Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Honnan ered a rossz, a gonoszs...

Honnan ered a rossz, a gonoszság a világban?

Figyelt kérdés

A teremtés része mindaz a rossz ami létezik a világunkban?

Vagy a rossz valami Istennél is felsőbbrendű erő, ami Isten akarata ellenére jött létre?


2018. nov. 7. 22:18
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
Őket pedig isten teremtette, tehát tőle származik a gonosz.
2018. nov. 8. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:
A rossz, mint idea Isten alkotása, mivel elválasztotta a jót a rossztól. Ettől a rossznak még nem kellene megvalósulnia, de innen kezdve már nem kell teremteni, értelmes lények is létrehozhatják.
2018. nov. 8. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:
16%

A rossz Isten hiánya, azaz az abszolút jó hiánya, ahogyan a sötétség a fény hiánya. Ebben az irányban indulj el


"Vagy a rossz valami Istennél is felsőbbrendű erő, ami Isten akarata ellenére jött létre?"

Ha ez így lenne, akkor Krisztus 2. adventje után nem tudná megszüntetni a bűnt. Most még türelmesen vár, hogy mindenki megtérjen, aki akar. Utána ítélet


A Biblia szerint a jó és gonosz tudásának a fája előtt nem volt bűn, tehát a bűn nem lehet az örök Isten felett álló valami vagy valaki

2018. nov. 8. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
78%
Mi az, hogy arra vár, hogy mindenki megtérjen, aki akar? Folyamatosan születnek új emberek, nem lesz másabb a helyzet társadalmilag, mint ami most is.
2018. nov. 8. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:
100%
500 év múlva, ha akkor jön el, akkor is lesznek, akik megtértek, lesznek, akik nem, és lesznek akik pont akkor, vagy utána születnek. Azokkal mi a helyzet? És ha akkor mehet a dolog, akkor pont most miért nem? Mitől más ami most van?
2018. nov. 8. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:

Szia!


Hogy mi minden a rossz, azt a bőrünkön tapasztaljuk: minden, ami az életet és a boldogságot veszélyezteti, rombolja. A Biblia megállapítása mindenekelőtt ez: a bűn a gyökere minden rossznak.

A bűn Bibliában található meghatározása így hangzik:

„A bűn pedig a törvényszegés” (1János 3,4)

Egyértelmű, hogy a Bibliában bemutatott nagy, erkölcsi alaptörvényről beszél ez a bibliavers, amely az egész világmindenségben érvényes. Ennek a lényegét pedig így összegezi a Szentírás: „A törvény betöltése a szeretet.” (Róma 13,10)

A szeretetről a legrövidebb bibliai meghatározás így hangzik: „Senki ne keresse azt, ami az övé, hanem ki-ki azt, ami a másé.” (1Korinthus 10,24)

A szeretet a következetes másik-középpontúság, avagy a másokért élés gondolkodásmódja és életformája.

Az „én és te” sorrend megváltozik „te és én”-re. A Biblia szerint ez az igazság. Az az igaz ember, akinek az életében ez az alapelv válik győzedelmessé, mindent meghatározóvá.

Így viszont eljutottunk az előbbiekben idézett rövid, tömör bibliai bűnmeghatározás pontos értelmezéséhez is: a bűn az a kifejlett alapelv, amely ellenkezik a szeretet törvényével.

A bűn fogalmát így ragadhatjuk meg tehát egészen gyakorlatias módon: a bűn az önzés, az önmagunkért élés gondolkodásmódja és életformája.

Nagyon érdekes, hogy ennek az igazságnak a felfedezéséig természettudományos megfigyelés útján is el lehet jutni. A neves, külföldön élt magyar tudóstól, Selye Jánostól idézem a következőket: „Bizonyos tekintetben úgy is vehetjük, hogy az önzés az eredendő bűn, nemcsak az ember, hanem minden élőlény számára.” (Életünk és a stressz)

Ezután úgy szemlélteti állítását, hogy leírja, mi történik például az emberi testben, ha annak valamely része egyszer csak az „önzés törvénye” szerint kezd működni: „Ki-kitörhet egy forradalom valamely részlegben, amely elfeledkezik a kollektív önzetlenségről. Ez az, amit ráknak nevezünk. És ebbe nemcsak az egész szervezet pusztul bele, hanem vele együtt a lázadó rész is saját törekvésének áldozatává válik.”

Majd hozzáteszi mindezekhez: „A racionális értelem korában szinte megörvendeztet, hogy az emberi magatartást nevelő vallási és bölcseleti tantételeknek tudományosan feltárható biológiai igazság az alapjuk.”

A Biblia határozottan állítja, hogy a rossz nem Istentől ered. Tőle csak „jó adomány és... tökéletes ajándék származik” (Jakab 1,17). Isten számára teljességgel idegen és elfogadhatatlan a bűn: „nem lakhat nálad gonosz” – olvassuk Zsoltárok könyvében (5,5). Istennek nem állt szándékában az építés mellett a rombolás, a teremtés mellett a megsemmisítés!

