Az ateisták miért keresik mindenben a logikát, amikor a világnézetük szerint még a saját életük is értelmetlen, spontán?
"És ez előrébb vitte a világot?"
Igen, sokkal.
"Boldogabb a mai modern ember, mint mondjuk 6000 évvel ezelőtt?"
Igen!
És itt most elsősorban arra gondolj, hogy mennyi igazi tragédia van az életedben?
Na, 6000 éve ezek mindennaposak voltak.
"Kevésbé káros a környezetére nézve?"
Igen, jelentősen!
Csak tudod, sokkal többen vagyunk. Még jobban kell erre figyelnünk, ha szeretnénk ENNYIVEL TÖBBEN is tiszta folyók és levegő mellett élni.
"Kevésbé egészségtelen életmódot él (táplálék, mozgás, társas kapcsolatok stb.)?"
Igen, sokkal!
Nézd meg Ötzit. Juhász volt, az év nagy részében a szabadban élt.
Olyan a tüdeje, mint egy szénbánya. A mai legrosszabb dohányosok sem cserélnének vele.
"Mivel lett előrébb a világ ezáltal?"
Gyakorlatilag mindennel.
Most simán döntési lehetőséged van szinte minden olyan helyzetben, ahol régen csak kényszered volt. Arról nem is beszélve, hogy mennyivel több lehetőséged van bármire, ami régen nem is létezett.
"Jó tudom, ki tudom írni ezt a kérdést. De ha most éppen a kukimat vakarnám egy barlangban, nem pedig egy okostelefonon pötyögnék, az miben lenne rosszabb?"
Pl. már egészen fiatalon meghaltál volna.
Ha nem, akkor is alig lenne lehetőséged bármire is.
Amúgy meg az állandó éhhalál és egyéb halál kerülgetne.
"És ez előrébb vitte a világot? Boldogabb a mai modern ember, mint mondjuk 6000 évvel ezelőtt? Kevésbé káros a környezetére nézve? Kevésbé egészségtelen életmódot él (táplálék, mozgás, társas kapcsolatok stb.)? Mivel lett előrébb a világ ezáltal? Jó tudom, ki tudom írni ezt a kérdést. De ha most éppen a kukimat vakarnám egy barlangban, nem pedig egy okostelefonon pötyögnék, az miben lenne rosszabb?"
Ne csak a hatezer évvel ezelőtti életformát nézd, akkor már meglódult az emberi kultúra fejlődése, volt kerék és tűz, meg primitív ugyan, de mezőgazdaság, állattenyésztés, lakóhelyépítés, ruhakészítés, amely tevékenységek magában hordozták, hogy fokozatos fejlődés induljon be.
Ha azt nézed, minél messzebbre megyünk az időben, annál mostohábbak voltak a körülmények, az emberiség folyamatosan és egyre nagyobb mértékben a saját igényeinek megfelelően változtatta meg a környezetét, beleértve az építményeket, házakat, de nem csak azt, hanem tágabb értelemben véve is.
Nem véletlen, hogy Európában nincs malária, a mocsarakat lecsapolták, a folyókat szabályozták, az erdőket is olyan módon ritkították az idők folyamán, hogy járhatóvá lettek.
Kialakították a mezőgazdasági és ipari területeket, ennek hiányában bóklászhatnál a mocsárban és kereshetnéd az élelmet, minden csípne, marna és még ruhád sem lenne, hogy védekezhess, meg az erdőkben sem kellemes a burjánzó tüskés aljnövényzetben futkosni az élelem után, meg vacogni a farkasordító hidegben telente, nem beszélve a számtalan betegségről, ami különösen a gyermekeket sújtotta, akiknek háromnegyed része meghalt felnőtté válása előtt, de hullottak a felnőttek is a mostoha körülmények következtében.
Ahogy elkezdődött az eszközkészítés, beindult a folyamat, a kőbaltát is lehet tökéletesíteni, a barlangot is lakályosabbá tenni, lehet dárdát, nyilat és egyebeket, egyre fejlettebb, kézre állóbb, használhatóbb eszközöket, szerszámokat csinálni, amik hatékonysága kívánatos, vagy egyszerűen a módszerek tökéletesítése is cél, hogy egyre élhetőbb legyen a világunk.
Ha Robinsonként egy lakatlan szigetre vetődnél, akkor kiderülne, milyen mostoha körülmények között élni, illetve ez nem is jó példa, mert Robinson mögött is sok ezer nemzedék kultúrája, tapasztalata állt, bár én erősen kétségbe vonom az idilli képet, hogy olyan remekül boldogult, nagy valószínűséggel az lett volna a sorsa, mint azoknak az őseinknek, akik hasonló körülmények között éltek, vagyis keserves kínlódás után elpusztult volna több, kevesebb idő alatt.
