Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » A bérlő mit tud tenni ilyen...

A bérlő mit tud tenni ilyen helyzetben?

Figyelt kérdés

Van egy belvárosi lakás, amit még tavaly évvégén vettünk. 10 hónapon át mi használtuk. Senki sem lakott ott, csak időnként pár napra. A korábbi tulaj ott hagyta a bútorait, amik teljesen jó állapotban voltak és sok más dologot is, amit ott hagytunk mi is a bérlőnek.


Pl.: Tisztítószereket, ami között volt penészirtó is, de mi penésszel nem találkoztunk.


Ettől függetlenül az energetikai tanusítványban benne van, hogy az egyik fal kívülről nincs megfelelően szigetelve. (Tehát ott könnyen előjön a penész, de így nincs kifejtve rajta)


Augusztusban kiakartuk adni, mert picit értelmetlen üresen hagyni a lakást, úgy hogy alig használtuk és több jelentkező után megjelent egy nő a gyerekével. A nő nagyon összeszedetlen volt, hadart és hihetetlen, oda nem illő dolgokat mondott, de a fő indoka az volt, hogy azért venné ki a lakást, mert a gyerek ebben a kerületben lévő általános iskolába szeretne járni és kell neki egy lakás ahova betud jelentkezni, meg persze lakni tud a gyerekével.


A fenti "red flag"-eket betudtuk annak, hogy csak picit izgul és mesélte, hogy több helyről elküldték, így gondoltuk adunk neki egy esélyt. Végülis közjegyzőhöz megyünk, adózunk stb... mi baj lehet? Meg a bútorok miatt nem aggódtunk, hiszem ingyen kaptuk őket, így ha túlzóan lelakják vagy elvisznek mindent legalább igyenes lomtalanítás kapunk.


Kauciónak 2 hónapot kaptunk + tárgyhó. Volt közjegyző. Ők bejelentkeztek a lakcímre.


1,5 héttel beköltözés után már telefonban jelezte a nő, hogy lehet késni fog a bérletidíjjal, mert betegek és nem tud dolgozni. Erre azt válaszoltuk, hogy minket szerződés köt és aszerint járunk el. Úgy tünt mintha kicsit tesztelete volna a határainkat, hogy mennyire használhat ki, de fizetett időben.


Ez után megint hónap közepén keresett, hogy elkezdett a fal penészesedni és , hogy bérletidíj helyett inkább kijavítaná a falat. Ez nyílván nem így működik, így jeleztük, hogy ha baj van, mi megcsináltatjuk. Nekünk ez a feladatunk, így ezt nem számítjuk bele a bérletidíjba, hanem külön költségen megcsináltatjuk. Ez után már azt mondta, hogy nem is olyan nagy a probléma és nem baj. Éppen ezért azt gondoltuk, hogy megint csak bepróbálkozott.


(Itt arra hivatkozott, hogy látta az ott hagyott penészírtót, így "rejtett hibával" adtuk ki a lakást, mert tudtuk, hogy előfog jönni a penész. Ezért is elítettem fentebb, hogyan került oda a penészírtó)


Viszont eljött a fizetés határideje és nem tudott fizetni. Nem baj, adtunk pár nap haladékot, akkor sem tudott fizetni. 8 nap után mondta, hogy olyan helyzetben került, hogy nincs pénze ételre sem, így inkább kiköltözne 3 nappal később hétfőn.


Nyílván ilyenkor nem jár vissza pénz, mert a felmondási idő 30 nap volt és akkor is fizetni kellett volna neki a bérletidíjat. Itt meg a nem fizetéssel szerződést szegett.

Meg a lakóközösségnek volt 1-2 problémája vele. Pl.: A kutyáját kiengedte a folyosóra, ami oda pisilt/kakilt más lakások ajtaja elé. Tehát ez önmagában ok lehetett volna rendkívüli felmondásra részünkről.


Ettől függetlenül úgy voltunk vele, hogy visszaadjunk a kauciónak a fenmaradó részét, miután levontuk a lelakott kifizetetlen napokat, az óraállás szerinti elhasznált vizet és áramot, meg a közösköltség erre a fél hónapra vetített részét, szimplán kedvességből, de pár órával a megbeszélt találkozó előtt kaptunk egy fenyegető sms-t, hogy beszélt X szakemberrel és vigyük a teljes kauciót, mert veszélybe sodortuk az életét a penésszel, rejtett hibával adtuk ki a lakást és nem akarja jogi útra terelni az ügyet stb...


(A bérlő ezen a ponton szerintem nem realizálta, hogy ebben a helyzetben nem járna vissza neki semmi a kaucióból, csak mi akartunk kedvesek lenni.)