A búzáról és a konkolyról mondott példázatában Jézus Krisztus arról szólt, hogy Istentől csak a „jó mag” származik (Máté 13,24). Isten életet teremtett a vetés növekedésére és az örömért, amit a bőséges termés láttán érez a gazda. A rosszat – amit a példázatban a konkoly jelképez – „valamely ellenség” szórta a jó mag, a tiszta búza közé (Máté 13,28). Jézus ebben a példázatában arra utalt, hogy a rossz egy személy cselekvése által jött létre. Érdekes megjegyezni, hogy a Bibliából ismerős „Sátán” héber szó is ellenséget jelent.

Egy másik alkalommal így szólt Jézus arról a személyről, aki a bűn szerzője:

„Az ördög atya... emberölő volt kezdettől fogva, és nem állott meg az igazságban, mert nincsen őbenne igazság. Mikor hazugságot szól, a sajátjából szól; mert hazug és hazugság atyja.” (János 8,44)

A Biblia másutt is szól Sátánról, avagy az ördögről, mint a bűn szerzőjéről. (Különösképpen: Ésaiás 14,12–20; Ezékiel 28,12–19; Jelenések 12,3–10; 1Péter 5,8; 2Korinthus 11,14–15; Jakab 1,13–15 stb.) A Szentírás ugyanis a bűn szerzőjeként egyetlen személyt tüntet fel, akinek gondolkodásában és életében legelőször jelent meg és gyökerezett meg a bűn.

Ez a valaki Isten magasrendű teremtménye, egy angyalfejedelem volt, aki lázadása után kapta a Sátán (ellenség) nevet.

A Biblia szerint ennek az angyalfejedelemnek semmi oka nem volt arra, hogy Teremtőjével szembeforduljon. Nincs értelmes magyarázata Sátán mennyei lázadásának. A bűn eredetére lehetetlen olyan magyarázatot találni, ami megindokolná létezését. A bűn titokzatos, érthetetlen, mentegetése egyenlő volna igazolásával. Ha mentséget lehetne találni rá, vagy okot létezésére, akkor megszűnne bűn lenni.

A „nem állott meg az igazságban” kifejezés azt is magában foglalja: Sátán igazságtalan, és a bűn maga is igazságtalanság. Ez a minősítés pontosan egybevág a bűnnek azzal a másik bibliai meghatározásával, amely lényege szerint ugyanazt mondja, mint az előbbiekben már idézett igéből (1János 3,4) való meghatározás; „Minden igazságtalanság bűn” (1János 5,17).


Üdv. Péter

2018. nov. 8. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:
Nem inkább múlt és jövő tudása ami bűn? :D csak mert ezek késztetnek jóságra vagy gonoszságra. Lerakódik a lélekben ezernyi súly és a földhöz ragasztja, az embert állatiassá teszi.
2018. nov. 8. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:

" Mi az, hogy arra vár, hogy mindenki megtérjen, aki akar? Folyamatosan születnek új emberek, nem lesz másabb a helyzet társadalmilag, mint ami most is."


Írjátok ki új kérdésbe, mert ez nagy téma

2018. nov. 8. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:
A kérdés inkább az: Mi a rossz és mi a jó? Amit rossznak nevezünk, az mi alapján lett először rossznak ítélve? Úgyhogy nem az a kérdés, hogy a rossz honnan ered, hanem a rossz fogalma, meghatározása, tehát a határvonal jó és rossz között, már ha létezik ilyen éles határvonal.
2018. nov. 8. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 A kérdező kommentje:

Mondok akkor pár konkrét példát. Gondolom abban megegyezhetünk hogy Istennek nem célja az emberek szenvedése, tehát ebből a szekpontból vizsgáljuk, mi a rossz.

Például olyan természeti erők, mint a hurrikánok, tornádók. Tudom hogy ezek a természet működésének következményei, de ha azt vesszük alapul, hogy a természeti erőket is Isten teremtette, akkor semmiképp nem nevezhető jónak egy olyan alkotás, ami a működése mellékhatásaként rendszeresen katasztrófákat okoz.

Vírusok. Veszélyesek, sok esetben halálosak is, szvsz nem igazán férnek bele egy jó világ fogalmába.

Negatív érzelmek, mint harag, arrogancia, irigység, kapzsiság, stb. Elég sok rossz forrását jelentik ezek az érzelmek.


Valaki írta hogy a rossz Isten hiánya, ezt a valós tapasztalatok pl könnyen cáfolják. Ha megnézzük csak az érzelmeket, a hívők között is találni bőven negatív érzelmeket, míg rengeteg olyan szelíd ember is akad aki a hittel és Istennel semmilyen kapcsolatban nem áll. Vagyis kapásból a rossz érzéseket nem befolyásolja Isten hiánya.


Illetve most kérdés hogy a példákat amiket felsoroltam, Isten direkt alkotta meg őket rosszul, vagy ezek Isten akarata ellenére, maguktól teremtődtek? Utóbbi eset azt jelentené hogy léteznek olyan erők amik Isten akarata ellenére működnek, képesek felülírni Isten teremtését, azaz Isten felett állnak.

2018. nov. 8. 13:39
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!