Szerintetek lehetne vallásos gépet szerkeszteni?
A mesterséges intelligencia ma már rendkívül hatékony és csak a programok bonyolultsági foka, meg a hozzájuk tartozó adatbázis mennyisége, minősége szab határt a fejlődésének, de egyrészt a mind nagyobb kapacitású háttértárak, meg memóriák folyamatosan javítják a helyzetet, meg a racionálisabb programozási módszerek, amik például a célszerű felejtés problémáján dolgoznak.
A mesterséges intelligencia régen eljutott arra a szintre, hogy tanulni tudjon saját maga is, lehetséges, hogy a közeljövőben gépek vallásossá váljanak és ez milyen hitbéli változásokkal járhat?
Kicsit gondolkozunk, mielőtt spekulálunk olyan dolgokról, amelyről téves információink vannak!
Kérdező, szerinted a 'mesterséges' és az 'intelligencia' összetartozó fogalmak, csak azért, mert ma ez a szóösszetétel annyira jó hangzik és divatban van? Szerinted az emberi gondolkodás és döntésképesség csupán a "program bonyolultságán" és az "adatbázis mennyiségén múlik?
Sajnos sokan vannak akik így hiszik a sok sci-fi hatására, de hát ez nem igaz! Az érzelmek talán nem befolyásolják a döntéseinket, csak a racionalitás? Az érzelmekkel, azok gyakran jelentős szerepével és helyes működésével hogyan ruházod fel a robotot, mert azok nem a hardver vagy a szoftver bonyolultságán és az információ mennyiségén múlnak!
Ezért mondják sokan hogy a fenti két fogalom nem össze egyeztethető egymással.
Nem vagyok arról meggyőződve, hogy van e létjogosultság használni a 'mesterséges' szót, ha az az intelligencia létrejött, szerintem elég csupán arról beszélni a megszokott jelzője nélkül.
Aztán meg a valóságtól talán a humán gondolkodás rugaszkodik el, egyes vallások esetén például, illetve szubjektív voltából kifolyóan.
Az érzelmek az érzeteken alapulnak, amik tulajdonképpen input adatok és ezek ugyanúgy leképződhetnek, vagy leképezhetők, mint az humán viszonylatban létezik.
"Az érzelmek az érzeteken alapulnak, amik tulajdonképpen input adatok és ezek ugyanúgy leképződhetnek, vagy leképezhetők, mint az humán viszonylatban létezik."
Ez olyan, mintha ledegradálnád magad egy gép szintjére. Ha csak ennyit jelentesz magadnak, a csont és bőr a hardver és az agyad helyén egy adatbázis van és programsorozat, akkor érdemes orvoshoz fordulnod.
Miért degradálnám le?
Az élőlények is géphez hasonlatosak, különösen az egyszerűbb létformák, pusztán az intelligencia minőségi szintje és a funkcionális bonyolultságban van különbség, de azt mindenki ismeri.
A mesterséges szerkezetek rengeteg módon legyőzhetik az élőlényeket, fölényben lehetnek erőben, gyorsaságban, plusz érzékszervek tekintetében és ha ez párosul az intelligencia fölényével, akkor egyáltalán nem 'ledegradálás' a gépi intelligencia.
Amit finomhangolással legalább olyan érzékenyre lehet megcsinálni, mint az emberét, sőt még annál is jobbra, ez csupán technológia kérdése és filozófiai igénymeghatározásé.
El kell ugyanis dönteni, mi az, ami jó, ami szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!