Albérlet felmondás, hogyan?
Nyugi kérdező, gondolom a tulaj 1 ftot nem adózott a bérleti díjból ;)
Otthagyjátok a 2 havi kauciót aztán mentek Isten hírével. Nem lesz belőle semmi gondotok.
Jól mondja #12
Próbálj egyezkedni.
Ha nem akar takarítsatok ki a lakásban és nyomd a kezébe a kulcsokat.
Ennyi.
Sakk matt.
vis major esete biztosan nem áll fenn. Attól hogy bezárt az egyetem, és nincs szükséged a bérleményre nem lehetetlenült el a szerződés betartása.
De a fő kérdés, hogy mi van a szerződésben. Mi az 1 év, és mi a 2 hónap?
1. határozatlan idejű, 2 hónap felmondási idővel, de az első évben nem felmondható?
2. 1 éves határozott időre szól (ami alapesetben nem felmondható), de ti mégis beleírtatok 2 hónap felmondási időt?
Olyan semmiképpen sincs, hogy x hónapot ki kell fizetni, és még a kaució is ott marad.
1. esetben elvileg az 1. év végéig kell fizetnetek, de ha idő előtt kiköltöztök, a tulajnak kárenyhítési kötelezettsége van, azaz meg kell próbálni kiadni, és ha sikerül, akkor csak a tényleges kárt követelheti (ezen persze elvitatkozhattok a bíróságon pár évig, hogy ez mennyi volt). Ennek egy része megtérül a kaucióból, a többit még követelheti. Ha netán az szerepel a szerződésben, hogy az idő előtti (szerződésszegő) kiköltözés szankciója a kaució bukása, akkor pedig csak a kauciót kell kifizetnetek, és nem kell vitatkozni, hogy mennyi volt a tényleges kár.
A közjegyzőnek semmi jelentősége ilyenkor. A szerződési kötelezettség ugyan az, csak az érvényesítése gyorsabb közokirat esetén. Fordított esetben, ha nem akar kiköltözni a nem fizető bérlő, van jelentősége, hogy mielőbb kitegyék, és ne halmozza a tartozást. De ha te kiköltözöl, akkor a tulaj számszerűsíti, hogy szerinte mennyivel tartozol még. Ha te másképp látod, beszéljétek meg. Ha megegyeztetek, akkor rögzítsétek írásban, hogy még ennyit és ennyit fizetsz, vagy ő a kaucióból ennyit és ennyit visszafizet, és a feleknek nincs további követelésük. Ha nem tudtok megegyezni, akkor vagy jogi útra tereli a bérbeadó, vagy hagyja a csudába. A jogi út: fizetési meghagyás, amivel szemben vagy ellentmondással élsz, vagy elismered a tartozást. Ez esetben végrehajtható. Ha nem ismered el, akkor perré alakul az ügy, már ha a bérbeadó továbbviszi bíróságra. Ezen a ponton is lehetséges, hogy inkább elengedi.
Annak pedig semmi jelentősége, hogy adózik-e. Köztetek egy polgárjogi jogvita van/lesz. Az ebben közreműködő hivatalos szervek (közjegyző, bíróság) csak a vitatott követeléssel foglalkoznak. Hogy amúgy fizetett-e adót (amíg te fizettél bérleti díjat) az a NAV dolga, független az ügytől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!