Ezen a ponton azonnal felmondtuk a emailben szerződést. Rezsi/lakbér tartozásra és a lakóközösséggel fenálló problémákra hivatkozva és felhívtuk a figyelmét, hogy van 15 napja kiköltözni és utána jönne a kilakoltatás, ha nem teszi meg.


Ő egy olyan választ adott, hogy kedvesek vagyunk, hogy felajánlunk 15 napot még, de ő most költözne és kéri vissza a kauciót. Ekkor sem realizálta, hogy nem jár vissza senki semmi.


(A kommunikációért nem én feleltem és kimaradtam az egészből. Én is észreveszem, hogy jobban el kellett volna magyarázni neki a dolgokat, de közben meg a szerződésben és a közjegyzői okiraton minden rajta van)


Ezt követően leírta sms-ben, hogy kiköltözött. A közjegyzőt felhívtuk és azt mondta átvehetjük a lakást, hiszen leírta, hogy kiköltözött. Meg még arra


Amikor felmentünk a lakásba realizáltuk, hogy elég durva a penész probléma. Előszobában, konyhában és WC-ben az egész fal penészes, annyira, hogy a vakolat elkezdett buborékosan feljönni (nem tudom, hogy nevezik ezt) és teljesen zöld volt. Ilyet még soha életemben nem láttam. A legfurcsább, hogy a radiátor felett volt a legdurvább a penész. Vastagon zölt, szőrös volt a fal, mintha moha nőtte volna be.


Hívtunk ózonos penészírtót, aki azt mondta, hogy szinte biztos, hogy locsolták a falat.

Meg mi arra tippelünk, hogy egésznap otthon főzött, mosogatott, mosott stb... mert 12m3 vizet használt el havonta és lehet soha sem szellőztetett vagy fűtötte a falakat.

72% volt a páratartalom a lakásban, amikor kijött a penészírtó. Tehát 1 héttel miután kiköltözött a nő.


A penészírtás 48 ezer + áfa, zárcserek 60 + áfa (többet kicseréltünk), közjegyző az okiraton kívül a szerződést is intézte, meg másolatokat is állított ki az okiratról így 120 volt.

Meg persze az falak megcsinálása is lesz pár 100 ezer + sok elpazarolt idő.


A bérletidíj 180 ezer volt. 2 havi kaució + tárgyhavit kaptunk az elején, majd 1x fizetett. Tehát br 720 ezer, de nyílván ez után adózni is kell. Tehát összesen kb 0-ra jövünk ki anyagilag.


A bérlő még abban a hitben él, hogy jár neki a kaució, ami nem igaz, de sajnos olyan primitív, hogy nem lehet neki elmagyarázni, hogy nem.


Fenyegetett jogi útra tereléssel. Szerintem elég egyértelmű az úgy, de lenne bármi alapja a követelésének? Hogyan tudja megkeseríteni még az életünket?


Vagy most már lehetne ignorálni az emailjeit, mert amúgy sem tud semmit sem tenni?


Tudom, hogy helyesen jártunk el a szerődés szerint, de sajnos olyan butácska, vagy makacs a bérlő, hogy tényleg azt hiszi, hogy mi szurtunk ki vele és szándékosan, ezért is kérdezem, hogy milyen lehetőségei vannak.


A bejelentkezésből baj lehet? A közjegyzői okirat alapján pár nap után (fejből nem tudom) ki kell jelentkeznije.


Esetleg fel kell keresnünk az önkormányzatot, hogy kiköltöztek?



2022. nov. 22. 01:28
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
A lakcímről mimdenképp jeldntkeztesd ki, ezügyben keresd fel az önkormányzatot. A többi emailjét ignoráld. Sajnos, ez egy tipikus lehúzós szélhámos volt, Semmit nem fog tudni tenni. Ha mégis jogi útra terelné az ügyet: titeket véd a szerződés+tedd félre a számlákat a kárelháritásról, és te jelentsd be felé, hogy ennyi tartozasa van felétek.
2022. nov. 22. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
87%

Olvasom, itt tartok, ez az első hiba, amit kiszúrtam:

"ha túlzóan lelakják vagy elvisznek mindent legalább igyenes lomtalanítás kapunk."

A lakás minősége ugyanolyan bérlőt vonz.

Ha ti lomtalanításba való holmit adtok ki, akkor nem fog oda egy tip-top bérlő jönni!

2022. nov. 22. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
28%

Második hiba:

"Ők bejelentkeztek a lakcímre."

