbi 5 évben piszkosul sokat lehetett keresni ingatlanon, nem azt jelenti, hogy a következő 5 évben is sokat lehet majd. 2015-ben meg 5-7 év zuhanás volt mögöttünk és az emberek idiótának néztek, ha azt hangoztattad, hogy az ingatlan jó befektetés, mert akkor meg az előző 5 év volt a fejükben. Egyébként meg mivel az ingatlanbefektetés pont hogy nem olyan biztos, mint az állampapír (mert bukni is lehet rajta), ezért megint csak a profi szakmai befektetők nem az állampapírral szokták összehasonlítani az ingatlant, hanem a tőzsdével, tőzsdei hozamokkal. Pl. mivel kerestél volna többet, ingatlanbefektetéssel vagy amerikai S&P 500 etf-be fektetéssel.
Az ingatlant is ugyanúgy einstandolhatja az állam, mint akármilyen magánnyugdíjban vagy állampapírban lévő pénzt. Nem értem aki a magyar államtól félti a pénzét, az félti az állampapírban lévő pénzt, de nem félti a magyar ingatlanban lévőt? Ugyanúgy mindkettőt elveheti az állam. Aki igazán félti a pénzét, az külföldre viszi. Az állampapírokkal kapcsolatban teljesen rosszul tudod, hogyha idő előtt eladod, akkor elveszik a felhalmozott kamat. Ez pont, hogy nem így van. Napra pontosan megkapod az addig felhalmozott kamatot és nem 95-99% közti áron vásárolják vissza, hanem 99-99,5% közti áron vásárolja vissza az államkincstár a lakossági állampapírokat. Ezeket a téves információkat honnan szeded, minthogy nem kapod meg idő előtti eladáskor a kamatot vagy hogy 5% költsége is lehet az eladásnak?
"Idén az állampapír 15%-ot fog hozni"
Az embereknek akik 15%-os állampapírt vásárolnak 50% +-os inflációnál, sajnos nincsen semmiféle pénzügyi kultúrájuk, és mint látjuk számolni sem tudnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!