Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért állította magáról az...

Miért állította magáról az ószövetségi Isten (JHVH), hogy mindenható, holott igazából egyetlen cselekedete sem utalt arra, hogy mindenható lenne?

Figyelt kérdés

Kezdjük azzal, hogy pont olyan defektusokkal küzdött, mint az ember: féltékeny, haragos, bosszúálló. A harag úgy alakul ki egy emberben, ha valami nem úgy sikerül, mint ahogy szeretné. Egy mindenható pontosan úgy alakítja a valóságot, ahogyan szeretné, ezért mindenható. Nem sikerülhetnek úgy dolgok, hogy később rájön, hogy nem úgy akarta.


Mindentudónak is kell lennie, hiszen az idő felett áll, a teljes idővonal információ áradata egyetlenegy pillanatba sűrítve rendelkezésre áll számára. Egy mindenható teljesen független mindentől, időtől, tértől, mert ha ezek alá lenne rendelve, akkor már nem lehetne mindenható. Sokszorosan igaz ez akkor, ha a tér, idő "szövetét" ő teremtette, így nyilvánvalóan felette áll.


Aztán ott vannak azok a kérdések, hogy miért használt szolgákat (angyalok), miért használt eszközöket (Ezékiel "látomásai", a 10 csapásnál természeti jelenségek, frigyláda, stb). Ha ő az anyag ura, akkor bármit megtehet egy csettintéssel. Szolgákat akkor alkalmazok, ha azt szeretném, hogy az akaratom térben és időben ki tudjam terjeszteni.


Miért kellett neki egy választott nép, amikor az egész emberiség Ádámtól eredeztethető, az embertől, akit személyesen ő alkotott (és nyilvánvalóan a teremtés pillanatában tisztában volt azzal, hogy mi fog történni az emberiséggel). Miért válogatott a teremtményei között, hiszen minden teremtménye az ő szándékát és akaratát tükrözte?


Hogyan lehetséges ellentmondani egy mindenhatónak? Gondolok itt a bukott angyalokra. Isten mindentudó, tehát az angyalok teremtése pillanatában tudnia kellett, hogy mi fog történni. Hogyan tudhattak volna Isten akarata ellen cselekedni bármit is?


Akiknek ez nem tűnik problémásnak, azok ugyan definiálják már, hogy számukra mit jelent a "mindenható" szó, és hogyan egyeztethető ez össze az ószövetségi istenképpel!



2019. jan. 13. 10:26
1 2 3
 21/28 Mansour ***** válasza:

"csak megkaptuk az egyik legnagyobb ajándékot, amit a teremtő adhat neked: a szabad akaratodat"

A szabad akarat akkor lenne a legnagyobb ajándék, ha az akarat érvényesülésének útjában semmi nem állna. De így, hogy a körülmények rabjai vagyunk, és nemcsak hogy az akaratunk megvalósítása függ rajtunk kívül álló feltételektől, hanem részben az is, hogy mit akarhatunk egyáltalán, a szabad akarat inkább büntetés, de mindenképpen egy súlyos teher.

2019. jan. 14. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 A kérdező kommentje:

"Pedig ugyanaz az Isten, csak mások a szövetségi feltételek. Ezért viselkedik másképp Isten."


Nos, pontosan ebből is látszik, hogy a Biblia leginkább azt írja le, hogy az AKKORI emberek mit gondoltak Istenről. Azóta fejlődtünk (tisztelet a kivételnek) 2000 évet.


Pedig igen egyszerű ez a "matek" példa, csak gondolkodni kellene hozzá, de most inkább levezetem a képletet: mindenható = korlátlan = az idő felett áll (időben állandó) = nincs olyan, hogy ettől eddig ez a szövetség, utána meg más. Az időtlennel nem lehet az időben szövetséget kötni. Pláne ha mindentudó, miért kötne bármilyen szövetséget, ha tudja, hogy még 5 másikat is meg fog kötni, teljesen más feltételekkel.


Egy mindenható számára mi értelme lenne bármilyen szövetséget is kötnie bármilyen teremtményével, hiszen a mindenhatóságának az a feltétele, hogy a teremtmények a mindenkori akaratát követik. A teremtmények nem teremtők, ha tudnak is választani, csak a Teremtő által létrehozott, már TEREMTETT lehetőségek közül tehetik azt meg. És azzal, hogy létezik a lehetőség (megteremtetett), Isten szándéka nyilvánul meg, hiszen ha nem akarta volna, hogy bármi olyasmi történjen, nem teremtette volna meg a lehetőségét.