Ezt csak lakcímkijelentővel együtt szabadott volna aláírni, tehát hogy ő dátum nélkül írjon ki egy lakcímkijelentést is, ami nálatok van szükség esetére.

Egyébként lehet, hogy enélkül is ki tudod jelenteni, őket, ezt nem tudom.

2022. nov. 22. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
43%

"a felmondási idő 30 nap volt és akkor is fizetni kellett volna neki a bérletidíjat"

Sőt, az első év fix szokott lenni, így az egész évet fizetnie kell, innen indulunk... csak ugye nem szokták a behajtást vállalni sokan, nem tudom, miért, ezért csak visszafogják a kauciót veszteségcsökkentés miatt.

2022. nov. 22. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
81%

Negyedik hiba: megtekintés és lakásátvétel nélkül dönteni a kaucióról..

Már mikor mondta a penészedést, menni kellett volna és megnézni, mia baj, illetve fotót kérni róla!

Mert való igaz, hogy a bérbeadónak helyre kell hoznia a hibát.


Ötödik: Hogy tudtatok 180 000 Ft-ot kérni? Én ezt sokallom. Mi volt az árban?

2022. nov. 22. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
92%

A fő kérdésre: Semmit nem tud tenni, mert bíróságon kell bizonyítania, hogy neki pénz jár, azt pedig nem tudja.

Valamint nyitottak még a fenti kérdések is, mint pl. az első év hogy határozott-e, stb.

Őneki azt kéne bizonyítania, hogy nem szolgáltattatok megfelelően (=penészedett a lakás és nem javítottátok meg), nektek meg azt, hogy szolgáltattatok,javíttattatok, és ő szegett szerződést / vagy hogy szándékosan tette tönkere a lakást.

2022. nov. 22. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
93%

Ő írta a penészedésre, hogy nem olyan nagy ügy és valószínűleg ő is okozta.

Innentől perelni perelhet de el fogja veszteni.

2022. nov. 22. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 nemaRendőrség ***** válasza:
79%

További hiba volt hogy nem mentél ki az első és második "próbálkozás" esetén lakásszemlére.


Én amúgy jelenteném a gyámügynek is a nőt, ilyen szintű penésszel amit okozott konkrétan veszélyezteti a gyerekét. Remélhetőleg elvenni nem fogják, de megfenyegetik vele.

Illetve jelezd neki hogy tartozik x összeggel a kaución felül. Kb félmillió forinttal. Pontosan listázd le neki a tételeket

2022. nov. 22. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
45%

Lakcím fiktíválássi kérelmet kell beadnod a helyi önkormányzaton, 3000 ft-os illeték bélyeg kell csak rá. Ezzel a jegyző elindítja a kijelentési folyamatot.


Gondolom közösen mentetek a lakásba megmutatni a bérlőnek, mielőtt szerződést kötöttetek.

"a vakolat elkezdett buborékosan feljönni..., ...teljesen zöld volt..., ...Vastagon zöld, szőrös volt a fal, mintha moha nőtte volna be..."

Azért ezek jól látható dolgok, és jól érezhető szaghatással is jár.


Szerintem ez amolyan tipikus nemfizető élősködő lakó lett volna, csak pofára esett a jól megírt szerződéssel! Mivel rájöhetett, hiába a gyerek és a lakcím bejelentés ki tudjátok rakni. Inkább lelépett.


Valószínűleg, ha csak ti írtátok volna a szerződést, most azt írtad volna ki, hogy szabaduljál meg tőle, mert okt 15 ápr. 15.ig nem rakhatod ki. Neked meg csak halmozta volna az adósságokat... Tavaszra simán össze hozott volna több százezres rezsi hátralékot, és több havi bérleti díj elmaradást.


Ezért is javaslom mindenkinek a közjegyzői szerződést!

2022. nov. 22. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
91%

Jó, azért egy kicsit a bérlő védelmében....Ti nem laktátok rendszeresen, tehát nem jött elő a penész. Viszont az energetikai tanúsítványban leírták, így ez várható volt. Ketten mentek oda a gyerekével, tehát nem hiszem hogy egész napja a főzésből-mosogatásból állt.A pára miatt valóban előjöhet a penész, de ez rövid idő ahhoz,hogy amennyiben a lakás megfelelően lett volna szigetelve nem történik meg.


A gyámügyet írja valaki. Ugyan, nehogy belemenjetek már ilyenbe! Főleg úgy,hogy igazoltan penészesedhet a lakás /energetikai tanúsítvány/


A visszajáró/tartozó bérleti díjat nem tudom, de a kiköltözés okát megértem.

2022. nov. 22. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!