Első albérletem lenne. Tudtok adni pár tippet, tanácsot, válaszokat a kérdéseimre?
Egyetemista vagyok és jövő évben szeretnék inkább albérletbe költözni a kollégium helyett. Még soha nem laktam albérletben és nincsen sem nekem, sem a családomnak tapasztalata ezzel, hogy mit hogyan érdemes intézni, mire érdemes odafigyelni stb. Ebben szeretnék egy kis segítséget kérni.
1. Szeptemberben kezdődik az egyetem, tehát tulajdonképpen akkor lenne esedékes a költözés is. Viszont akkor már nem nagyon lehet válogatni és csak a drága vagy nagyon rossz állapotú/elhelyezkedésű albik maradnak meg, míg most még bőven van választék és sokkal olcsóbbak is. Érdemes már most kivenni egy albérletet előre? Mennyire elterjedt az a lehetőség, hogy pl. csak "lefoglalok" egy albérletet (pl. kifizetem a kauciót vagy az összeget, amiben megegyezünk) és majd csak a költözéstől számítva fizetek bérleti díjat, rezsit? Vagy jobb lenne kivárni az egyetem kezdetét?
2. Mindenképpen csak egy szobában gondolkozom, tehát egy vagy akár több lakótárssal szeretnék lakni (anyagiak és társaság miatt is). Egyelőre nincsen konkrét személy, akivel összeköltözhetnék és ez a második kérdésem, hogy hogyan érdemes lakótársat keresni abban az esetben, ha később sem lesz. Jobb pl. egyedül kibérelni egy lakást és mondjuk megbeszélni a tulajjal, hogy keresek magam mellé valakit? Jobb becsatlakozni valaki(k) mellé? Jobb kiírni egy csoportba, hogy XY vagyok stb., stb. és szobát keresek, szeretnék társulni valaki mellé? Nincsenek nagy elvárásaim és tudom, hogy bérlőként nem én döntök arról ki költözik be stb., de volt már rossz tapasztalatom és emiatt azért akárkivel nem laknék együtt. Egy normális, rendes, rendszerető, csendes, kulturált, értelmes, alkalmazkodó stb. embert szeretnék magammal mellé, magyarul olyat akivel normálisan lehet együtt lakni.
3. Van-e bármi, amit tanácsolnátok, ajánlanátok és azt érzitek, hogy érdemes rákérdezni, utána járni, megnézni stb., mint tapasztalt albérlők?
Ügyintézés alatt nem arra gondoltam ,hogy a szerződést megírni meg a gázszámlát befizetni. Alapból csoportosan bérelni 3 féle képpen lehet:
1. A bérbeadó külön szerződést köt mindenkivel. Ezt általában sokan nem szeretik (a bérbeadók) mert nekik bonyolultabb, így el is zárkóznak ettől sokan. Plusz benne van a kockázat, hogy nem tudod kit raknak melléd, és nem lesz beleszólásod.
2. Te kibérelsz egy lakást, és (természetesen a tulaj előzetes engedélyével, amit a bérleti szerződés megkötésekor tisztáztok) szobánként kiadod egy részét. Ebben az a jó, hogy te válogatod meg, ki jöhet oda, és akár még anyagilag jól is járhatsz. Hátránya, hogy te felelsz a lakásért, mert te szerződtél a tulajjal. Ha a lakótársad kárt okoz, a tulaj (jogosan) rajtad követeli, ti meg egymás között lemeccselitek ahogy tudjátok. Plusz ott a kockázat, hogy ha a lakótárs félév közben kiköltözik, fizethetsz egyedül amíg nem találsz új lakótársat.
3. Valaki kibérel egy lakást, és te egy szobát bérelsz tőle. Szerintem a te helyzetedben ez a legjobb megoldás. Kockázat annyi benne, hogy ha a főbérlőt mondjuk kirúgják az egyetemről, sé félév koözben felmondja a bérletet, akkor kereshetsz mást, vagy egyezkedhetsz a tulajjal. Anyagilag nincs benne kockázat, felelősség nuku.
Nem mondanám magam kifejezetten tapasztaltnak, mert össz-vissz négy évig laktam albérletben, ebből kettőt Budapesten. Tapasztalatlanul kezdtem én is bele. Amire szerintem érdemes figyelni:
- Milyen szerződéssel akarja kiadni a tulaj. A szerződést alaposan átolvasni
- Milyen a bérleti díj fizetésének formája: átutalás vagy havi szinten jön érte személyesen.
- A lakás állapota. Mi ezt anno nem nagyon vettük komolyan, és meg is szívtuk vele. Hiába nézett ki minden flottul, később a szekjrényből előbújtak a csontvázaok (hát ha azok nem is, rohadt kajával teli ételesek igen)
Mi átutalással fizettünk, és alapvetően ez jól is hangzik, mert a tulaj messsze élt, de épp ez volt a hátránya is. Hiába jeleztük neki hogy a fürdőszobai csapban tönkrement a tömítés, penészedik a fal, folyik a mosógép, az ablakhoz rongyokat kellett tömnünk hogy ne jöjjön be a hideg, tett rá magasból. Arra szintén, hogy a lakásban található gáztűzhely biztonsági szelep nélkül volt. Szóval, mi nagyon megszívtuk elsőre. Most már rákérdeznék a lakásban talált eszközök állapotára. Bá ez még így sem garancia, a tualj mondhat akármit.
Köszönöm szépen mindenkinek!
1-es Ja, így már értem mire gondoltál :) Én eddig leginkább az első megoldásról hallottam egyébként, bár tény, hogy nincs sok albérletben élő ismerősöm és azért ez nem egy nagy szelet. Elhiszem, hogy nem ez a leggyakoribb.
2-es Nem most kezdem az egyetemet, szóval erre nincsen gond.
Rendszeres jövedelem nélkül épeszű ember nem adja ki neked a komplett lakását.
Úgyhogy csak szoba bérlésére van esélyed.
Facebookon rengeteg ilyen csoport van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!