Ha úgy közelítjük meg, hogy szándékosan tévutakat is teremtett, úgy, hogy előre tudta mi lesz, akkor meg egy szadista, aki csak kínozni akarja a teremtményei egy részét.


Cáfold meg! A bármilyen módon korlátolt Isten nem lehet mindenható!

2019. jan. 14. 12:33
 23/28 anonim ***** válasza:
17%

Szándékosan nem teremtett Isten tévutat. Az, hogy az ember tévútra megy, az ő választása. Kényszerből nem tart a helyes úton. Meg is van írva:


"Az embereknek az értelme terveli ki az útját,

de az Úr irányítja a járását"

péld 16:9


Ezért létezhet olyan, ami nem tetszik még a teremtő Istennek sem. Ezeket nem Ő táplálja belénk, hanem az ember maga. És miért nem tesz ellene ha mindenható? Mert elvenné az embertől a szabad akaratot.

Igen, mivel Isten minden tud, látta előre hogy ez mihhez fog vezetni. Meg is mondta a zsidóknak például, hogy sokat fognak szenvedni, így is lett.

Tudatta velünk előre azt is, hogy mind ennek véget fog vetni (jelenések könyve), mert ahogy írod idő felett áll, és látja a jövőt.

2019. jan. 14. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 Ozmium42 ***** válasza:
100%

"Szándékosan nem teremtett Isten tévutat."


A jó és rossz tudásának fája is csak úgy ott termett a semmiből...

2019. jan. 14. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Akárhogy is csűröd csavarod, éktelen baromság az egész mese. Isten azt akarja, hogy az ő akaratát cselekedd. Nincs értelme a saját szabad akaratodnak, az egyetlen dolog, amit nyersz vele, az a halál. Nincs semmi értelme, hogy Isten azt akarja, hogy az ő akaratát cselekedd, de úgy alkot meg, hogy a saját akaratod más lehessen, mint az övé, és ezért haragudjon és büntessen.
2019. jan. 14. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 A kérdező kommentje:

"Szándékosan nem teremtett Isten tévutat. Az, hogy az ember tévútra megy, az ő választása."


Akkor az ember maga is teremtő lenne? Létre tud hozni az abszolút semmiből valamit?


"Kényszerből nem tart a helyes úton."


Ha a bankrabló bemegy a bankba és pisztolyt nyom a pénztáros fejéhez, akkor az sem kényszer, csak finom ráhatás ugye? Dönthet úgy is a pénztáros, hogy ellenáll, hiszen ebben a szituációban szabad akarata van, ugye?


"Az embereknek az értelme terveli ki az útját, de az Úr irányítja a járását"


Ez még akár igaz is lehet, a vonatvezető irányítja a vonatot, de csak az előre letett síneken mehet! Ahogy az ember is, nem tudunk létrehozni a semmiből valamit! Meglévő elemek összeadásával, a megfelelő tudással létre tudunk hozni számunkra valami újat, de ahhoz az is kell, hogy az elemek minősége biztosítson egymással egyfajta kötést, amitől összeállhat az "új" dolog. Tehát megint ott tartunk, hogy az elemi részecskék minősége, szabályszerűségei predesztinálják a nagy egész lehetőségeit.


"Ezért létezhet olyan, ami nem tetszik még a teremtő Istennek sem."


Egy mindenható Teremtő számára nem létezhet olyan dolog a teremtésben, ami számára meglepő lenne. Csak egy korlátolt Teremtő lehet ilyen, de az ilyen teremtés összeomlásra van ítélve, tökéletlen, véletlenszerű. Ha ilyen Teremtőről beszélünk, akkor nem nevezheti magát mindenhatónak, és mivel ő maga sem tökéletes, semmi jogalapja nincs arra, hogy az embertől (a teremtményétől) tökéletességet várjon el és ez alapján ítélkezzen felette!


"És miért nem tesz ellene ha mindenható?"


De hiszen tesz ellene, ott vannak a törvények, és az örök kárhozattal való fenyegetés! Nem ismerősek ezek a dolgok a Bibliából? Pedig többször is le van írva benne...


"Meg is mondta a zsidóknak például, hogy sokat fognak szenvedni, így is lett"


Akkor "isten" a zsidók generációinak sokaságát azért teremtette, hogy szenvedjenek (hiszen csak egyszer élünk ugyebár)? És ez a "választott" népe, mit szánt a többieknek, akiket eleve leselejtezett azzal, hogy nem tartotta méltónak őket...