Ha nem tetszik a modern életforma, menj el csövesnek.
A logikát azért használjuk, hogy megértsük a világot.
Nem a kitalációkra gondolok, hanem a valóságra.
Most sem olyan rózsás a helyzet, elüthet egy autó, karambolozhatsz, lezuhanhat a repülőgéped, szívrohamot vagy agyvérzést kaphatsz, rákos lehetsz, leszúrhatnak vagy lelőhetnek az utcán vagy a lakásodban is bűnözők vagy elmebetegek, háború törhet ki (nem is olyan régen még folyton háborúztak Európában is) és lemészárolnak rengeteg embert, felrobbanthat egy terrorista stb. stb.
Az pedig, hogy könnyebb az élet, csak neveltetéstől függ, aki a vadonban nőtt fel és megtanították élelmet szerezni, védekezni a természet viszontagságai és a vadállatok ellen, szállást építeni vagy találni, annak kicsit sem nehezebb a dolga, mint egy modern embernek megállni a helyét a mai világban, mondjuk 6 napot 12 órázni egy összeszerelő gyárban.
"Most sem olyan rózsás a helyzet"
Kérdező!
AZNAP halnál meg, fogd már fel végre!
Mindenféle tanítás után is!
Tudod: NEHÉZ a természetes élet. Ha megtanulod, akkor is nehéz.
És nagyon veszélyes.
Nem, ne az útszéli csövesre gondolj. Őt nem tépik szét a farkasok, és nem iszik fertőzött vizet sem.
"Most sem olyan rózsás a helyzet, elüthet egy autó, karambolozhatsz, lezuhanhat a repülőgéped, szívrohamot vagy agyvérzést kaphatsz, rákos lehetsz, leszúrhatnak vagy lelőhetnek az utcán vagy a lakásodban is bűnözők vagy elmebetegek, háború törhet ki (nem is olyan régen még folyton háborúztak Európában is) és lemészárolnak rengeteg embert, felrobbanthat egy terrorista stb. stb."
Valamiért már mégsem 20-30 az átlagéletkor. Senki nem mondta hogy a mai világ tökéletes, de nagyságrendekkel biztonságosabb, egyszerűbb és kényelmesebb mint sok ezer éve.
"Az pedig, hogy könnyebb az élet, csak neveltetéstől függ, aki a vadonban nőtt fel és megtanították élelmet szerezni, védekezni a természet viszontagságai és a vadállatok ellen, szállást építeni vagy találni, annak kicsit sem nehezebb a dolga, mint egy modern embernek megállni a helyét a mai világban"
Sokat dolgozni egy gyárban még mindig ezerszer könnyebb mint állandóan rettegésben élni a ragadozóktól, szenvedni a környezet viszontagságaitól, napról napra küzdeni a túlélésért és rendszeresen éhezni mert mondjuk egy apró hiba miatt nem sikerült az aznapi vadászat.
Maradjunk abban, hogy aki boldog volt, az azért volt az, mert elérte azt a maximumot, amit akkor ISMERTEK.
Ha csak a századrészét ismerte volna annak, amit ma tudunk, akkor egész nap verte volna a fejét a barlang falába.
Mint ahogy mi is verhetjük, ha az őssejtes gyógyítás és a GMO, vagy akár a fúzió használatára gondolunk (ami ugye ma még nem megy valami fényesen, de nemsokára majd igen, és kb. mindent megold).
"kialakul a csoporton belüli munkamegosztás, akkor ugyanolyan kiegyensúlyozott, boldog életet tud élni, mint a civilizált világban. Ha nem boldogabbat. "
Ezt elmondhattad volna talán annak a középkori jobbágynak, akit látástól vakulásig dolgoztatott a földesura, 10 gyereke közül jó, ha 3-4 megérte a felnőtt kort, szórakozásról nem is hallott, a templomba meg azért járt, mert akkor legalább nem kellett dolgoznia és nem foghatták rá hogy eretnek. Esetleg a rabszolgák millióinak, akik egy reménytelen élet után nyomorultul pusztultak el, pedig akkor is megvolt a munkamegosztás a csoporton/társadalmon belül!!!
Talán azoknak, akik a pestis járványban teljes családjukat vesztették el, és még sorolhatnám...
Tudod ezt a fűtött szobában, a napi aktatologatás után, háttérben a körzeti orvossal, a tömegközlekedéssel, stb. a könnyű így kinyilatkoztatni, csak nehogy kipróbáld, milyen a harc a természettel a napi túlélésért!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!