Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Első albérletem lenne. Tudtok...

Első albérletem lenne. Tudtok adni pár tippet, tanácsot, válaszokat a kérdéseimre?

Figyelt kérdés

Egyetemista vagyok és jövő évben szeretnék inkább albérletbe költözni a kollégium helyett. Még soha nem laktam albérletben és nincsen sem nekem, sem a családomnak tapasztalata ezzel, hogy mit hogyan érdemes intézni, mire érdemes odafigyelni stb. Ebben szeretnék egy kis segítséget kérni.

1. Szeptemberben kezdődik az egyetem, tehát tulajdonképpen akkor lenne esedékes a költözés is. Viszont akkor már nem nagyon lehet válogatni és csak a drága vagy nagyon rossz állapotú/elhelyezkedésű albik maradnak meg, míg most még bőven van választék és sokkal olcsóbbak is. Érdemes már most kivenni egy albérletet előre? Mennyire elterjedt az a lehetőség, hogy pl. csak "lefoglalok" egy albérletet (pl. kifizetem a kauciót vagy az összeget, amiben megegyezünk) és majd csak a költözéstől számítva fizetek bérleti díjat, rezsit? Vagy jobb lenne kivárni az egyetem kezdetét?

2. Mindenképpen csak egy szobában gondolkozom, tehát egy vagy akár több lakótárssal szeretnék lakni (anyagiak és társaság miatt is). Egyelőre nincsen konkrét személy, akivel összeköltözhetnék és ez a második kérdésem, hogy hogyan érdemes lakótársat keresni abban az esetben, ha később sem lesz. Jobb pl. egyedül kibérelni egy lakást és mondjuk megbeszélni a tulajjal, hogy keresek magam mellé valakit? Jobb becsatlakozni valaki(k) mellé? Jobb kiírni egy csoportba, hogy XY vagyok stb., stb. és szobát keresek, szeretnék társulni valaki mellé? Nincsenek nagy elvárásaim és tudom, hogy bérlőként nem én döntök arról ki költözik be stb., de volt már rossz tapasztalatom és emiatt azért akárkivel nem laknék együtt. Egy normális, rendes, rendszerető, csendes, kulturált, értelmes, alkalmazkodó stb. embert szeretnék magammal mellé, magyarul olyat akivel normálisan lehet együtt lakni.

3. Van-e bármi, amit tanácsolnátok, ajánlanátok és azt érzitek, hogy érdemes rákérdezni, utána járni, megnézni stb., mint tapasztalt albérlők?


2021. máj. 11. 21:07
 1/10 anonim ***** válasza:
80%
Ha ennyire tanácstalan vagy, akkor te csatlakozz be lakótársként valakihez, úgy egy csomó macerát és ügyintézést megspórolsz. (meg felelősséget is)
2021. máj. 11. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem tanácstalan vagyok, hanem tapasztalatlan. Attól, hogy még nincsen ebben tapasztalatom el tudom intézni a dolgokat és ezzel nincsen gond. Szimplán kíváncsi vagyok rá, hogy mások milyen tapasztalatokkal rendelkeznek hátha ebből is le tudok valamit szűrni és hasznosnak bizonyulna a későbbiekben.
2021. máj. 11. 21:34
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ügyintézés alatt nem arra gondoltam ,hogy a szerződést megírni meg a gázszámlát befizetni. Alapból csoportosan bérelni 3 féle képpen lehet:


1. A bérbeadó külön szerződést köt mindenkivel. Ezt általában sokan nem szeretik (a bérbeadók) mert nekik bonyolultabb, így el is zárkóznak ettől sokan. Plusz benne van a kockázat, hogy nem tudod kit raknak melléd, és nem lesz beleszólásod.


2. Te kibérelsz egy lakást, és (természetesen a tulaj előzetes engedélyével, amit a bérleti szerződés megkötésekor tisztáztok) szobánként kiadod egy részét. Ebben az a jó, hogy te válogatod meg, ki jöhet oda, és akár még anyagilag jól is járhatsz. Hátránya, hogy te felelsz a lakásért, mert te szerződtél a tulajjal. Ha a lakótársad kárt okoz, a tulaj (jogosan) rajtad követeli, ti meg egymás között lemeccselitek ahogy tudjátok. Plusz ott a kockázat, hogy ha a lakótárs félév közben kiköltözik, fizethetsz egyedül amíg nem találsz új lakótársat.