"mert ahogy írod idő felett áll, és látja a jövőt"


Ha ez így van, akkor az "istened" egy szadista. Milliárdnyi lélek előre eltervelt kínzásáért felelős. Olyan, mintha azért klónoznál újra és újra egy embert, hogy megkínozd, megöld! Ez szinte már "sátáni" gonoszság! Így nem csoda, hogy az angyalok fellázadtak ellene (nyilván azért tehették meg, mert nem volt mindenható)! Lehet, hogy az egész történetet kifordítva, a "győztes" szemszögéből szemléljük és nem látjuk a fától az erdőt?

2019. jan. 14. 14:04
 27/28 anonim ***** válasza:
32%

Az egész világunknak a bizalom és a kegyelem ad értelmet. Minden más csak díszlet, tér és időkitöltő. Isten bizalmat akar tőlünk egymás iránt és Őfelé is, hogy kegyelmet gyakorolasson. A bizalom nem úgy jön létre hogy először kiérdemeljük, hanem megelőlegezik. Ha valaki eljátsza, akkor pedig csak úgy lehet helyre állítani, hogy a történtek ellenére újra megelőlegezik.

Mindannyian bizalomra vágyunk. A magánéletünket tekintve emberi kapcsolatainkban (szeretet), és a munkánkban is az anyagiakat tekintve. A pénz az anyagi bizalom szimbóluma. Mindenki annyit keres a munkahelyén, amennyire a foglalkozása bizalmi jellegű.

A bizalom mindig áldozattal jár Isten felé, de mindig megtérül. Ha megbomlik, annak is ára van, a helyreállítás még nagyobb áldozattal jár.

Isten annak ellenére bizalmat mutatott felénk, hogy tudta milyenek vagyunk, hiszen Ő teremtett ilyenre. Nem számítanak a hibáink. Azt szeretné, ha ezt a bizalmat felismernénk, nem pedig azon aggódunk, miként fog megbüntetni a bűneinkért. Mert ez a felismerés mindent megváltoztat. Ez igaz az emberi kapcsolatokra is. Ha meglátjuk a másikban a bizalom szikráját, a mi szívünkben is kialakul, így oda vissza egyre nagyobbra nő, és a bűnök eltűnnek a semmibe, a múltban történtek nem fognak számítani, a jelenben pedig minden új alapra helyeződik.

Az ember szabad akarata nem azt jelenti, hogy nem lenne semmilyen döntésnek negatív következménye, hanem a megelőlegezett bizalom felismerésének lehetőségét.

2019. jan. 14. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 A kérdező kommentje:

"Isten bizalmat akar tőlünk egymás iránt és Őfelé is, hogy kegyelmet gyakorolasson."


Milyen kegyelmet? Isten mindenható, mindentudó és nincs értelme "kegyelemről" beszélni. Ugyan miért lenne szüksége a bizalmunkra egy mindenhatónak?! Ha szüksége lenne, olyanra teremtett volna, hogy vakon bízzunk benne. Ha nem olyanra teremtett, nem fogja számon kérni rajtad, de még csak elvárni sem!


"Ha valaki eljátsza"


Nem tudsz meglepni egy mindenhatót. Nem tudod eljátszani a bizalmát. Egy mindenható nem viselkedhet úgy, mint egy emberi lény, ugyanis az ember viselkedését, személyiségét az igényei, kényszerei, tapasztalatai formálják. Egy mindenható kész, teljes, állandó.


"Mindenki annyit keres a munkahelyén, amennyire a foglalkozása bizalmi jellegű."


Téves. Sokan mások kihasználásából harácsolnak, szinte semmit sem az asztalra.


"Ha megbomlik, annak is ára van, a helyreállítás még nagyobb áldozattal jár."


Még csak azt sem tudhatod biztosan, hogy mi bonthatná meg Isten bizalmát (már ha nem lenne mindenható/mindentudó és lenne értelme a bizalom témakörét feszegetni!)!


"Isten annak ellenére bizalmat mutatott felénk, hogy tudta milyenek vagyunk, hiszen Ő teremtett ilyenre."


Sőt, azt is tudja "előre" (számára nem létezik idő, csak neked tűnik úgy, hogy "előre"), hogy milyen leszel. Ne feledd, ha Istent korlátozza az idő, már nem lehet mindenható.


"oda vissza egyre nagyobbra nő"


Ideális esetben. De olyan is van, hogy a másik fél csak simán kihasználja a bizalmadat :)


Ne haragudj, de összességében elég zagyvaságnak tűnt, amit leírtál. Sajnos nem is sok köze volt a kérdéshez...

2019. jan. 15. 21:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!