Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Van itt bárki, aki lakáshitele...

Van itt bárki, aki lakáshiteles ingatlanjának a bérbeadását bejelentette a banknál/ engedélyt kért a banktól a bérbeadásra?

Figyelt kérdés

Az összes lakáshitel szerződésben benne van, h kötelező bejelenteni ha bérbe akarják adni és kell a bérbeadáshoz a bank engedélye.

Ha nem jelenti be a bérbeadást, az szerződésszegés.


Tudom, h a legtöbb kiadás feketén megy, okosba. Ez most nem is érdekes.


Az érdekelne, h van-e itt bárki, aki bejelentette a banknál, ahonnan a hitel van, hogy bérbe fogja adni az ingatlant?



2021. ápr. 28. 12:17
 1/6 anonim ***** válasza:
28%
Én most vettem lakást. Hitel is van hozzá. Ki fogon adni. Nincs olyan a szerződésben, hogy be kéne jelentenem a banknak. Nem tudom, honnan veszed az infót.
2021. ápr. 28. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Kérdezd meg a banki ügyintéződet, aki a hitelt intézte, biztos megvan a száma.


Jogilag van így:

A bank szempontjából is biztonságosabb, ha egy hivatalosan kiadott ingatlan van. Nekünk tulajdonosoknak biztonságosabb teljesen hivatalosan kiadni, még akkor is ha ez többlet költséggel jár a közjegyző felé és adózás szempontjából.

A bank szempontjából az bír jelentőséggel, ha megnyílik a kielégítési joga és az ingatlant árverésre bocsájtják, akkor ezt esetleg a bérlőként ott lakók ne akadályozzák.


Érted a bankba nem úgy van, h bizalmi alapon mennek a dolgok, meg okosba.

Ha te kiadod a lakást, a banknak kell arra garancia, h ha nincs fizetve a hitel, akkor el tudja árverezni. de ha albérlők vannak benne, akkor ezt csak +peres úton tudja megtenni, ha esetleg azok nem akarnak kiköltözni.

Ezért kell a banki engedély a kiadásra, amit csak akkor adnak meg ha megfelelő a bérleti szerződés, vagyis közokiratba foglaltan a bérlő vállalja, h elárverezés esetén azonnal kiköltözik.

2021. ápr. 28. 12:58
 3/6 anonim ***** válasza:
84%
Megbeszéltük a banki ügyintézővel. Ő is tudta, hogy kiadásra veszünk lakást. Közjegyzővel átbeszéltük részletesen a szerződést. Nimcs benne, hogy a bank engedélyét kéne kérni lakáskiadáshoz. A hiteltőrlesztő, annak fizetese, a bank jelzálogjoga benne van a szerződésben. Keress olyan hitelt, ahol ez nem feltétel. Mondjuk, mi "normál laláshitelt" vettünk fel, nem államilag támogatott vmit, vagy csokot vagy babavárót.
2021. ápr. 28. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
3 as valaszoló eleve ilyen kölcsönt vett föl, ezért nem érti a kérdést. Én saját használatú lakásra vettem föl kölcsönt és benne van a szerződésben h nem lehet kiadni. Azt mondta az ügyintéző hogy ha kiadásra venném az másmilyen szerződés lenne. Valszeg a kamatra is bizonyos hatással lenne, de ez utóbbit nem tudom biztosan. Ki volt kötve a hitelszerződésben az is hogy az előző tulaj ki kell h legyen jelentve mert a bank jogilag nem rakhatja ki nem fizetéskor (vagy csak nehezen). Természetesen lehet a szerződésen változtatni, de igen, szólni kell a banknak, mivel nagyobb kockázatot vállal. Ha kiadod a tudtuk nélkül, az szerződésszegésnek minősül és ilyenkor egyben követelhetik a teljes hátralékodat. Tehat igen, tisztán érdemes játszani, szólni kell.
2021. ápr. 28. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 xswerdy ***** válasza:
100%

Alapvetően magánszemély esetén egyféle lakáshitel van, nincsenek kifejezett befektetői konstrukciók. Ezért van az, hogy a majdani bevételre alapozva sem lehet hitelt felvenni, csak a fizetésed, és esetleg a már meglévő lakáskiadásból származó jövedelmedet veszik figyelembe jövedelemként (míg egy vállalkozói hitelnél be kell mutatnod az üzleti tervet, hogy a megvett ingatlan, gép, stb. milyen bevételt fog termelni).


Nem minden lakáshitelnél van ez a kitétel, egyes bankok gondolják úgy, hogy nekik plusz rizikó a bérbe adott fedezeti ingatlan, és kötik ki, hogy a hozzájárulásukat kell kérni. Szerintem amúgy éppen rizikó csökkentő, ha az illetőnek a fizetésén kívül lesz egy bérleti díj bevétele is.


Nos akkor a kérdésre válaszolva: én úgy vettem fel hitelt, hogy az ingatlan már bérbe volt adva (helyettesítő fedezetként ajánlottam fel, az új lakásra nem került jelzálog). Tehát már a hiteligényléskor közöltem ezt a tényt, a jövedelmet is igazoltam. Aztán látom a szerződés tervezetben ezt a kitételt. Kérdeztem az ügyintézőt, hogy akkor most még valamit be kell nyújtanom? Azt mondta, elég, hogy neki szóltam. Valójában nyilván nem, mert írásbeli hozzájárulás kell, de gondolom, ő sem akart vele foglalkozni.


a 2. bejegyzésedhez még pár észrevétel:

- a lakás kiadás közjegyző nélkül is hivatalos

- adózni persze kell, nem gondolnám, hogy a többség ne adózna. De a bank nem ellenőrzi, hogy adózol-e, legfeljebb ha egy következő ingatlan vásárlásnál már figyelembe akarod véteni a bérbeadásból származó jövedelmet, akkor a szerződésen kívül a NAV igazolást is be kell nyújtanod.

- ha a bank el akarja árvereztetni az ingatlant, akkor peres úton se tudja kitenni a bérlőket. A bérlőnek semmi köze a tulaj hiteléhez, a bankkal semmilyen jogviszonyban nincs. Ilyenkor bérlővel együtt kerül árverésre az ingatlan, és aztán az új tulaj ugyan olyan feltételekkel mondhat fel a bérlőnek, mint a régi tehette volna. Egy jól fizető bérlővel pedig lehet, hogy még értékesebb az ingatlan az árverésen.

2021. ápr. 28. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Az én kölcsönszerződésemben is benne van.


Ez annyit jelent hogy bizonyos bankoknál kérnek egy nyilatkozatot a bérlőtől, hogy tisztában van azzal, hogy az albérleten banki jelzálog van és szükség esetén emiatt ki kell költöznie az ingatlanból.

2021. ápr. 28. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!