3. Valaki kibérel egy lakást, és te egy szobát bérelsz tőle. Szerintem a te helyzetedben ez a legjobb megoldás. Kockázat annyi benne, hogy ha a főbérlőt mondjuk kirúgják az egyetemről, sé félév koözben felmondja a bérletet, akkor kereshetsz mást, vagy egyezkedhetsz a tulajjal. Anyagilag nincs benne kockázat, felelősség nuku.

2021. máj. 11. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Először lépj be fb-n albérletes csoportokba. Ha talàltál szobát/lakást akkor érdemes a felvi ponthatárok előtt lefoglalni a szobát ha biztosan tudod hogy fel fognak venni. Viszont abba a főbérlők nem fognak belemenni, hogy csak attól a hónaptól fizess amikortól ott laksz ténylegesen, sajnos a legtöbben a bérleti szerződes első napjától számítják a lakbért. A rezsivel talán tudsz alkudozni ha nem vagy ott hogy azt ne kelljen addig fizetned.
2021. máj. 11. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Nem mondanám magam kifejezetten tapasztaltnak, mert össz-vissz négy évig laktam albérletben, ebből kettőt Budapesten. Tapasztalatlanul kezdtem én is bele. Amire szerintem érdemes figyelni:

- Milyen szerződéssel akarja kiadni a tulaj. A szerződést alaposan átolvasni

- Milyen a bérleti díj fizetésének formája: átutalás vagy havi szinten jön érte személyesen.

- A lakás állapota. Mi ezt anno nem nagyon vettük komolyan, és meg is szívtuk vele. Hiába nézett ki minden flottul, később a szekjrényből előbújtak a csontvázaok (hát ha azok nem is, rohadt kajával teli ételesek igen)

Mi átutalással fizettünk, és alapvetően ez jól is hangzik, mert a tulaj messsze élt, de épp ez volt a hátránya is. Hiába jeleztük neki hogy a fürdőszobai csapban tönkrement a tömítés, penészedik a fal, folyik a mosógép, az ablakhoz rongyokat kellett tömnünk hogy ne jöjjön be a hideg, tett rá magasból. Arra szintén, hogy a lakásban található gáztűzhely biztonsági szelep nélkül volt. Szóval, mi nagyon megszívtuk elsőre. Most már rákérdeznék a lakásban talált eszközök állapotára. Bá ez még így sem garancia, a tualj mondhat akármit.

2021. máj. 11. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek!

1-es Ja, így már értem mire gondoltál :) Én eddig leginkább az első megoldásról hallottam egyébként, bár tény, hogy nincs sok albérletben élő ismerősöm és azért ez nem egy nagy szelet. Elhiszem, hogy nem ez a leggyakoribb.

2-es Nem most kezdem az egyetemet, szóval erre nincsen gond.

2021. máj. 11. 22:06
 7/10 anonim ***** válasza:

Rendszeres jövedelem nélkül épeszű ember nem adja ki neked a komplett lakását.

Úgyhogy csak szoba bérlésére van esélyed.

Facebookon rengeteg ilyen csoport van.

2021. máj. 11. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
#7: Ha a bérbeadónak ez probléma, akkor az a bevett gyakorlat, hogy (papíron) az egyetemista szüleinek adja ki.
2021. máj. 11. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
7-es Tudom, hogy rengeteg ilyen csoport van és benne is vagyok rengeteg ilyen csoportban. Amúgy igen, ahogy a 8-as írja, a szüleim vennék ki a lakást/szobát és nem én (bár nekem is van jövedelmem, de ez mindegy).
2021. máj. 11. 23:47
 10/10 xswerdy ***** válasza:
3: 4. opció, hogy a lakók összeszerveződnek, és együtt veszik ki a lakást, egy szerződést írnak közösen a tulajjal, amiben a bérlők oldalán többen szerepelnek. Ekkor egyetemlegesen felelnek mindenért. Ha egy ember elmegy, nekik kell újat találniuk, és amíg üresen áll, addig fizetni az illetőre eső részt is. És a tulajnak is el kell fogadnia az új embert (bár ebből nem szokott probléma lenni).
2021. máj. 12. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!